Centrum badawczo-rozwojowe na Wydziale Chemii UJ

2018-08-22 11:02
Centrum Badawczo-Rozwojowe przy Wydziale Chemii UJ
Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego Wizualizacja Centrum Badawczo-Rozwojowego, które powstanie przy Wydziale Chemii UJ

Budowa centrum badawczo-rozwojowego przy Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego ruszy jeszcze w tym roku. Obiekt powstanie dzięki unijnemu dofinansowaniu. Studenci zyskają laboratorium innowacyjnych technologii, w którym nie zabraknie nowoczesnego sprzętu do eksperymentów.

Budowa centrum badawczo-rozwojowego Wydziału Chemii UJ z dofinansowaniem

Małopolska to region, w którym można znaleźć wiele uczelni ze świetnie przygotowaną kadrą profesorską. Cieszy również fakt, że z roku na rok placówki te są coraz bardziej nowoczesne pod wzgledem wyposażenia pracowni. Ogromna w tym zasługa środków unijnych. Również budowa centrum badawczo-rozwojowego przy Wydziale Chemii UJ została wsparta przez UE. Unijne dofinansowanie wynosi ponad 17,5 mln zł.

Dodajmy, że regionalny Samorząd Małopolski nieustannie wspiera rozwój różnych specjalizacji. Wśród nich są nauki o energii zrównoważonej, metodach produkcji metali, technologiach informacyjnych i komunikacyjnych, elektrotechnice i przemyśle maszynowym, a teraz także chemii.

Centrum Badawczo-Rozwojowe przy Wydziale Chemii UJ
Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Gdzie powstanie i jakie będzie nowe centrum badawczo-rozwojowe?

Przypomnijmy, że chemicy z krakowskiej Alma Mater niespełna rok temu przenieśli się z dotychczasowej siedziby przy ul. Ingardena w nowe miejsce, a dokładnie na III Kampus UJ na krakowskim Ruczaju przy ul. Gronostajowej 2. To właśnie tu powstanie laboratorium innowacyjnych technologii – nowoczesny obiekt, w którym naukowcy będą mieli doskonałe warunki do eksperymentów.

Laboratorium innowacyjnych technologii zostało zaprojektowane jako nowoczesny, funkcjonalny, oryginalny pod wzgledem architektonicznym, obiekt posadowiony na żelbetowych słupach. Będzie on połączony z istniejącym budynkiem Wydziału Chemii UJ.

Czytaj też: Przy Politechnice Warszawskiej powstanie Kampus Nowych Technologii>>

W nowym centrum badawczo-rozwojowym będzie sukcesywnie przybywało nowoczesnych urządzeń

Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) w centrum z roku na rok będzie przybywało nowoczesnych urządzeń. W planach jest zakup m.in. pomp próżniowych, sterylizatorów, specjalnych zestawów do pracy w warunkach beztlenowych, suszarek czy urządzeń chłodniczych. Dodajmy, że w centrum badawczo-rozwojowym wykorzstywany będzie również nabyty niedawno system do niwelacji pola elektromagnetycznego czy też specjalistyczne agregaty wody chłodzącej i zmywarki laboratoryjne.

- Wydział Chemii UJ od roku funkcjonuje w nowej przestrzeni dydaktyczno-badawczej, która stwarza doskonałe warunki do prowadzenia zajęć studenckich oraz badań naukowych w zakresie szeroko rozumianej chemii. Doskonaląc się naukowo, odkrywając tajniki otaczającego nas świata na poziomie badań podstawowych, chcemy aktywnie wykorzystywać gromadzony potencjał do rozwiązywania problemów współczesnej cywilizacji – podkreślił dziekan Wydziału Chemii UJ, prof. dr hab. Piotr Kuśtrowski. - Stąd rodzi się potrzeba wzmocnienia infrastruktury wydziału o elementy umożliwiające realizację prac o charakterze aplikacyjnym. Pozyskane środki pozwolą nam bez wątpienia osiągnąć ten zamierzony cel, ale równocześnie wzmocnić pozycję naszej jednostki jako bardzo ważnego ogniwa spajającego małopolską chemię – kontynuował.

Kiedy będzie można korzystać z nowoczesnego centrum badawczo-rozwojowego?

Ze wszystkich udogodnień będzie można korzystać już w roku akademickim 2020/2021. Całkowita wartość projektu to ponad 29,3 mln zł.

Ranking uczelni technicznych w Polsce 2023
Autor:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej