Beskidzka Droga Integracyjna zacznie się na dzisiejszym "zakręcie idiotów"! Jest pierwszy przetarg

2024-02-27 10:20

GDDKiA ogłosiła właśnie przetarg na wykonanie badań geologicznych pod przyszłą Beskidzką Drogę Integracyjną. To będzie 61 km nowej, ekspresowej S52 między Bielskiem-Białą i Głogoczowem. Droga połączy się z S1 na węźle Hałcnów, czyli dzisiejszym tzw. zakręcie idiotów. Podczas badań geologicznych ma być wykonanych ponad 6 tysięcy odwiertów!

Spis treści

 1. Będą badania geologiczne terenu pod ekspresową S52
 2. Beskidzka Droga Integracyjna, przebieg
 3. Węzły na Beskidzkiej Drodze Integracyjnej
 4. Beskidzka Droga Integracyjna zacznie się na tzw. zakręcie idiotów na obwodnicy Bielska-Białej
 5. Kiedy ruszy budowa Beskidzkiej Drogi Integracyjnej?

Będą badania geologiczne terenu pod ekspresową S52

Beskidzka Droga Integracyjna w końcu nabrała tempa. Choć do samej budowy jeszcze sporo czasu upłynie, to jest pierwszy krok. GDDKiA ogłosiła właśnie przetarg na wykonanie szczegółowych badań geologicznych na terenach, po których pobiegnie nowa droga ekspresowa S52, czyli Beskidzka Droga Integracyjna.

W ramach tej inwestycji ma być wykonanych 6,6 tys. odwiertów o średniej głębokości około 11 metrów. Oczywiście przewidziano także głębsze, jeśli zajdzie potrzeba - nawet do 30 metrów.

Przetarg na badania został podzielony na sześć części (Bielsko-Biała - Kęty, Kęty - Bulowice, Bulowice - Chocznia, Chocznia - Jaroszowice, Jaroszowice - Kalwaria Wschód, Kalwaria Wschód - Głogoczów). 

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Celem badań jest poznanie budowy geologicznej terenu, pobranie próbek z określonej głębokości, szczegółowe określenie warunków podłoża i zbadanie warunków nośności.  Sondy będą wprowadzane na średnią głębokość 13 metrów. Celem sondowań jest zbadanie, jaki opór stawia grunt i jaką ma nośność – informuje Kacper Michna, rzecznik krakowskiego oddziału GDDKiA.

Beskidzka Droga Integracyjna, przebieg

Beskidzka Droga Integracyjna ma mieć 61 km długości i będzie poprowadzona po zupełnie nowym śladzie, w stosunku do obecnej DK 52. Będzie to dwujezdniowa, komfortowa droga ekspresowa, która połączy Bielsko-Białą i miasta leżące wzdłuż DK52 - Kęty, Andrychów, Wadowice i Kalwarię Zebrzydowską - z DK7 w Głogoczowie. Będzie miała po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.

Rosną estakady i mosty na "wodnym" placu budowy S1 Oświęcim - Dankowice

Węzły na Beskidzkiej Drodze Integracyjnej

Na całej Beskidzkiej Drodze Integracyjnej zostanie wybudowanych 12 węzłów:

 • Kozy,
 • Kęty,
 • Bulowice,
 • Andrychów,
 • Inwałd,
 • Chocznia,
 • Wadowice,
 • Jaroszowice,
 • Kalwaria Północ,
 • Kalwaria Wschód,
 • Sułkowice
 • Skawina.

Beskidzka Droga Integracyjna zacznie się na tzw. zakręcie idiotów na obwodnicy Bielska-Białej

Droga ekspresowa S52 ma obecnie dwa funkcjonujące odcinki, od Cieszyna do Bielska-Białej i od węzła Balice I do węzła Modlniczka. Budowana północna obwodnica Krakowa będzie w przyszłości częścią S52. 

Trasa w województwie śląskim zacznie się na węźle Hałcnów. Dziś to miejsce charakterystyczne, znane pod potoczną nazwą zakręt idiotów. To bardzo ostry zakręt, obecnie już przebudowywany w ramach budowy drogi ekspresowej S1 Dankowice – Suchy Potok. To cześć większej inwestycji, jaką jest budowa drogi ekspresowej S1 od Mysłowic do Bielska Białej. Węzeł Hałcnów na S1 będzie jednym z największych węzłów w województwie śląskim, bo, jak już wspomnieliśmy, połączy dwie drogi ekspresowe na południu Polski – S1 i S52.

Kiedy ruszy budowa Beskidzkiej Drogi Integracyjnej?

Planowany termin ogłoszenia przetargu na zaprojektowanie i budowę S52 od Bielska-Białej do Głogoczowa to IV kwartał 2025 roku. Droga będzie budowana w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.). 

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej