Najkorzystniejsza oferta na modernizację linii Limanowa – Klęczany w Małopolsce to prawie 2 mld zł

2023-11-07 7:49

Jeśli nie będzie odwołań, to za blisko dwa miliardy złotych konsorcjum firm Budimex i Gülermak ma wybudować kluczową część linii kolejowej 104 między Limanową i bocznicą Klęczany. To jeden z najdroższych, ale i najdłuższy z trzech budowanych odcinków tej ważnej dla Małopolski trasy kolejowej.

Spis treści

  1. Modernizacja linii 104 Chabówka – Nowy Sącz: ważna inwestycja dla Małopolski
  2. Dwa odcinki modernizowanej linii kolejowej 104 mają już wykonawców
  3. Wykonawca odcinka Limanowa – bocznica Klęczany wkrótce podpisze umowę
  4. Przebudowa stacji Limanowa: ogłoszono przetarg

Modernizacja linii 104 Chabówka – Nowy Sącz: ważna inwestycja dla Małopolski

Inwestycja na linii nr 104 Chabówka Nowy Sącz będzie oznaczać dla tego regionu wznowienie połączeń pasażerskich po wieloletniej przerwie i wzrost dostępności komunikacyjnej. Modernizacja linii nr 104 Chabówka – Nowy Sącz jest częścią większego przedsięwzięcia PKP PLK o nazwie Podłęże – Piekiełko.

– Na dwóch odcinkach tego przedsięwzięcia już trwają prace – powiedziała nam Dorota Szalacha z biura prasowego PKP PLK w Małopolsce. – Dzięki tej inwestycji poprawi się dostęp mieszkańców do kolei. To bardzo ważna inwestycja dla całej Małopolski.

Nowa stacja kolejowa w Warszawie. Otwarcie już za miesiąc

Dwa odcinki modernizowanej linii kolejowej 104 mają już wykonawców

Dotąd PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach inwestycji Podłęże – Piekiełko podpisały bowiem umowy z wykonawcami za ponad 1,1 mld zł netto z Krajowego Programu Odbudowy na modernizację odcinków Chabówka – Rabka Zaryte i Klęczany – Nowy Sącz. Umowę na modernizację odcinka Chabówka – Rabka Zaryte, za blisko 370 mln zł netto, zrealizuje na zlecenie PLK SA firma Budimex S.A. Kontrakt dotyczący odcinka bocznica Klęczany – Nowy Sącz, za nieco ponad 780 mln zł netto, zrealizuje konsorcjum w składzie: Torpol S.A. oraz Intop Warszawa Sp. z o.o.

Budowa S3 w Zachodniopomorskiem: zobaczcie to ogromne przejście dla zwierząt!

Wykonawca odcinka Limanowa – bocznica Klęczany wkrótce podpisze umowę

Pod koniec października wybrano z kolei najkorzystniejszą ofertę ostatniego odcinka Limanowa – bocznica Klęczany. Złożyło ją konsorcjum firm Budimex i Gülermak. Cena za wykonanie tej inwestycji to blisko dwa miliardy złotych, a dokładnie 1,93 mld zł (netto).

W ramach tej inwestycji na odcinku Limanowa – bocznica Klęczany firmy mają wybudować nową stację i przystanki kolejowe. Będą tam nowe, wyższe perony, ułatwiające wsiadanie pasażerów do pociągów. Będą też nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne i oznakowanie. Perony zostaną wyposażone również w system ścieżek naprowadzających dla osób niewidomych i niedowidzących. Na stacji Męcina przewidziano dodatkowo budowę windy, która zwiększy dostęp do kolei wszystkim podróżnym.

Jeśli nie będzie odwołań, wybór najkorzystniejszej oferty stanie się faktem. Po pozytywnym wyniku kontroli Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych PKP PLK podpisze umowy z wykonawcą. Inwestycja ma trwać 38 miesięcy od momentu podpisania umowy. Okres gwarancji dla głównych robót, jak podaje w swoim raporcie firma Budimex, wynosi 72 miesiące.

CZYTAJ TEŻ: BUDOWA LINII KOLEJOWEJ DO LOTNISKA W PYRZOWICACH DOBIEGA KOŃCA

Przebudowa stacji Limanowa: ogłoszono przetarg

W ramach modernizacji linii 104 zaplanowano też przebudowę i modernizację samej stacji Limanowa. Jednak ta inwestycja zaplanowana jest w ramach osobnego zadania. Przetarg na tę inwestycję ogłoszono w połowie października. Jeszcze nie został on rozstrzygnięty.

W tym przypadku przewidziane są prace na stacji oraz na odcinku o długości około 3,5 km. Zaplanowano tam budowę nowych torów oraz peronów, z uwzględnieniem dostępności dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. W ramach zadania przewidziano również budowę dwóch wiaduktów oraz trzech mostów, a także prace w zakresie sieci trakcyjnej, urządzeń automatyki i sterowania ruchem kolejowym.

CZYTAJ TEŻ: KRAKOWSKIE CENTRUM MUZYKI PNIE SIĘ W GÓRĘ

BUDOWA OBWODNICY ŁOMŻY S61: IMPONUJĄCY MOST NAD NARWIĄ

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej