Budowa linii kolejowej do Katowice Airport dobiega końca. Trwają ostatnie odbiory

2023-10-31 13:22

Trwają odbiory nowej linii kolejowej, jaką PKP PLK wybudowało w do Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice” w Pyrzowicach. W listopadzie planowane jest oddanie linii Tarnowskie Góry – Zawiercie do eksploatacji. 10 grudnia ma tędy przejechać pierwszy pociąg. Inwestycja kosztowała 660 mln zł.

Spis treści

  1. Budowa kolei do lotniska w Pyrzowicach zaczęła się w 2021 roku
  2. Wybudowano 30 km nowych torów, nowe przystanki, perony, sterowanie ruchem
  3. Nowa stacja Pyrzowice Lotnisko
  4. Czas dojazdu do lotniska krótki z Zawiercia, długi z Katowic

Budowa kolei do lotniska w Pyrzowicach zaczęła się w 2021 roku

Budowa kolei do m.in. Katowice Airport rozpoczęła się w 2021 roku. Była poprzedzona wieloletnimi analizami, powstało wiele wariantów przebiegu linii. Kolejne kadencje samorządowców targowały się o każdy kilometr tej drogi. Ostatecznie zdecydowano się na zbudowanie jednotorowej linii na dawnym śladzie starej linii towarowej Tarnowskie Góry - Zawiercie. Linię odświeżono, zelektryfikowano, wybudowano nowe przystanki, perony, system sterowania ruchem.

Inwestycja kosztowała 660 milionów złotych, z czego 500 milionów stanowiła dotacja z Unii Europejskiej.

Aktualnie prowadzone są prace wykończeniowe, odbiory i pozyskiwanie certyfikacji. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest w IV kwartale 2023 roku. W listopadzie planowane jest oddanie linii Tarnowskie Góry – Zawiercie do eksploatacji. Uruchomienie połączeń pasażerskich planowane jest od grudniowego rozkładu jazdy pociągów – mówi Katarzyna Głowacka z biura prasowego PKP PLK S.A. na Śląsku.

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Wybudowano 30 km nowych torów, nowe przystanki, perony, sterowanie ruchem

Budowa linii kolejowej do lotniska to m.in. odbudowany 30-kilometrowy odcinek linii między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Powstały bezkolizyjne skrzyżowania, wiadukty kolejowe w Miasteczku Śląskim nad drogą (DW 908), nad autostradą A1 oraz w Pyrzowicach nad drogą DW 913.

Ruch pociągów towarowych został przywrócony do obsługi dwóch bocznic na stacji Siewierz od strony Tarnowskich Gór.

Tym samym, pociągi wróciły na ten odcinek linii po 30 latach – dodaje Głowacka.

Budowa wiaduktu kolejowego nad autostradą A1 w Pyrzowicach
Autor: PKP PLK Budowa wiaduktu kolejowego nad autostradą A1 w Pyrzowicach. Betonowo-stalowe elementy wiaduktu nasuwano na konstrukcję nocą.

Nowa stacja Pyrzowice Lotnisko

W ramach inwestycji wybudowano perony w nowej stacji Pyrzowice Lotnisko oraz na nowych przystankach Miasteczko Śląskie Centrum i Mierzęcice. Zmieniła się stacja Siewierz, gdzie powstało lokalne centrum sterowania, z którego dyżurni będą kierowali ruchem na całej linii.

Na odcinku Siewierz – Zawiercie wymieniono 14 km torów, wybudowano sieć trakcyjną. Powstały perony na stacji Poręba i nowy przystanek Zawiercie Kądzielów.

Rewitalizacja i elektryfikacja dotyczy około 48 km linii. Pociągi pasażerskie będą jeździć z prędkością do 140 km/h, a towarowe do 80 km/h. Inwestycja obejmuje 59 obiektów inżynieryjnych  i 38 przejazdów kolejowo-drogowych.

W Planach śląskiego Katowice Airport jest budowa nowego terminalu pasażerskiego naprzeciwko nowej stacji kolejowej. Będzie się do niego przechodziło tunelem, który też jest w planach.

Otoczenie Katowice Airport się zazieleni. Betonoza będzie ograniczona. ZOBACZ

Czas dojazdu do lotniska krótki z Zawiercia, długi z Katowic

Przewidywany czas jazdy z Zawiercia do lotniska to 23 min, a z Tarnowskich Gór niecałe 20 min. Podróżnym z Katowic i z Częstochowy przejazd zajmie około 1h.

Niestety, na razie, w pierwszym etapie uruchamiania połączeń kolejowych, ze względu na rozpoczynającą się ogromną przebudowę katowickiego węzła kolejowego, pasażerowie z Katowic raczej nie skorzystają z dojazdu pociągiem do Katowice Airport.

Wartość zadania „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie” to 660 mln zł netto, dofinansowanie unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi ponad 500 mln zł.

CZYTAJ TEŻ:

OBWODNICA ŁOMŻY. KIEDY BĘDZIE GOTOWY OSTATNI ODCINEK S61?

TRANSGRANICZNY MOST W KOSTRZYNIE NAD ODRĄ NIEMCY BUDUJĄ Z WŁÓKIEN WĘGLOWYCH. CUDO TECHNIKI

PÓŁNOCNA OBWODNICA KRAKOWA. WIEMY, KIEDY BĘDZIE GOTOWA

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej