40 km torów i 90 rozjazdów do przebudowy. Nowa inwestycja kolejowa w Gliwicach

2023-11-13 12:25
Stacja Gliwice Łabędy
Autor: PKP PLK Stacja Gliwice Łabędy zostanie przebudowana i dostosowana do potrzeb wszystkich pasażerów

Nowy przystanek, stacja kolejowa Gliwice Łabędy i 40 km torów do przebudowy. Powstanie nowy wiadukt, a kolejny zostanie przebudowany. Warta 425 mln inwestycja ma ułatwić mieszkańcom dostęp do kolei i usprawnić przewozy towarowe w aglomeracji śląskiej. PKP PLK podpisało właśnie umowę z wykonawcą.

Spis treści

  1. Inwestycja kolejowa w Gliwicach: umowa z wykonawcą podpisana
  2. Co się zmieni po wykonaniu inwestycji kolejowej w Gliwicach?
  3. Pociągi pojadą szybciej, powstanie nowy tor w Gliwicach

Inwestycja kolejowa w Gliwicach: umowa z wykonawcą podpisana

Długo zapowiadana inwestycja w kolejowa w Gliwicach doszła do skutku. Władze PKP PLK podpisały umowę z wykonawcą wartą 425 milionów złotych rozbudową i modernizacją sieci kolejowej w Gliwicach.

Chodzi o remont blisko 40 kilometrów torów oraz budowę nowego przystanku Gliwice Kopernika. W ramach inwestycji modernizację i rozbudowę przejdzie także stacja Gliwice Łabędy. Wykonawcą jest spółka Trakcja. To firma, należąca do grupy Kapitałowej Polskich Linii Kolejowych. Kontrakt ma się zakończyć 9 stycznia 2028 roku.

Nowa stacja kolejowa w Warszawie. Otwarcie już za miesiąc

Stacja Gliwice Łabędy była już wielokrotnie planowana do inwestycji. To bardzo ważna stacja i ważna inwestycja – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK S.A. - Zaplanowano tu przebudowę ponad 40 kilometrów. Inwestycja będzie się odbywała we współpracy z miastem Gliwice, które będzie przy przystanku i jeszcze w jednym miejscu przebudowywać układ drogowy – dodaje Merchel.

Nowa linia kolejowa do lotniska w Pyrzowicach. Trwają ostatnie odbiory

Jak zapewnia prezes PKP PLK, prace będą przyjazne dla pasażerów i dla przewozów towarowych. Wszystkie tory będą przystosowane do przejazdu długich pociągów o maksymalnych obciążeniach dopuszczalnych w Polsce. W ramach inwestycji planowana jest budowa nowego przystanku Gliwice Kopernik w rejonie estakady Jana Heweliusza w Gliwicach. Dostęp do przystanku z estakady zapewnią schody i windy, co ułatwi podróżowanie osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Co się zmieni po wykonaniu inwestycji kolejowej w Gliwicach?

Sama stacja Gliwice Łabędy zostanie przebudowana i przystosowana do obsługi podróżnych, także tych z ograniczonymi możliwościami poruszania się. Wyposażona będzie w trzy wygodne perony z wiatami, ławkami, oświetleniem i nagłośnieniem. Przebudowany zostanie wiadukt kolejowy przy ul. Staromiejskiej, z którego możliwe będzie dojście do peronu 1 w stacji Gliwice Łabędy, skąd odjeżdżają pociągi w stronę Katowic i Kędzierzyna Koźla.

Nowy wiadukt powstanie także nad ul. Strzelców Bytomskich. Obiekt zostanie połączony z klatką schodową i windą z peronami 2 i 3, skąd można się dostać do Katowic, Pyskowic, Strzelec Opolskich i Opola. Stacja zostanie przystosowana także do obsługi dłuższych pociągów towarowych (do 750 m).

Jak już wspomnieliśmy, planowana jest modernizacja około 40 km torów i sieci trakcyjnej oraz 90 rozjazdów. Prace obejmą także komputerowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

To trasa kolejowa łącząca nas z Europą. Cieszę się że w ramach tej inwestycji dostosujemy tę stację do wszystkich standardów, poczynając od systemów bezpieczeństwa, przez infrastrukturę pasażerską, dostosowaną do potrzeb osób z ograniczeniami w poruszaniu się. Ułatwimy przewozy kolejowe w tym rejonie przebudowując tę infrastrukturę – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Czytaj też: Transgraniczny most kolejowy nad Odrą w Kostrzynie z włókien węglowych

Budowa tego odcinka kolei w Małopolsce pochłonie 2 miliardy złotych. To najkorzystniejsza oferta

Pociągi pojadą szybciej, powstanie nowy tor w Gliwicach

Efektem prac na stacji Gliwice Łabędy ma być podniesienie prędkości pociągów pasażerskich i towarowych. Sprawniejszy przewóz towarów będzie możliwy dzięki planowanej budowie nowego toru, który połączy stację Gliwice Łabędy ze stacją Gliwice Port z pominięciem stacji Gliwice. Projekt zwiększy rolę kolei jako ekologicznego transportu również w połączeniu z transportem rzecznym i morskim.

Gliwice Łabędy to ważna śląska stacja, przez którą przebiegają linie: z Katowic do Kędzierzyna Koźla (nr 137) oraz do Pyskowic (nr 135) i dalej do Strzelec Opolskich i Opola (linia nr 132), a także linia Gliwice – Gliwice Łabędy (nr 168). Przez Gliwice Łabędy przebiega międzynarodowy szlak kolejowy E30 łączący Niemcy, Polskę i Ukrainę.

Inwestycja odbywa się w ramach zadania „Prace na podstawowych ciągach pasażerskich E30 i E65 na obszarze Śląska, etap IIA: linia E30, stacja Gliwice Łabędy". Wartość prac to 425 mln zł netto. Projekt powstaje we współpracy z miastem Gliwice.

Most kolejowy nad Regalicą już po próbach obciążeniowych. Zobacz zdjęcia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej