40 km torów i 90 rozjazdów do przebudowy. Nowa inwestycja kolejowa w Gliwicach

2023-11-13 12:25
Stacja Gliwice Łabędy
Autor: PKP PLK Stacja Gliwice Łabędy zostanie przebudowana i dostosowana do potrzeb wszystkich pasażerów

Nowy przystanek, stacja kolejowa Gliwice Łabędy i 40 km torów do przebudowy. Powstanie nowy wiadukt, a kolejny zostanie przebudowany. Warta 425 mln inwestycja ma ułatwić mieszkańcom dostęp do kolei i usprawnić przewozy towarowe w aglomeracji śląskiej. PKP PLK podpisało właśnie umowę z wykonawcą.

Spis treści

  1. Inwestycja kolejowa w Gliwicach: umowa z wykonawcą podpisana
  2. Co się zmieni po wykonaniu inwestycji kolejowej w Gliwicach?
  3. Pociągi pojadą szybciej, powstanie nowy tor w Gliwicach

Inwestycja kolejowa w Gliwicach: umowa z wykonawcą podpisana

Długo zapowiadana inwestycja w kolejowa w Gliwicach doszła do skutku. Władze PKP PLK podpisały umowę z wykonawcą wartą 425 milionów złotych rozbudową i modernizacją sieci kolejowej w Gliwicach.

Chodzi o remont blisko 40 kilometrów torów oraz budowę nowego przystanku Gliwice Kopernika. W ramach inwestycji modernizację i rozbudowę przejdzie także stacja Gliwice Łabędy. Wykonawcą jest spółka Trakcja. To firma, należąca do grupy Kapitałowej Polskich Linii Kolejowych. Kontrakt ma się zakończyć 9 stycznia 2028 roku.

Nowa stacja kolejowa w Warszawie. Otwarcie już za miesiąc

Stacja Gliwice Łabędy była już wielokrotnie planowana do inwestycji. To bardzo ważna stacja i ważna inwestycja – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK S.A. - Zaplanowano tu przebudowę ponad 40 kilometrów. Inwestycja będzie się odbywała we współpracy z miastem Gliwice, które będzie przy przystanku i jeszcze w jednym miejscu przebudowywać układ drogowy – dodaje Merchel.

Nowa linia kolejowa do lotniska w Pyrzowicach. Trwają ostatnie odbiory

Jak zapewnia prezes PKP PLK, prace będą przyjazne dla pasażerów i dla przewozów towarowych. Wszystkie tory będą przystosowane do przejazdu długich pociągów o maksymalnych obciążeniach dopuszczalnych w Polsce. W ramach inwestycji planowana jest budowa nowego przystanku Gliwice Kopernik w rejonie estakady Jana Heweliusza w Gliwicach. Dostęp do przystanku z estakady zapewnią schody i windy, co ułatwi podróżowanie osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Co się zmieni po wykonaniu inwestycji kolejowej w Gliwicach?

Sama stacja Gliwice Łabędy zostanie przebudowana i przystosowana do obsługi podróżnych, także tych z ograniczonymi możliwościami poruszania się. Wyposażona będzie w trzy wygodne perony z wiatami, ławkami, oświetleniem i nagłośnieniem. Przebudowany zostanie wiadukt kolejowy przy ul. Staromiejskiej, z którego możliwe będzie dojście do peronu 1 w stacji Gliwice Łabędy, skąd odjeżdżają pociągi w stronę Katowic i Kędzierzyna Koźla.

Nowy wiadukt powstanie także nad ul. Strzelców Bytomskich. Obiekt zostanie połączony z klatką schodową i windą z peronami 2 i 3, skąd można się dostać do Katowic, Pyskowic, Strzelec Opolskich i Opola. Stacja zostanie przystosowana także do obsługi dłuższych pociągów towarowych (do 750 m).

Jak już wspomnieliśmy, planowana jest modernizacja około 40 km torów i sieci trakcyjnej oraz 90 rozjazdów. Prace obejmą także komputerowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

To trasa kolejowa łącząca nas z Europą. Cieszę się że w ramach tej inwestycji dostosujemy tę stację do wszystkich standardów, poczynając od systemów bezpieczeństwa, przez infrastrukturę pasażerską, dostosowaną do potrzeb osób z ograniczeniami w poruszaniu się. Ułatwimy przewozy kolejowe w tym rejonie przebudowując tę infrastrukturę – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Czytaj też: Transgraniczny most kolejowy nad Odrą w Kostrzynie z włókien węglowych

Budowa tego odcinka kolei w Małopolsce pochłonie 2 miliardy złotych. To najkorzystniejsza oferta

Pociągi pojadą szybciej, powstanie nowy tor w Gliwicach

Efektem prac na stacji Gliwice Łabędy ma być podniesienie prędkości pociągów pasażerskich i towarowych. Sprawniejszy przewóz towarów będzie możliwy dzięki planowanej budowie nowego toru, który połączy stację Gliwice Łabędy ze stacją Gliwice Port z pominięciem stacji Gliwice. Projekt zwiększy rolę kolei jako ekologicznego transportu również w połączeniu z transportem rzecznym i morskim.

Gliwice Łabędy to ważna śląska stacja, przez którą przebiegają linie: z Katowic do Kędzierzyna Koźla (nr 137) oraz do Pyskowic (nr 135) i dalej do Strzelec Opolskich i Opola (linia nr 132), a także linia Gliwice – Gliwice Łabędy (nr 168). Przez Gliwice Łabędy przebiega międzynarodowy szlak kolejowy E30 łączący Niemcy, Polskę i Ukrainę.

Inwestycja odbywa się w ramach zadania „Prace na podstawowych ciągach pasażerskich E30 i E65 na obszarze Śląska, etap IIA: linia E30, stacja Gliwice Łabędy". Wartość prac to 425 mln zł netto. Projekt powstaje we współpracy z miastem Gliwice.

Most kolejowy nad Regalicą już po próbach obciążeniowych. Zobacz zdjęcia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej