Droga ekspresowa S3 na północy nie będzie gotowa latem 2024! Termin znacznie się wydłużył

2024-04-19 16:04

Ta droga ekspresowa miała być gotowa latem 2024 roku, ale nie będzie. Pojedziemy nią najwcześniej w IV kwartale 2024 roku. To najnowsze doniesienia w sprawie budowy drogi ekspresowej S3 na zachodniopomorskim odcinku – Świnoujście -Troszyn.

Spis treści

 1. Termin oddania S3 się przesunął
 2. Budowa drogi ekspresowej S3
 3. Droga ekspresowa S3 - przebieg
 4. S3 połączy Świnoujście z granicą z Czechami

Termin oddania S3 się przesunął

Wszystko miało wyglądać inaczej, a cała nowa droga ekspresowa S3 miała być gotowa w połowie roku. Przypomnijmy, że w budowie są jeszcze tylko trzy odcinki – jeden na Dolnym Śląsku, a dwa w Zachodniopomorskiem. I wszystkie miały być przejezdne latem tego roku.

Ze wszystkich trzech najbardziej zaawansowana jest trasa S3 na Dolnym Śląsku i tędy prawdopodobnie kierowcy faktycznie przejadą już latem 2024.

Niestety nie uda się to w przypadku odcinków S3 Świnoujście - Dargobądz i Dargobądz - Troszyn.

Terminy oddania tych inwestycji znacznie się przesunęły.

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Odnośnie drogi S3 – odcinków Świnoujście-Troszyn, to ich zakończenie obecnie zakładane jest przez wykonawców w IV kwartale tego roku – powiedział nam Mateusz Grzeszczuk, rzecznik szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Przęsło mostu w Wolinie gotowe. To będzie charakterystyczny obiekt na ekspresowej S3

Budowa drogi ekspresowej S3

W Zachodniopomorskiem powstają dwa odcinki o łącznej długości około 34 km.

Świnoujście - Dargobądz

Odcinek Świnoujście Dargobądz buduje firma Polaqua. Trasa ma tu długość17,5 km. Wartość tego kontaktu 688,8 mln złotych.

Na tym odcinku powstają:

 • 2 estakady,
 • 12 przejść dla zwierząt,
 • 2 kładki dla pieszych,
 • 4 węzły: Świnoujście, Łunowo, LNG i Międzyzdroje.

Odcinek Dargobądz – Troszyn

Tę część zachodniopomorskiej S3 buduje konsorcjum firm Polbud Pomorze, Intop i PRD Nowogard. Odcinek liczy 16 kilometrów długości. Koszt jego budowy oszacowano na 680 mln złotych.

Oprócz wiaduktów, mostów, przejść dla zwierząt i innych obiektów inżynierskich powstaną tu trzy węzły drogowe:

 • Dargobądz
 • Wolin Zachód
 • Wolin Wschód.

Na tym odcinku wiosną nieźle iskrzyło, bo wykonawca, lider konsorcjum firma Polbud-Pomorze zawiesił prace. Nie mógł się porozumieć w kwestiach finansowych z GDDKiA. Ostatecznie konflikt udało się zażegnać, ale jak widać termin zakończenia inwestycji znacznie się wydłużył.

Droga ekspresowa S3 - przebieg

Droga ekspresowa S3 to dwupasmówka, która przecina Polskę po jej zachodniej stronie. Biegnie praktycznie równolegle do zachodniej granicy Polski z Niemcami od przejścia granicznego z Czechami w Lubawce do Świnoujścia.

Trasa biegnie przez takie miasta jak:

 • Legnica
 • Zielona Góra
 • Gorzów Wielkopolski
 • Szczecin
 • Świnoujście.
Droga ekspresowa S3 - Przebieg
Autor: GDDKiA Droga ekspresowa S3 - przebieg Link: Powiększ MAPĘ

S3 połączy Świnoujście z granicą z Czechami

To świetny wybór dla mieszkańców Dolnego Śląska, którzy wybierają się nad morze np. do Międzyzdrojów czy Świnoujścia, ale nie tylko. Trasa łączy się bowiem m.in. z drogą ekspresową S6 (jeszcze częściowo w budowie), która połączy Pomorze Zachodnie z Trójmiastem.

Droga ekspresowa S3 jest też dobrze skomunikowana z autostradami. Na węźle Legnica Południe krzyżuje się z autostradą A4, w okolicy Szczecina z autostradą A6 oraz na węźle Jordanowo z autostradą A2.

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad cała droga ekspresowa S3 będzie miała nieco ponad 470 km długości. W budowie są dwa odcinki w Zachodniopomorskiem: Świnoujście – Dargobądz i na Dolnym Śląsku Bolków – Kamienna Góra. To w sumie około 50 km.

Czytaj też:

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej