Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie z bezpłatnym wejściem do 3 września. Zobacz nowe muzeum!

2023-08-22 8:13

Nowe Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej, tuż obok Muzeum Historii Polski jest otwarte dla zwiedzających od 13 sierpnia. Wejście do nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego jest bezpłatne do 3 września. Jakie są godziny otwarcia placówki? Zobacz, jak wygląda nowe muzeum.

Spis treści

  1. Muzeum Wojska Polskiego otwarte!
  2. Muzeum Wojska Polskiego - godziny otwarcia
  3. Trochę historii o Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie
  4. Galeria zdjęć Muzeum Wojska Polskiego tuż przed otwarciem
  5. Muzeum Wojska Polskiego - jakie jest?
  6. Beton architektoniczny w roli głównej
  7. Muzeum Wojska Polskiego - nowe technologie
  8. Historyczny Plac Gwardii odtworzony
  9. Skąd pieniądze na budowę Muzeum Wojska Polskiego?
  10. Muzeum Wojska Polskiego w liczbach
  11. Jak dojechać do Muzeum Wojska Polskiego?

Muzeum Wojska Polskiego otwarte!

Uroczyste otwarcie Muzeum Wojska Polskiego wraz z wystawą inauguracyjną „1000 lat chwały oręża polskiego” odbyło się 13 sierpnia. Wraz z oddaniem do użytku Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli warszawiacy po niemal 200 latach zyskali dostęp do 36-hektarowego zielonego terenu.

Muzeum Wojska Polskiego - godziny otwarcia

Jak można przeczytać na stronie MWP, obiekt jest czynny od środy do niedzieli w godz. 10:00 – 16:00. Ostatnie wejście możliwe jest o godzinie 15:20.

Do 3 września wstęp jest bezpłatny.

Trochę historii o Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Muzeum Wojska Polskiego powołane zostało dekretem marszałka Józefa Piłsudskiego w dniu 22 kwietnia 1920 roku. Od początku placówka dzieliła siedziby z Muzeum Narodowym, najpierw przy ul. Podwale, a od 1934 roku, po wybudowaniu nowoczesnego gmachu projektu Tadeusza Tołwińskiego i Antoniego Dygata, przy dzisiejszych Alejach Jerozolimskich. Już wówczas zakładano, że jest to jedynie sytuacja tymczasowa i w przyszłości Muzeum Wojska powinno mieć własny budynek. Udało się dopiero teraz - po 123 latach.

Budowa nowego gmachu muzeum na terenie Cytadeli Warszawskiej trwała od marca 2018. Tuż obok powstało Muzeum Historii Polski, którego otwarcie zaplanowano na wrzesień 2023.

Przypomnijmy, że roboty budowlane na terenie Cytadeli Warszawskiej ruszyły w marcu 2018. Generalnym wykonawcą inwestycji zostało konsorcjum IDS-BUD oraz MAR-BUD Budownictwo. Autorem projektu Muzeum Wojska Polskiego, jak i powstającej tuż obok siedziby Muzeum Historii Polski jest warszawska pracownia WXCA.

Galeria zdjęć Muzeum Wojska Polskiego tuż przed otwarciem

Muzeum Wojska Polskiego - jakie jest?

Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego to dwa gmachy, położone naprzeciwko siebie i domykające reprezentacyjny plac Gwardii, zlokalizowany w centralnej części Cytadeli. Cały kompleks został rozplanowany tak, by czytelny był pierwotny układ urbanistyczny XVIII-wiecznych koszar Gwardii Pieszej Koronnej króla Stanisława Augusta projektowanych przez Jana Zygmunta Deybla, a uwiecznionych na akwarelach Zygmunta Vogla.

Bryłę pierwszego budynku Muzeum Wojska Polskiego tworzy kompozycja monolitycznych betonowych bloków swobodnie rozmieszczonych w przestrzeni. Obiekt składa się z ośmiu bloków funkcjonalnych przekrytych dachem. W trzech największych blokach powstały ekspozycje stałe (łącznie ponad 5 tys. m²). W czwartym ma się znaleźć kolekcja broni orientalnej (ponad 300 m²). W kolejnym, przeznaczonym dla ekspozycji czasowej (prawie 600 m²), będą organizowane wystawy okolicznościowe oraz prezentowane wyjątkowe eksponaty z innych muzeów.

W budynku powstał również blok z salą audiowizualną. Całość dopełnią bloki usługowo-biurowy i techniczno-magazynowy. Przestrzenie pomiędzy blokami to ciągi komunikacyjne.

Za opracowanie projektu ekspozycji, która wypełniła jego wnętrza zostało powierzone pracowni NM Architekci. Projekt architektów był najbardziej spójny i atrakcyjny dla odwiedzających. Wystawa ma prezentować autentyczne eksponaty (których MHP ma bardzo wiele) na tle poruszających emocje scenografii.

Beton architektoniczny w roli głównej

Beton architektoniczny to wiodący materiał w budynku Muzeum Wojska Polskiego. Zastosowano go zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynku. Elementy prefabrykowane wykorzystywane do budowy powstały również z betonu architektonicznego.

Stworzenie betonu architektonicznego wysokiej jakości do budowy Muzeum Wojska Polskiego wymagało wykonania kilkuset prób tego materiału oraz wielu eksperymentów. Aby można było obserwować jak zachowują się, pod względem estetycznym i funkcjonalnym, kolejne wersje betonu architektonicznego, na budowie powstał mock-up (model) w skali 1:1. Po wielu miesiącach wytężonej pracy udało się osiągnąć pożądany efekt.

Prawdziwą innowacją na skalę Europy jest elewacja wylewana betonem architektonicznym bezpośrednio na budowie, na ściany wys. 8 m. Po zalaniu ścian wzór jest odciskany w betonowej masie dzięki specjalnej kauczukowej formie do betonu odciskanego. Finalnie fasadę zdobi motyw szewronu, który kojarzy się z wojskowością oraz typowy dla historycznych zabudowań, ceglasty kolor uzyskany poprzez dodanie do masy naturalnego barwnika czyli sproszkowanej rudy żelaza.

Elewacja została zaprojektowana w taki sposób, aby kompensowała trudne zjawisko pękania i odkształcania się betonu, głównie w wyniku różnic temperatur oraz wilgoci. Geometryczny wzór "gubi" te optycznie nierówności, a zastosowane zbrojenie kompozytowe niweluje problem powstawania korozji. Kolejnym wyzwaniem w związku z tym, że fasada powstawała bezpośrednio na budowie, były instalacje.  Trzeba było wykonać je wszystkie w ścianach przed ich zalaniem betonem.

Muzeum Wojska Polskiego - nowe technologie

W budynku Muzeum Wojska Polskiego zastosowano wiele ekologicznych rozwiązań, które korzystnie wpływają na środowisko oraz znacznie obniżają koszty eksploatacji budynku. Podstawowym źródłem ciepła i chłodu będą pompy ciepła, które będą współpracować z wymiennikiem gruntowym umieszczonym w pionowych odwiertach głęb. 150 m.

Zaprojektowano również system odzyskiwania wody deszczowej, dzięki któremu będzie możliwość ponownego jej używania m.in. do spłukiwania toalet czy utrzymania zieleni na dachu. Obiekty Muzeum Wojska Polskiego będą zasilane w energię elektryczną z dwóch niezależnych źródeł, a instalacje elektryczne w salach ekspozycyjnych będą zatopione w ścianach z betonu architektonicznego.

Ochrona przeciwpożarowa sal ekspozycyjnych zostanie zapełniona przez system wysokociśnieniowej mgły wodnej (wybrane obszary chronione będą systemem gaszenia gazem). Za projekt konstrukcji i instalacji odpowiada BuroHappold.

Historyczny Plac Gwardii odtworzony

W centralnej części kompleksu muzealnego na terenie Cytadeli Warszawskiej odtworzony został historyczny Plac Gwardii. Pod placem zaprojektowano dwukondygnacyjny parking dla zwiedzających i pracowników oraz miejsca postojowe dla autokarów. Od południa i północy placu powstaną dwa pawilony Muzeum Wojska Polskiego, a centralnie od wschodu stanie duży gmach Muzeum Historii Polski.

Skąd pieniądze na budowę Muzeum Wojska Polskiego?

Budowa Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli finansowana była z dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej.

Muzeum Wojska Polskiego w liczbach

  • kubatura całkowita: 103 984 m²
  • powierzchnia całkowita: 12 744 m²
  • powierzchnia użytkowa: 10 965 m²
  • ilość kondygnacji nadziemnych: 2
  • ilość kondygnacji podziemnych: 1
  • ilość miejsc parkingowych: 691 (parking podziemny dla kompleksu muzeów)

Jak dojechać do Muzeum Wojska Polskiego?

Dojazd do Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli możliwy jest od strony Wisłostrady, od strony Żoliborza ulicą Dymińską, przez tzw. Bramę Żoliborską, lub od ulicy Krajewskiego, Bramą Nowomiejską. W pobliżu Muzeum Wojska kursują tramwaje linii 1, 3, 4, 6 i 28 oraz autobus 185.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej