Powstanie kładka pieszo-rowerowa nad Wartą w Poznaniu. Ruszył przetarg

2022-05-10 11:35
Kładka nad Wartą w Poznaniu
Autor: UM Poznań Wizualizacja kładki pieszo-rowerowej nad Wartą w Poznaniu, która połączy Berdychowo, Ostrów Tumski i Chwlaiszewo

Kładka pieszo-rowerowa nad Wartą i Cybinią połączy poznański Berdychów, Ostrów Tumski oraz Chwaliszew. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła właśnie przetarg, na wykonawcę kładki pieszo-rowerowej w Poznaniu.

Spis treści

  1. Jaka będzie kładka pieszo-rowerowa w Poznaniu?
  2. Przetarg na budowę kładki pieszo-rowerowej w Poznaniu
  3. Gdzie powstanie kładka pieszo-rowerowa?
  4. Finansowanie budowy kładki pieszo-rowerowej w Poznaniu
  5. Kiedy kładka pieszo rowerowa nad Wartą będzie gotowa?

Jaka będzie kładka pieszo-rowerowa w Poznaniu?

Kładka pieszo-rowerowa w Poznaniu składać się będzie z dwóch mostów o takiej samej konstrukcji - jeden powstanie nad Wartą, a drugi nad Cybiną. Ten nad Wartą będzie miał 165 m długości, natomiast nad Cybiną - 117 m.

W ramach inwestycji powstaną również chodniki, pochylnie i schody. Zmieni się również istniejący odcinek Wartostrady tak, by całość była spójna komunikacyjnie. W planach jest także przebudowa skrzyżowania ulic Berdychowo i prof. Jacka Rychlewskiego, które znajduje się przy Politechnice Poznańskiej.

Przeprawy będą dostosowane dla osób starszych oraz z niepełnosprawnością - m.in. na schodach i pochylniach przewidziano balustrady i poręcze spełniające określone wymagania oraz system fakturowych oznaczeń nawierzchniowych. W rejonie Berdychowa zaprojektowano pochylnię łączącą dolną Wartostradę z ciągiem pieszo-rowerowym prowadzonym wzdłuż ul. prof. Jacka Rychlewskiego.

Kładka ma ułatwić komunikację okolic kampusu Politechniki Poznańskiej i Malty z południowym rejonem Ostrowa Tumskiego i lewobrzeżną częścią miasta, w tym ze Starym Rynkiem, a także przyczynić się do aktywizacji terenu południowego cypla Ostrowa Tumskiego. Projekt kładki pieszo-rowerowej w Poznaniu powstał w pracowni ARPA.

Czytaj też o:

To inwestycja ważna z kilku powodów. Kluczowy jest aspekt komunikacyjny. Nowa przeprawa będzie uzupełnieniem infrastruktury pieszo-rowerowej po obu stronach Warty. Będzie przy tym ciekawym punktem widokowym dla korzystających z niego turystów - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Kładka nad Wartą w Poznaniu
Autor: UM Poznań Projekt kładki pieszo-rowerowej powstał w pracowni ARPA

Przetarg na budowę kładki pieszo-rowerowej w Poznaniu

Do zadań wyłonionego w postępowaniu przetargowym wykonawcy będzie należało przygotowanie pozostałej dokumentacji wykonawczej, a następnie zrealizowanie prac budowlanych. To nie tylko budowa nowych mostów, ale też połączenie ich z istniejącą infrastrukturą pieszo-rowerową, by całość jak najlepiej służyła poznaniakom i turystom - mówi Marcin Gołek, wiceprezes zarządu Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Gdzie powstanie kładka pieszo-rowerowa?

Początek przeprawy zaplanowano na wysokości ul. Berdychowo, następnie zostanie ona poprowadzona poprzez cypel w południowej części Ostrowa Tumskiego (Zagórze) do Chwaliszewa (rejon tzw. kontenerów i parku w Starym Korycie Warty).

Finansowanie budowy kładki pieszo-rowerowej w Poznaniu

Inwestycja otrzymała dofinansowanie ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego.

Kiedy kładka pieszo rowerowa nad Wartą będzie gotowa?

Budowa kładki w Poznaniu ma ruszyć w 2023 roku i zakończyć się w 2024.

Źródło: UM Poznań

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej