Modernizacja Skweru Gwary Warszawskiej na Woli wreszcie ruszyła. Będzie amfiteatr, kiosk, plac zabaw, dwie siłownie
Autor: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
Skwer Gwary Warszawskiej po modernizacji
Aż 7 lat trzeba było czekać na zapowiadaną modernizację Skweru Gwary Warszawskiej na Woli przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Zaniedbany teren zielony zyska nie tylko więcej roślin i nowe alejki oraz ławki, ale także liczne nowe obiekty. Pojawią się m.in. kiosk, toaleta oraz nieduży amfiteatr. Zobacz wizualizacje nowego Skweru Gwary Warszawskiej.
Spis treści
- Modernizacja Skweru Gwary Warszawskiej na Woli. Co się zmieni?
- Modernizacja Skweru Gwary Warszawskiej – aktualności. Kiedy będzie gotowy?
- Burzliwa historia skweru Gwary Warszawskiej. Czekał na modernizację 7 lat
Modernizacja Skweru Gwary Warszawskiej na Woli. Co się zmieni?
Istniejący formalnie od 2017 r. Skwer Gwary Warszawskiej przechodzi długo wyczekiwaną modernizację. Mowa o sporym terenie na Woli pomiędzy ulicami Wolską, Młynarską, Leszno i Karolkową. Dziś miejsce to nie prezentuje się najlepiej – dużo tu zapraszającej zieleni, ale alejki i ławki od dawna wymagają remontu. Ten po wielu perypetiach rozpoczął się wreszcie w sierpniu 2024 r.
Zarząd Zieleni nie zamierza jednak poprzestać na zwykłym odświeżeniu skweru. Skwer Gwary Warszawskiej stanie się przestrzenią pełną nie tylko zieleni, ale i atrakcji dla wszystkich grup wiekowych. Koncepcję zmian stworzyła Pracownia Architektury Krajobrazu pod kierownictwem Marty Tomasiak, zaś projekt budowlany i wykonawczy pracownia LS-Project Maciej Sikorski. W ramach modernizacji powstaną liczne nowe obiekty, w tym:
- dwie siłownie plenerowe,
- plac zabaw,
- nieduży amfiteatr,
- toaleta automatyczna,
- kiosk,
- polana piknikowa z możliwością organizowania kina plenerowego,
- przestrzeń ekspozycyjna do prezentacji sztuki.
Zaplanowano także udogodnienia dla osób z trudnościami w poruszaniu się (m.in. osób starszych czy z niepełnosprawnościami). Nie zapomniano także o nowych ławkach, koszach i nasadzeniach zieleni. Pojawi się również zwiększający bezpieczeństwo monitoring.
Ogółem zaplanowano podział terenu na 4 strefy. Będą to:
- park – zieleń, platforma na potrzeby wystaw plenerowych i strefa sportowa dla seniorów,
- polana – zieleń, miejsce na pikniki i kino letnie, plac zabaw i inne atrakcje dla dzieci,
- aleja – miejsce spacerów, amfiteatr oraz siłownie plenerowe,
- otulina – kiosk z przekąskami, toaleta i miejsca parkingowe, np. dla foodtrucków.
Na skutek zaplanowanych zmian skwer ma na nowo stać się bijącym sercem okolicy.
- Czytaj również: Legendarny klub Fugazi w Warszawie powróci? Jest pomysł odbudowy okrąglaka na Woli i wskrzeszenia klubu
– Plac był umownym centrum tej okolicy i ważnym punktem spotkań. Znajdował się tu lunapark „Wenecja", modernistyczny bar o tej samej nazwie, kino W-Z czy dom handlowy PDT – przypominał kilka lat temu burmistrz Krzysztof Strzałkowski przy okazji przygotowań do inwestycji.
- Przejdź do galerii: Tak zmieni się Skwer Gwary Warszawskiej na Woli
Autor: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
Skwer Gwary Warszawskiej po modernizacji
Modernizacja Skweru Gwary Warszawskiej – aktualności. Kiedy będzie gotowy?
Wykonawca modernizacji – firma Sorted – rozpoczął wygradzanie teren inwestycji w poniedziałek 12 sierpnia 2024 r. Na wykonanie zadania przeznaczono 14 miesięcy, co oznacza, że z nowego Skweru Gwary Warszawskiej powinniśmy skorzystać w III kwartale 2025 r.
Aktualnie trwają wstępne prace w terenie, m.in. organizacja placu budowy oraz porządkowanie skweru.
- Czytaj również: Rozbudowa Muzeum Powstania Warszawskiego wreszcie może ruszać. Rząd przekaże na inwestycję 100 mln zł
Burzliwa historia skweru Gwary Warszawskiej. Czekał na modernizację 7 lat
O planach modernizacji Skweru Gwary Warszawskiej urzędnicy mówili już od 2017 r. Przeprowadzono wówczas warsztaty i konsultacje społeczne. W latach 2018–2019 powstała koncepcja nowego zagospodarowania terenu. Później jednak zaczęły się kłopoty. W 2020 okazało się, że budżet inwestycji jest za mały i Zarząd Zieleni musiał wnioskować do radnych o dodatkowe środki.
W 2021 r. rozpoczęły się prace projektowe, a jako termin rozpoczęcia robót wskazano rok 2022. Pojawiły się jednak trudności formalne – już po uzyskaniu przez dzielnicę pozwolenia na budowę wszedł w życie plan miejscowy dla tego obszaru, co wymusiło pewne zmiany w projekcie. Gdy je wprowadzono i dzielnicy udało się uzyskać pozwolenie zamienne, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zgłosiło problem z kolizją inwestycji z instalacjami podziemnymi. Znów trzeba było wprowadzać zmiany w projekcie.
Te problemy potężnie opóźniły ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy. Udało się to w końcu na początku 2024 r., zaś kilka miesięcy później spośród 4 ofert wybrano tę najlepszą i podpisano umowę z firmą Sorted. Rozpoczęła ona prace w terenie 12 sierpnia 2024 r.
– Skwer Gwary Warszawskiej nosi swoją nazwę od 2017 roku dzięki inicjatywie Stowarzyszenia „Gwara Warszawska”. Projekt rewitalizacji to efekt współpracy mieszkańców, socjologów z Fundacji „Na Miejscu”, projektantów, Zarządu Zieleni i dzielnicy. Pierwsze spotkanie konsultacyjne w sprawie urządzenia skweru odbyło się w 2017 roku, a lokalna społeczność od samego początku zaangażowała się w projekt – przypomina Urząd Dzielnicy Wola.
- Przejdź do galerii: Tak przez rok zmieniło się centrum Warszawy. Zobacz zdjęcia
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Porównanie stanu budowy kładki przez Wisłę w 2023 i 2024 r.