Najlepsze uczelnie świata - ranking 2023. Najlepszą z polskich uczelni jest Uniwersytet Jagielloński

2023-07-06 21:21
Uniwersytet Jagielloński
Autor: Uniwersytet Jagielloński Uniwersytet Jagielloński znalazł się w rankingu The Center for World University Rankings (CWUR)

Czołówkę rankingu The Center for World University Rankings (CWUR) 2023 zdominowały uczelnie amerykańskie. Za najlepszą uczelnię na świecie tradycyjnie uznano Harvard University. Najlepszą z polskich uczelni według rankingu jest krakowski Uniwersytet Jagielloński na 383. pozycji.

W tegorocznej, jedenastej już edycji rankingu CWUR sklasyfikowano ponad dwa tysiące spośród przeszło 20,5 tys. uczelni z całego świata. Za najlepszą uczelnię na świecie uznano Harvard University. A tak wygląda całe TOP 10.

  1. Uniwersytet Harwardzki (Harvard University),
  2. Instytut Technologii w Massachusetts (Massachusetts Institute of Technology),
  3. Uniwersytet Stanforda (Stanford University),
  4. Uniwersytet Cambridge (University of Cambridge),
  5. Uniwersytet Oksfordzki (University of Oxford),
  6. Uniwersytet Princeton (Princeton University),
  7. Uniwersytet w Chicago (University of Chicago),
  8. Uniwersytet Columbia (Columbia University),
  9. Uniwersytet Pensylwania (University of Pennsylvania),
  10. Uniwersytet Yale (Yale University)

Warto zwrócić uwagę, że Stany Zjednoczone mają aż ośmiu przedstawicieli w pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni na świecie. I tak jest od początku tworzenia rankingu.

Amerykańskie uczelnie zdominowały również drugą dziesiątkę rankingu. Znalazły się w niej zaledwie dwa uniwersytety spoza Stanów Zjednoczonych: sklasyfikowany na 13. pozycji japoński University of Tokyo oraz brytyjski University College London, który zajął 19. miejsce.

 A jak w tym światowym rankingu uczelni wypada Polska?

Polskie uczelnie w rankingu CWUR

Nasz kraj również zaznaczył swoją obecność w rankingu uczelni na świecie. Choć dość skromnie. Najlepszą z polskich uczelni według rankingu jest krakowski Uniwersytet Jagielloński na 383. pozycji. Uniwersytet Warszawski zajął 409. miejsce.  Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa uplasowała się na 602. miejscu, Instytut Fizyki Jądrowej PAN - na miejscu numer 670. Politechnika Warszawska zajęła 723. pozycję, na 815. pozycji znalazł się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W naszym rodzimym rankingu Perspektywy 2023 Politechnika Warszawska i krakowska AGH zajmują odpowiednio 1. i 2. miejsce.

Kim są autorzy rankingu uczelni na świecie?

Centrum Światowych Rankingów Uniwersytetów (CWUR) z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest organizacją doradzającą rządom i uczelniom w celu poprawy wyników edukacyjnych i badawczych. Od 2012 r.  CWUR publikuje akademicki ranking globalnych uniwersytetów, w którym ocenianych jest 7 wskaźników, w tym m.in.: jakość kształcenia (mierzona jest liczbą absolwentów, którzy zdobyli ważne międzynarodowe nagrody i medale w stosunku do wielkości uczelni), zatrudnienie absolwentów (liczba absolwentów, którzy zajmowali stanowiska dyrektora generalnego w największych firmach na świecie w stosunku do wielkości uczelni), wyniki badań (liczba prac badawczych) oraz publikacje (liczba publikacji w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych). Ranking powstał jako wynik projektu badawczego w Jeddah w Arabii Saudyjskiej. Celem była ocena 100 najlepszych uniwersytetów na świecie. Wskutek szybko rosnącej popularności tego rankingu, już w 2014 r. na liście znalazło się 1000 najlepszych spośród 18 tys. uniwersytetów na całym świecie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej