Powstanie kładka pieszo-rowerowa nad Wartą w Poznaniu. Ruszył przetarg

2022-05-10 11:35
Kładka nad Wartą w Poznaniu
Autor: UM Poznań Wizualizacja kładki pieszo-rowerowej nad Wartą w Poznaniu, która połączy Berdychowo, Ostrów Tumski i Chwlaiszewo

Kładka pieszo-rowerowa nad Wartą i Cybinią połączy poznański Berdychów, Ostrów Tumski oraz Chwaliszew. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła właśnie przetarg, na wykonawcę kładki pieszo-rowerowej w Poznaniu.

Spis treści

  1. Jaka będzie kładka pieszo-rowerowa w Poznaniu?
  2. Przetarg na budowę kładki pieszo-rowerowej w Poznaniu
  3. Gdzie powstanie kładka pieszo-rowerowa?
  4. Finansowanie budowy kładki pieszo-rowerowej w Poznaniu
  5. Kiedy kładka pieszo rowerowa nad Wartą będzie gotowa?

Jaka będzie kładka pieszo-rowerowa w Poznaniu?

Kładka pieszo-rowerowa w Poznaniu składać się będzie z dwóch mostów o takiej samej konstrukcji - jeden powstanie nad Wartą, a drugi nad Cybiną. Ten nad Wartą będzie miał 165 m długości, natomiast nad Cybiną - 117 m.

W ramach inwestycji powstaną również chodniki, pochylnie i schody. Zmieni się również istniejący odcinek Wartostrady tak, by całość była spójna komunikacyjnie. W planach jest także przebudowa skrzyżowania ulic Berdychowo i prof. Jacka Rychlewskiego, które znajduje się przy Politechnice Poznańskiej.

Przeprawy będą dostosowane dla osób starszych oraz z niepełnosprawnością - m.in. na schodach i pochylniach przewidziano balustrady i poręcze spełniające określone wymagania oraz system fakturowych oznaczeń nawierzchniowych. W rejonie Berdychowa zaprojektowano pochylnię łączącą dolną Wartostradę z ciągiem pieszo-rowerowym prowadzonym wzdłuż ul. prof. Jacka Rychlewskiego.

Kładka ma ułatwić komunikację okolic kampusu Politechniki Poznańskiej i Malty z południowym rejonem Ostrowa Tumskiego i lewobrzeżną częścią miasta, w tym ze Starym Rynkiem, a także przyczynić się do aktywizacji terenu południowego cypla Ostrowa Tumskiego. Projekt kładki pieszo-rowerowej w Poznaniu powstał w pracowni ARPA.

Czytaj też o:

To inwestycja ważna z kilku powodów. Kluczowy jest aspekt komunikacyjny. Nowa przeprawa będzie uzupełnieniem infrastruktury pieszo-rowerowej po obu stronach Warty. Będzie przy tym ciekawym punktem widokowym dla korzystających z niego turystów - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Kładka nad Wartą w Poznaniu
Autor: UM Poznań Projekt kładki pieszo-rowerowej powstał w pracowni ARPA

Przetarg na budowę kładki pieszo-rowerowej w Poznaniu

Do zadań wyłonionego w postępowaniu przetargowym wykonawcy będzie należało przygotowanie pozostałej dokumentacji wykonawczej, a następnie zrealizowanie prac budowlanych. To nie tylko budowa nowych mostów, ale też połączenie ich z istniejącą infrastrukturą pieszo-rowerową, by całość jak najlepiej służyła poznaniakom i turystom - mówi Marcin Gołek, wiceprezes zarządu Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Gdzie powstanie kładka pieszo-rowerowa?

Początek przeprawy zaplanowano na wysokości ul. Berdychowo, następnie zostanie ona poprowadzona poprzez cypel w południowej części Ostrowa Tumskiego (Zagórze) do Chwaliszewa (rejon tzw. kontenerów i parku w Starym Korycie Warty).

Finansowanie budowy kładki pieszo-rowerowej w Poznaniu

Inwestycja otrzymała dofinansowanie ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego.

Kiedy kładka pieszo rowerowa nad Wartą będzie gotowa?

Budowa kładki w Poznaniu ma ruszyć w 2023 roku i zakończyć się w 2024.

Źródło: UM Poznań

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej