Muzeum Wojska Polskiego. Jak przebiega budowa i kiedy się zakończy? Zdjęcia z budowy, wizualizacje ekspozycji

2019-10-03 12:53
Muzeum Wojska Polskiego
Autor: WXCA Projekt Muzeum Wojska Polskiego powstał w pracowni WXCA

Muzeum Wojska Polskiego powstaje na terenie Cytadeli Warszawskiej, tuż obok Muzeum Historii Polski. Kompleks muzeów ma otworzyć Cytadelę Warszawską dla mieszkańców dzielnicy i miasta, a także stać się jednym z największych punktów muzealnych w Europie. Koszt budowy Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski to 821 mln zł. Zobacz najnowsze zdjęcia z budowy Muzeum Wojska Polskiego.

Muzeum Wojska Polskiego - trochę historii

Muzeum Wojska Polskiego ma swój początek w latach 20. ubiegłego wieku. Dnia 22 kwietnia 1920 roku placówka została powołana jako Muzeum Wojska dekretem Naczelnego Wodza, Marszałka Józefa Piłsudskiego. Od samego początku muzeum miało przedstawiać historię bitew, oblężeń, postaci bohaterów narodowych i wodzów, a także rzeczy związanych z wojskiem m.in. broni, ubiorów, obrazów, chorągwi, itp.

Pierwszą siedzibą Muzeum Wojska był budynek przy ul. Podwale 15. Mieściło się tam wtedy również Muzeum Narodowe. W 1933 roku przy ul. 3 Maja (aktualnie Al. Jerozolimskie) otwarto nową siedzibę Muzeum Narodowego. Do nowego gmachu przeniesiono również Muzeum Wojska. W 1944 roku placówka zmieniła nazwę na Muzeum Wojska Polskiego, które do dziś mieści się w budynku pod adresem Al. Jerozolimskie 3. Wkrótce ma się to zmienić. Przypomnijmy, że od marca 2018 trwa budowa nowego gmachu muzeum na terenie Cytadeli Warszawskiej. Tuż obok powstaje Muzeum Historii Polski, a w 2015 roku przeniesiono tu również Muzeum Katyńskie.

Aktualnie w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego znajduje się ponad 250 tys. eksponatów. Zbiory prezentowane są w salach ekspozycji stałej i na licznych wystawach czasowych.

Muzeum Wojska Polskiego - jak przebiega budowa?

Przypomnijmy, że roboty budowlane na terenie Cytadeli Warszawskiej ruszyły w marcu 2018. Generalnym wykonawcą inwestycji zostało konsorcjum IDS-BUD oraz MAR-BUD Budownictwo, które ma wybudować gmach za kwotę 256 mln zł. Projektantem Muzeum Wojska Polskiego, jak i powstającej tuż obok siedziby Muzeum Historii Polski jest warszawska pracownia WXCA.

Prace przy budowie Muzeum Wojska Polskiego są już bardzo zaawansowane. Gotowa jest elewacja z betonu architektonicznego oraz konstrukcja budynku A. Z Chin transportowane są kamienne płyty wielkości 1,2/1,2 m do wykończenia posadzek muzeum oraz Placu Gwardii. Obok budowy Muzeum Wojska Polskiego pnie się do góry również budynek Muzeum Historii Polski, którego wykonawcą jest Budimex. Powstał też nowy wjazd do Cytadeli Warszawskiej od strony Wisłostrady. Nowa brama wjazdowa jest na tyle szeroka, że przejadą przez nią większe samochody i autokary, a także będzie można przetransportować zabytkowe pojazdy, samoloty, itp.  Najnowsze zdjęcia z budowy Muzeum Wojska Polskiego znajdziecie poniżej.

Muzeum Wojska Polskiego - beton architektoniczny w roli głównej

Beton architektoniczny to współczesny kamień kształtowany przez człowieka. To trudny i wymagający materiał, ale profesjonalnie zastosowany daje niesamowite efekty. W powstającym budynku Muzeum Wojska Polskiego beton architektoniczny to materiał wiodący. Zastosowano go zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynku. Elementy prefabrykowane wykorzystywane do budowy powstały również z betonu architektonicznego.

Stworzenie betonu architektonicznego wysokiej jakości do budowy Muzeum Wojska Polskiego wymagało wykonania kilkuset prób tego materiału oraz wielu eksperymentów. Aby można było obserwować jak zachowują się, pod względem estetycznym i funkcjonalnym, kolejne wersje betonu architektonicznego, na budowie powstał mock-up (model) w skali 1:1. Po wielu miesiącach wytężonej pracy udało się osiągnąć pożądany efekt.

Muzeum Wojska Polskiego - oryginalna i funkcjonalna elewacja z betonu architektonicznego

Prawdziwą innowacją na skalę Europy jest elewacja wylewana betonem architektonicznym bezpośrednio na budowie, na ściany wys. 8m. Po zalaniu ścian wzór jest odciskany w betonowej masie dzięki specjalnej kauczukowej formie do betonu odciskanego. Finalnie fasadę zdobi motyw szewronu, który kojarzy się z wojskowością oraz typowy dla historycznych zabudowań, ceglasty kolor uzyskany poprzez dodanie do masy naturalnego barwnika czyli sproszkowanej rudy żelaza. Elewacja została zaprojektowana w taki sposób, aby kompensowała trudne zjawisko pękania i odkształcania się betonu, głównie w wyniku różnic temperatur oraz wilgoci. Geometryczny wzór "gubi" te optycznie nierówności, a zastosowane zbrojenie kompozytowe niweluje problem powstawania korozji. Kolejnym wyzwaniem w związku z tym, że fasada powstawała bezpośrednio na budowie, były instalacje.  Trzeba było wykonać je wszystkie w ścianach przed ich zalaniem betonem.

Muzeum Wojska Polskiego
Autor: WXCA Wzór szewronu na elewacji Muzeum Wojska Polskiego
Muzeum Wojska Polskiego
Autor: WXCA Wizualizacja Muzeum Wojska Polskiego, które powstanie na terenie Cytadeli Warszawskiej

Muzeum Wojska Polskiego - ekologiczne rozwiązania

W budynku Muzeum Wojska Polskiego zastosowano wiele ekologicznych rozwiązań, które korzystnie wpływają na środowisko oraz znacznie obniżają koszty eksploatacji budynku. Podstawowym źródłem ciepła i chłodu będą pompy ciepła, które będą współpracować z wymiennikiem gruntowym umieszczonym w pionowych odwiertach głęb. 150m. Zaprojektowano również system odzyskiwania wody deszczowej, dzięki któremu będzie możliwość ponownego jej używania m.in. do spłukiwania toalet czy utrzymania zieleni na dachu. Obiekty Muzeum Wojska Polskiego będą zasilane w energię elektryczną z dwóch niezależnych źródeł, a instalacje elektryczne w salach ekspozycyjnych będą zatopione w ścianach z betonu architektonicznego. Ochrona przeciwpożarowa sal ekspozycyjnych zostanie zapełniona przez system wysokociśnieniowej mgły wodnej (wybrane obszary chronione będą systemem gaszenia gazem). Za projekt konstrukcji i instalacji odpowiada BuroHappold.

Muzeum Wojska Polskiego - konstrukcja budynku

Bryłę pierwszego budynku Muzeum Wojska Polskiego tworzy kompozycja monolitycznych betonowych bloków swobodnie rozmieszczonych w przestrzeni budynku. Obiekt będzie się składał z ośmiu bloków funkcjonalnych przekrytych dachem. W trzech największych blokach powstaną ekspozycje stałe (łącznie ponad 5 tys. m²). W czwartym w przyszłości ma się znaleźć kolekcja broni orientalnej (ponad 300 m²). W kolejnym, przeznaczonym dla ekspozycji czasowej (prawie 600 m²), będą organizowane wystawy okolicznościowe oraz wyjątkowe eksponaty z innych muzeów. W budynku zaplanowano również blok z salą audiowizualną. Całość dopełnią bloki usługowo-biurowy i techniczno-magazynowy. Przestrzenie pomiędzy blokami to ciągi komunikacyjne.

Muzeum Wojska Polskiego
Autor: WXCA Muzeum Wojska Polskiego - podział budynku na bloki

Odtworzony zostanie historyczny Plac Gwardii

W centralnej części kompleksu muzealnego na terenie Cytadeli Warszawskiej odtworzony zostanie historyczny Plac Gwardii. Pod placem zaprojektowano dwukondygnacyjny parking dla zwiedzających i pracowników oraz miejsca postojowe dla autokarów. Od południa i północy placu powstaną dwa pawilony Muzeum Wojska Polskiego, a centralnie od wschodu stanie duży gmach Muzeum Historii Polski.

Muzeum Wojska Polskiego
Autor: WXCA Plan sytuacyjny rozmieszczenia budynków Muzeum Wojska Polskiego oraz Historii Polski na terenie Cytadeli Warszawskiej

Muzeum Wojska Polskiego - projekt ekspozycji

Budowa Muzeum Wojska Polskiego jest już na tyle zaawansowana, że przyszedł czas na opracowanie projektu ekspozycji, która wypełni jego wnętrza. Najlepszą koncepcję przedstawiła pracownia NM Architekci. Sąd konkursowy uznał, że projekt architektów był najbardziej spójny i atrakcyjny dla odwiedzających. Wystawa ma prezentować autentyczne eksponaty (których MHP ma bardzo wiele) na tle poruszających emocje scenografii. W konkursie wzięło udział jedenaście pracowni z całego świata.

Skąd pieniądze na budowę Muzeum Wojska Polskiego?

Budowa Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli jest finansowana z dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej.

Kiedy otwarcie Muzeum Wojska Polskiego?

Otwarcie Muzeum Wojska Polskiego przewidywane jest w 2021 roku.

Muzeum Wojska Polskiego w liczbach:

  • kubatura całkowita: 103 984 m²
  • powierzchnia całkowita: 12 744 m²
  • powierzchnia użytkowa: 10 965 m²
  • ilość kondygnacji nadziemnych: 2
  • ilość kondygnacji podziemnych: 1
  • ilość miejsc parkingowych: 691 (parking podziemny dla kompleksu muzeów)

Jak dojechać do Cytadeli Warszawskiej gdzie powstaje Muzeum Wojska Polskiego?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej