Młyn Maria. Prestiżowa inwestycja mieszkaniowa we Wrocławiu. Postępy rewitalizacji

2020-04-03 14:04
Młyn Maria
Autor: RealCo Młyn Maria z charakterystycznym dużym kołem

Inwestycja Młyn Maria osiągnęła stan surowy. Przypomnijmy, że chodzi o rewitalizację zabytkowych budynków przy Starym Mieście we Wrocławiu. Powstaną w nich luksusowe apartamenty. Deweloperem jest firma RealCo. Zobacz wizualizacje oraz zdjęcia z budowy.

Młyn Maria
Autor: RealCo Młyn Maria - zdjęcie z budowy (fot. kwiecień 2020)
Młyn Maria
Autor: RealCo Wizualizacja Młyn Maria, która finalnie ma być nowoczesną inwestycją mieszkaniową

Młyn Maria w rewitalizacji

Zabytkowe budynki Młyna Maria znajdują się w okolicy starówki wrocławskiej, na wyspach Piasek i Młyńskiej. To bardzo atrakcyjna lokalizacja otoczona kanałami młyńskimi. Aktualnie na budowie apartamentowców trwają prace wykończeniowe, typu montaż okien i układanie instalacji. Na miejsce wróciło też charakterystyczne duże koło - znak Młyna Maria. Przez lata niszczał on na dachu historycznego łącznika, pomiędzy budynkami Feniks i Maria. O odpowiednie wyeksponowanie elementu zadbała Firma RealCo rewitalizująca kompleks zabytkowych budynków Młyn Maria.

Przekazanie kluczy przyszłym mieszkańcom kompleksu zaplanowano na II kwartał 2021 roku.

Firma RealCo Property Investment and Development przekształciła zabytkowy Młyn Maria na apartamentowce z powierzchnią usługową. Docelowo w inwestycji powstanie 121 mieszkań o zróżnicowanych metrażach od 25 do 130 m² i wysokościach od 2,6 do 4 m. Na parterze powstanie 14 lokali usługowych.

Prowadzeniem i nadzorem prac budowlanych zajmuje się Miastoprojekt. Projekt architektoniczny przygotowała pracownia Maćków.

Młyn Maria - trochę historii

Młyn Maria ma prawie 800 lat historii. W ciągu tych stuleci miał wielu właścicieli, wielokrotnie go przebudowywano. Pierwszy młyn w miejscu dzisiejszego zabytku powstał w 1242 roku. W XIX wieku przeżywał swoje prosperity. Po II Wojnie Światowej młyn wciąż działał napędzany wodą z Odry. Przetrwał okres PRL, chociaż nie szanowano wtedy starego budynku. Większość dawnych maszyn usunięto i zniszczono. W czasie Powodzi Tysiąclecia (1997 rok) zastanawiano się nad wyburzeniem zabytkowej budowli. Powodem były zatory jakie tworzyły się pomiędzy filarami, na których młyn jest posadowiony. Woda gromadziła wokół nich konary drzew i inne przedmioty niesione przez wodę. Groziło to zalaniem Wyspy Piasek. Mimo to budynek ocalał. W kolejnych latach Młyn Maria niszczał w oczach, a miasto nie miało pomysłu na ratowanie zabytku. I tak aż do marca 2016, kiedy to zabytkowy kompleks został zakupiony przez RealCo.

Młyn Maria
Autor: RealCo Zdjęcie z budowy inwestycji mieszkaniowej Młyn Maria (luty 2020)
Młyn Maria
Autor: RealCo Zdjęcie z budowy inwestycji mieszkaniowej Młyn Maria (luty 2020)

Gdzie dokładnie powstaje inwestycja mieszkaniowa Młyn Maria?

Młyn Maria
Autor: RealCo Zdjęcie z budowy inwestycji mieszkaniowej Młyn Maria (luty 2020)
Młyn Maria
Autor: RealCo Zdjęcie z budowy inwestycji mieszkaniowej Młyn Maria (luty 2020)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej