Te ważne drogi oddadzą jeszcze w 2024 roku! To ekspresówki i autostrada

2024-02-23 15:00

W 2024 roku oddanych zostanie do użytku kilkanaście nowych odcinków dróg. Niektóre z nich będą „ostatnimi” na budowanych od lat ekspresówkach. Prace wciąż trwają, ale jesienią będzie prawdziwy wysyp nowych dróg. Zobaczcie jakie drogi otworzą w 2024 roku. Na niektóre długo czekaliśmy.

Spis treści

 1. W 2024 roku przybędzie 200 km nowych dróg
 2. S3 Świnoujście -Lubawka (do granicy z Czechami)
 3. S52 Północna obwodnica Krakowa
 4. S7 Kraków Widoma
 5. S7 Miechów – Szczepanowice 5,3 km
 6. S1 Podwarpie – Dąbrowa Górnicza
 7. S1 Oświęcim – Dankowice
 8. S6 Obwodnica Koszalina i Sianowa
 9. S61 Obwodnica Łomży (Łomża Zachód - Kolno)
 10. S16 Borki Wielkie – Mrągowo
 11. S19 Kuźnica Sokółka
 12. Autostrada A2 po wschodniej stronie Warszawy

W 2024 roku przybędzie 200 km nowych dróg

W tym roku możemy się spodziewać zakończenia budowy kilku ważnych dróg ekspresowych i autostrad. Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, w sumie ma to być ponad 200 km nowych odcinków dróg. Na jakie drogi czekamy najbardziej? Na pewno są to „ostanie odcinki dróg ekspresowych, których oddanie sprawi, że gotowa i przejezdna będzie już cała trasa.

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

S3 Świnoujście -Lubawka (do granicy z Czechami)

Do takich ważnych dróg, które mają zostać ukończone w 2024 roku z pewnością należy droga S3. Do ukończenia budowy całej drogi brakuje tak naprawdę trzech odcinków.

Szacuje się, że wszystkie te odcinki, w sumie około 50 kilometrów nowej ekspresówki – będą przejezdne latem, a niektóre nawet w maju 2024 roku.

S52 Północna obwodnica Krakowa

Północna obwodnica Krakowa to bardzo potrzebny fragment tzw. krakowskiego ringu. Początkowo miał być gotowy we wrześniu 2024 roku, jednak, jak się dowiedzieliśmy, wpłynęło roszczenie terminowe od wykonawcy i niewykluczone, że termin oddania drogi się przesunie. Prawdopodobnie droga będzie gotowa w listopadzie 2024 roku.

S7 Kraków Widoma

Ta część drogi ekspresowej S7 łączy się z północną obwodnicą Krakowa na węźle Mistrzejowice. I choć sam węzeł ma być gotowy dopiero w 2025 roku, to trasa będzie przejezdna wcześniej, a połączenie z północną obwodnicą Krakowa zostanie udostępnione przez jedną z wybudowanych już łącznic węzła Mistrzejowice. Cały odcinek liczy około 18 km. GDDKiA szacuje, że trasa ta, podobnie jak północna obwodnica Krakowa, zostanie oddana do użytku w listopadzie 2024 roku.

S7 Miechów – Szczepanowice 5,3 km

Odcinek Miechów - Szczepanowice ma być przejezdny w sierpniu 2024 roku. O liczący 5,32 km odcinek ekspresówki.

S1 Podwarpie – Dąbrowa Górnicza

To 7-km fragment starej DK 1, przebudowywany od dwóch lat do parametrów drogi ekspresowej. Według deklaracji wykonawcy i GDDKiA droga ma być gotowa wiosną tego roku.

S1 Oświęcim – Dankowice

To niespełna 16-km fragment drogi ekspresowej S1 budowany po zupełnie nowym śladzie. Jest częścią większego, blisko 40-km odcinka S1 Mysłowice – Bielsko Biała. Według deklaracji GDDKiA, aktualny termin oddania tego odcinka S1 to lipiec 2024 roku. W sumie 15,6-kilometrowa część ekspresowej S1 Oświęcim - Dankowice drogi S1 będzie biegła po 18 obiektach mostowych (wiadukty, mosty, estakada). Zaplanowano 13 różnego rodzaju przepustów i 20 zbiorników wód opadowych. Przy drodze stanie blisko 14 kilometrów ekranów dźwiękochłonnych. Droga będzie miała dwa pasy ruchu w każdym kierunku z rezerwą na ewentualną dobudowę trzecich pasów.

Obwodnica Łomży, kiedy koniec budowy S61? MAPA Powstaje tu największy most nad Narwią

S6 Obwodnica Koszalina i Sianowa

Obwodnica Koszalina miała być gotowa w 2023 roku. Niestety nie udało się dotrzymać tego terminu. Powodem opóźnienia jest trwająca jeszcze budowa ogromnej 800-metrowej estakady. Ten obiekt inżynierski jest ostatnim, który sprawia, że nie da się jeszcze omijać ekspresówką Koszalina. Można już praktycznie objechać Sianów, bo droga między węzłem Koszalin Wschód i Sianów Zachód jest gotowa. Otwarcie tej drogi w całości pod koniec II kwartału 2024 roku, jednak w końcówce I kwartału będzie się już dało przejechać trasą. Na przełomie marca i kwietnia ruch zostanie bowiem puszczony jedną jezdnią na budowanej jeszcze estakadzie. Dzięki temu, dałoby się już objechać Koszalin. Na drugiej nitce trwają jeszcze prace konstrukcyjne. Ta miałaby być oddana do ruchu dopiero pod koniec II kwartału 2024 roku.

S61 Obwodnica Łomży (Łomża Zachód - Kolno)

Obwodnica Łomży to bardzo ważny odcinek ekspresowej S61, będącej częścią Via Baltica. To ostatni 13 km, będący jeszcze w budowie odcinek tej ważnej drogi. Według deklaracji GDDKiA, droga miałaby być przejezdna w połowie tego roku, ale ruch będzie się tu odbywał tylko jedną nitką nowej trasy. Druga będzie wciąż w budowie, do połowy 2025 roku.

S16 Borki Wielkie – Mrągowo

To ważna droga w województwie Warmińsko-mazurskim. Cały budowany fragment będzie mieć 16,3 km długości, z czego 13 km w ciągu trasy S16 (dwie jezdnie), a pozostałe 3,3 km to obwodnica Mrągowa w klasie GP - jednojezdniowa. Droga ma poślizg, bo miała być oddana już pod koniec 2023 roku. Obecnie termin oddania to połowa 2024 roku.

S19 Kuźnica Sokółka

Ten fragment drogi ekspresowej w województwie podlaskim ma być gotowy we wrzesniu 2024 roku. Odcinek liczy 5,79 km.

Autostrada A2 po wschodniej stronie Warszawy

GDDKiA zadeklarowała, że w 2024 roku zostaną oddane do użytku dwa nowe odcinki A2.

 • A2 Kałuszyn-Groszki: 12,1 km;
 • A2 Gręzów-Swoboda: 12,49 km.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej