Pod zakopianką powstanie kolejny tunel! Właśnie podpisano umowę

2024-02-26 14:18

Pod zakopianką powstanie kolejny tunel. 26 lutego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z wykonawcą przebudowy węzła w Krzyszkowicach. Została nim firma Nowak – Mosty. Pod przebudowaną drogą krajową nr 7 powstanie tunel.

Spis treści

  1. Powstanie tunel pod DK 7 w Krzyszkowicach
  2. Wybrano wykonawcę przebudowy węzła na DK 7 na zakopiance
  3. To kolejne skrzyżowanie na zakopiance do przebudowy

Powstanie tunel pod DK 7 w Krzyszkowicach

Jak podkreślają przedstawiciele GDDKiA, nowy węzeł, dzięki tunelowi pod drogą krajową nr 7, pozwoli na bezpieczny wjazd z Krzyszkowic na Zakopiankę w kierunku Krakowa i Myślenic. Będzie w nim również chodnik dla pieszych. Kierowcy jadący z Krakowa do Krzyszkowic będą zjeżdżać z zakopianki w prawo, a następnie przejeżdżać pod DK7. Dojadą wówczas nową drogą obok agencji pocztowej do przebiegającej przez wieś drogi powiatowej, prowadzącej do Sieprawia. Tą samą trasą, tyle że w przeciwnym kierunku, będą poruszać się pojazdy jadące z Krzyszkowic w kierunku Myślenic.  

Ruch z Myślenic do Krzyszkowic i z Krzyszkowic na zakopiankę w kierunku Krakowa będzie poprowadzony przebudowaną drogą powiatową. W ramach inwestycji zostanie poprawiony zjazd i wjazd na DK7.

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Wybrano wykonawcę przebudowy węzła na DK 7 na zakopiance

Wykonawcą przebudowy węzła drogowego na Zakopiance w Krzyszkowicach została firma Nowak-Mosty. Wykona ją za 91,1 mln zł. Nowy węzeł wraz z tunelem mają być gotowe w czwartym kwartale 2025 roku.

W okolicy przyszłego węzła Zakopianką przejeżdża codziennie prawie 40 tysięcy pojazdów. Te dane pochodzą z ostatniego Generalnego Pomiaru Ruchu, przeprowadzonego w latach 2020-2021. Dzięki budowie węzła i likwidacji lewoskrętów zdecydowanie poprawi się bezpieczeństwo w tym miejscu. W latach 2017-2021 doszło tutaj do 45 kolizji drogowych i 18 wypadków, w których zginęła jedna osoba, a 23 zostały ranne.  

Czy cała zakopianka może być drogą ekspresową? Trwa budowa jej kolejnego fragmentu

To kolejne skrzyżowanie na zakopiance do przebudowy

To już kolejny węzeł na zakopiance, na którego przebudowę GDDKiA podpisała umowę w tym roku. W styczniu zawarto umowę z firmą Banimex na budowę nowego węzła w Myślenicach, na skrzyżowaniu Zakopianki z ul. Sobieskiego. Powstanie tam również kładka dla pieszych na wysokości przystanku Tarnówka. Dzięki tej inwestycji zniknie sygnalizacja świetlna na wjeździe do Myślenic.

Budowa nowego węzła rozpocznie się wczesną wiosną. Pierwsze prace będą polegały na przełożeniu sieci energetycznych niskiego i średniego napięcia, teletechnicznych, kanalizacyjnych, wodociągowych i gazowych, które kolidują z naszą inwestycją. Poza tym konieczna będzie rozbiórka pięciu budynków znajdujących się na placu budowy. 

Budowa potrwa 18 miesięcy, do tego czasu trzeba jeszcze doliczyć przerwy zimowe. Nowy węzeł powinien powstać do końca 2025 roku. Wartość prac to prawie 56 mln zł.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej