Bydgoszcz. Park Centralny wzbogaci się o kąpielisko. A co z pozostałymi dwoma, które planowano?

2024-11-26 12:35

Park Centralny w Bydgoszczy wzbogaci się o nową atrakcję: kąpielisko nad Brdą. Otwarte kąpielisko ma być zasilane wodą z rzeki i bezpłatne, a dla mieszkańców przygotowano sporo udogodnień. A co z dwoma innymi planowanymi obiektami: nad Balatonem oraz przy kompleksie basenowym Astoria?

Tak powstają ręcznie malowane naczynia w Fajansie Włocławskim

Spis treści

  1. Bydgoszcz. Park Centralny z nowym kąpieliskiem nad Brdą zasilanym wodą z rzeki
  2. Kiedy kąpielisko nad Brdą w Bydgoszczy będzie gotowe?
  3. Kontrowersyjne kąpielisko nad Brdą. Miasto zachwala, społecznicy protestują
  4. Co dalej z kąpieliskiem nad Balatonem oraz strefą zewnętrzną przy „Astorii”?

Bydgoszcz. Park Centralny z nowym kąpieliskiem nad Brdą zasilanym wodą z rzeki

Bydgoszcz będzie mieć trzy otwarte kąpieliska – ogłosiły kilka lat temu władze miasta. Teraz coraz bliżej jest do realizacji kąpieliska nad Brdą w parku Centralnym. Obecnie trwa przetarg na projekt i budowę zbiornika o powierzchni ok. 3000 m² wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Do przetargu zgłosiły się dwie firmy, żądające za swoje usługi od blisko 27 do ponad 30 mln zł (w tym dofinansowanie z Polskiego Ładu).

To znacznie więcej, niż pierwotnie zapowiadano (8 mln zł). Kwota wzrosła zarówno przez znaczne podwyżki cen na rynku budowlanym w ostatnich latach, jak i przez fakt, że grunt w miejscu przyszłej inwestycji okazał się mniej stabilny, niż sądzono. Miasto zapewnia jednak, że poradzi sobie finansowo z całym przedsięwzięciem.

Zadanie obejmuje zaprojektowanie i wykonanie zbiornika przepływowego o powierzchni około 3000 m kw. wraz z kanałem doprowadzającym i odprowadzającym wodę z rzeki Brdy z przeznaczeniem na kąpielisko miejskie wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Nad kąpieliskiem planowane są między innymi plaża trawiasta ze strefą rekreacyjną zapleczem socjalno-gospodarczym, elementami użytkowymi kąpieliska takimi jak prysznice, przebieralnie, obiekty dla ratowników, elementy małej architektury, oświetlenie, monitoring, zieleń

wylicza miasto. Zaplanowano m.in.:

  • okrągłe i półokrągłe pomosty,
  • strefę rekreacyjną z ławkami,
  • hamaki,
  • strefę gastronomiczną,
  • dodatkową zieleń.

Co ważne, nie powstanie widoczna na wizualizacjach piaszczysta plaża (to pozostałość po wcześniejszym, bardziej ambitnym projekcie zmian w tym miejscu).

Obiekt ma być przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także przyjazny osobom w każdym wieku. Zaprojektowany i wybudowany zostanie zupełnie nowy układ komunikacyjny w okolicy, w tym drogi rowerowe. Jak zapewnia prezydent miasta, kąpielisko będzie darmowe dla wszystkich. Jak dodaje, nowy obiekt ma szansę dorównać popularnością istniejącej „Astorii”.

Kiedy kąpielisko nad Brdą w Bydgoszczy będzie gotowe?

Miasto nie podaje dokładnej daty zakończenia prac, gdyż ta zależy m.in. od tego, jak szybko uda się rozstrzygnąć przetarg. Ogółem jednak roboty budowlane powinny zakończyć się w ciągu 2,5 roku od podpisania umowy z wykonawcą. Pierwszy rok wybrana firma przeznaczy na projektowanie obiektu, zaś później będzie można przejść do prac w terenie.

Jak przypominają urzędnicy, nowe kąpielisko na południowym brzegu Brdy dołączy do innych atrakcyjnych obiektów sportowych i rekreacyjnych w okolicy: hal sportowych Immobile Łuczniczka i Sisu Arena Bydgoszcz oraz miejskiego lodowiska Torbyd.

Kontrowersyjne kąpielisko nad Brdą. Miasto zachwala, społecznicy protestują

Mimo że o planach budowy wiadomo już od lat, a inwestycja jest bliska realizacji, nie wszyscy są zadowoleni z pomysłu budowy otwartego kąpieliska nad Brdą. Jak zwraca uwagę stowarzyszenie MODrzew, w celu realizacji inwestycji konieczne będzie wycięcie blisko 100 drzew. Z kolei inne ruchy miejskie zwracają uwagę, że półdziki dziś teren stanowi ważne siedlisko ptactwa i innych zwierząt. Pojawiła się nawet internetowa petycja przeciwko inwestycji.

Miasto ze swojej strony zapewnia, że wycinka drzew ograniczona zostanie do niezbędnego minimum, zaś inwestycja ma poparcie mieszkańców (odbyły się m.in. konsultacje społeczne).

Budowa otwartego kąpieliska to jedna z najbardziej oczekiwanych bydgoskich inwestycji – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – W czasie konsultacji społecznych utworzenie takiego miejsca postulowało kilka tysięcy bydgoszczan.

Co dalej z kąpieliskiem nad Balatonem oraz strefą zewnętrzną przy „Astorii”?

Kiedy pod koniec 2020 r. ogłaszano, że gotowe są już koncepcje nowych otwartych kąpielisk w Bydgoszczy, była mowa nie o jednym, a o trzech takich obiektach. Według pierwotnych zamierzeń powstać miały:

  • kąpielisko w parku Centralnym,
  • kąpielisko nad Balatonem,
  • strefa zewnętrzna przy „Astorii”.

Niestety, od pewnego czasu wiadomo, że z przyczyn finansowych pozostałe dwa kąpieliska zewnętrzne na razie nie powstaną. Taką narrację miasto powtarza od 2022 r. i póki co nie przedstawiono żadnego realnego terminu realizacji. Można więc założyć, że plany te na długo trafiły do szuflady.

Dom naprawdę energooszczędny. POGAD@NE. ZBUDOWANE
Na jakie parametry produktów zwrócić uwagę podczas wyboru technologii budowy domu? Jaki fundament wybrać? Jak zamontować stolarkę okienną, by nie tracić ciepła? Jak w praktyce osiągnąć parametry izolacyjne założone w projekcie? Jak zweryfikować wykonawców ?Dowiedz się, że budowa domu energooszczędnego i pasywnego może być łatwiejsza niż myślisz. Gośćmi redaktora naczelnego Muratora, Piotra Laskowskiego, byli tym razem: Tomasz Wójcik – Prezes polskiej rodzinnej firmy IZODOM, Maciej Hedwig – Współzałożyciel firmy HR Nieruchomości, wieloletniego Partnera IZODOM
Pogad@ne. Zbudowane.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej