Kampus Nowych Technologii. Politechnika Warszawska rozpoczyna budowę nowoczesnego living labu

2018-01-15 13:35

Kampus Nowych Technologii czyli kompleks tzw. żywych laboratoriów (living lab) ma być gotowy już za dwa lata. Będzie największy w Europie. Politechnika Warszawska zapowiada, że na ponad 300 tys. m² powstanie kawałek prawdziwego miasta, gdzie mieszkańcy, naukowcy i przedsiębiorcy będą wspólnie tworzyć, testować i udoskonalać technologie związane z życiem mieszkańca i pracownika nowoczesnego miasta tzw. smart living.

Partnerami inicjatywy są: Politechnika Warszawska (62 naukowców z 9 wydziałów), firma ProDevelopment oraz kilkadziesiąt innych przedsiębiorstw, instytutów naukowych i organizacji. Projekt kompleksu living lab to kilkanaście budynków o funkcjach badawczo-rozwojowych, usługowych, biurowych i mieszkalnych oraz liczne przestrzenie publiczne. Powstaną one na rewitalizowanych terenach Politechniki Warszawskiej oraz w podwarszawskim Zamieniu. Centrum przedsięwzięcia – Warszawska Dzielnica Innowacji – zlokalizowana będzie w okolicach warszawskiego Pola Mokotowskiego. Łączna powierzchnia użytkowa kompleksu wyniesie ponad 300 tys. m².

Kampus Nowych Technologii. Politechnika Warszawska pracuje nad koncepcją od 2015 roku

Projekt przygotowywany jest od 2015 r. W tym czasie 25-osobowy zespół przebadał 15 najlepszych parków technologicznych w Polsce i na świecie, przeprowadził wywiady i warsztaty z międzynarodowymi ekspertami od living labów m.in. z uniwersytetów: Cambridge, Harvard, Technopolis, przedstawicielami rządu, regionu, biznesu, w tym potencjalnymi partnerami technologicznymi, a także organizacjami pozarządowymi. Tak w ciągu ponad dwóch lat powstawał projekt pierwszego w Polsce i największego w Europie Kampusu Nowych Technologii.

Kampus nowych technologii Politechniki Warszawskiej będzie uniwersytetem badawczym

–    Kampus Nowych Technologii to milowy krok w realizacji polityki przekształcenia Politechniki Warszawskiej w uniwersytet badawczy zgodnie z programem „uczelnia 2.0” – tłumaczy Łukasz Madej z Pro Development, firmy która jest partnerem biznesowym KNT i jego operatorem. – Planujemy skupić się na pięciu obszarach badawczych związanych z codziennym życiem i przebywaniem w przestrzeni miasta: inteligentnych przestrzeniach miejskich, inteligentnych budynkach, inteligentnych mieszkaniach, tzw. przemyśle 4.0 – czyli zakładach przyszłości, w których procesy od projektowania produktu do jego wypuszczenia na rynek są radykalnie skrócone – i zmianach społecznych będących konsekwencją rozwoju inteligentnych technologii. Po raz pierwszy w jednej otwartej przestrzeni miejskiej zostaną zintegrowani i skłonieni do współdziałania mieszkańcy, naukowcy, studenci, przedsiębiorstwa i samorządy.

W warszawskim Kampusie Nowych Technologii powstaną m.in oczujnikowane i naszpikowane innymi wysokimi technologiami budynki z mieszkaniami, biurami, sklepami, usługami, salami co-workingowymi, strefami spotkań nieformalnych, korytarzami, parkingami, windami i wszystkim tym, co wiąże się z codziennym życiem, pracą i odpoczynkiem w mieście. W dużym skrócie w labolatoriach będą testowane i udoskonalane m.in. oświetlenie, które dostosuje się do zwyczajów lokatorów mieszkania, wentylacja, która automatycznie dopasowuje temperaturę do naszego samopoczucia czy przedszkole, w którym czujniki monitorują poziom bakterii i  sygnalizują to rodzicom, a nawet rośliny klimatyzujące pomieszczenia.

Kampus nowych Technologii – miejsce do testów przyszłości

W obiektach Kampusu Nowych Technologii przedsiębiorstwa będą mogły badać np. zasilanie energią z paneli z kropek kwantowych, bioklimatycznych fasad, które sterują temperaturą, oświetleniem i wentylacją, ale także, rozwiązań z zakresu telemedycyny czy edukacji integracyjnej. W warszawskim living labie będą też otwarte przestrzenie publiczne przeznaczone do testów, w tym place, ulice, w pełni zautomatyzowane parkingi, miejsca wypoczynkowe, a także systemy rowerowe. Dopełnieniem będą clean roomy do prototypowej produkcji np. tzw. inteligentnych mebli czy urządzeń AGD. Z infrastruktury Kampusu Nowych Technologii będzie mogło korzystać jednocześnie ok. 100 przedsiębiorców oraz firm realizujących łącznie 70 projektów badawczo-rozwojowych. Przewiduje się, iż rocznie komercjalizowanych tu będzie ok. 10 wyników badań oraz po tyle samo zgłoszeń patentowych i wzorów przemysłowych.

Kampus Nowych Technologii otrzymał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2020 ro

Kampus Nowych Technologii
Autor: materiał prasowy Tak ma wygladać miasto do testowania tzw. smart living – projekt kompleksu living lab w Zamieniu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej