Krakowskie Centrum Muzyki pnie się w górę. Powstaje kolumnada wokół obiektu

2023-11-06 10:59

W krakowskim Cichym Kąciku, tuż przy Błoniach powstaje wyjątkowa budowla, to Krakowskie Centrum Muzyki. Cała bryła budynku ma być widoczna jeszcze w tym roku. To wyczekiwana przez krakowian nowoczesna sala koncertowa, mająca mieć wyjątkową akustykę. Obecnie trwa budowa stropów obiektu i osadzanie 13 metrowych kolumn wokół budynku.

Spis treści

  1. Krakowskie Centrum Muzyki - inwestycja wyczekiwana przez krakowian
  2. Sala koncertowa Krakowskiego Centrum Muzyki 7 metrów poniżej terenu
  3. Widok na Błonia, Wawel i Stare Miasto z holu i tarasu Centrum Muzyki w Krakowie
  4. Krakowskie centrum Muzyki to przykład zrównoważonego budownictwa
  5. Przy sali koncertowej stanął już nowoczesny, kilkukondygnacyjny parking
  6. Kiedy będzie gotowe Krakowskie Centrum Muzyki?
  7. Ile kosztuje budowa Krakowskiego Centrum Muzyki?

Krakowskie Centrum Muzyki - inwestycja wyczekiwana przez krakowian

To jedna z tych inwestycji, na które chyba najbardziej czekają artystyczne sfery Krakowa. Agencja Rozwoju Miasta Krakowa jest inwestorem obiektu, w którym znajdzie się sala koncertowa dla tysiąca osób i scena, na której może wystąpić 120 muzyków i 80-osobowy chór. Wykonawcą pierwszego etapu budowy tego obiektu jest firma Mirbud.

Obiekt zaprojektowało biuro projektowe BE DDJM Architekci.

Sala koncertowa ma mieć wspaniałą akustykę. Projekt akustyki Krakowskiego Centrum Muzyki przygotowało renomowane niemieckie biuro BBM Müller, które współtworzyło też m.in. salę koncertową w Lutosławicach.

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Sala koncertowa Krakowskiego Centrum Muzyki 7 metrów poniżej terenu

Prostą konstrukcję budynku będą otaczały 13-metrowe kolumny. Właśnie rozpoczął się proces ich montażu. Te 13 metrów, jest nieprzypadkową wartością, bowiem, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza w tym, szczególnym, miejscu budowę obiektów tylko do tej wysokości.

Dlatego, budowa sali koncertowej też musiała być wyjątkowa. Salę koncertową, w konstrukcji żelbetowej osadzono siedem metrów poniżej poziomu terenu. By to było możliwe, wykonawca musiał także obniżyć poziom wód gruntowych.

Widok na Błonia, Wawel i Stare Miasto z holu i tarasu Centrum Muzyki w Krakowie

Budynek będzie miał 176 metrów długości i 76 metrów szerokości. Z jego foyer, a także z tarasu widokowego, który ma powstać nad kawiarnią i restauracją, w holu głównym, będzie się roztaczał wspaniały widok na Błonia, Wawel i Stare Miasto.

Jak zapowiada wykonawca, całą zamkniętą bryłę budynku będzie można zobaczyć jeszcze w tym roku. Cały stan surowy obiektu będzie gotowy w połowie przyszłego roku.

Krakowskie centrum Muzyki to przykład zrównoważonego budownictwa

Jak podaje miasto Kraków, Krakowskie Centrum Muzyki będzie przykładem zrównoważonego budownictwa. Zaświadczy o tym certyfikat EDGE, który jest wydawany trzyetapowo. Przy projektowaniu, na etapie budowy, a także 12 miesięcy po jej zakończeniu. Certyfikat jest dowodem na to, że przy realizacji inwestycji zostały wykorzystane odpowiednie materiały i systemy, które gwarantują poszanowanie środowiska nie tylko na etapie budowy, ale także później – przy eksploatacji budynku. Audyt i certyfikacja są prowadzone przez cały czas realizacji inwestycji.

Przy sali koncertowej stanął już nowoczesny, kilkukondygnacyjny parking

Ponieważ obiekt stanie w miejscu otoczonym pięknym parkiem, trzeba było pomyśleć także nad budową odpowiedniego parkingu dla osób biorących udział w przyszłych wydarzeniach kulturalnych w tym miejscu. Powstał więc, jako oddzielna inwestycja, specjalny kilkukondygnacyjny, ażurowy parking, który pomieści 195 aut. Wybudowała go firma NDI. Zaplanowana tu, zielona przestrzeń przy parkingu będzie częścią parku okalającego Krakowskie Centrum Muzyki.

PÓŁNOCNA OBWODNICA KRAKOWA. WIEMY, KIEDY BĘDZIE GOTOWA. ZOBACZ ZDJĘCIA Z BUDOWY

Kiedy będzie gotowe Krakowskie Centrum Muzyki?

Budowa Krakowskiego Centrum muzyki została podzielona na dwie części. Pierwsza cześć, budowa obiektu w stanie surowym zamkniętym będzie gotowa w połowie przyszłego roku. Jak zapewniają przedstawiciele Agencji Rozwoju Miasta Krakowa, która jest odpowiedzialna za inwestycję, miasto przygotowuje się już do przetargu na drugi etap, który obejmuje wykończenie wnętrz, scenotechnikę, akustykę, a także przestrzenie dla gastronomii. Miasto chce, by pierwsze koncerty mogły się odbyć w nowym muzycznym centrum na przełomie 2025/26 roku.

CZYTAJ TEŻ:

AUTOSTRADA A4 KRAKÓW-KATOWICE BĘDZIE SZERSZA. KIEDY DOKŁADNIE?

ZIELONE, ZRÓWNOWAŻONE BUDOWNICTWO DOPIERO U NAS RACZKUJE

NOWY BUDYNEK AKADEMII MUZYCZNEJ W KATOWICACH JUŻ STOI. ZOBACZCIE TO OGROMNE OKNO!

Ile kosztuje budowa Krakowskiego Centrum Muzyki?

Pierwszy etap, czyli trwająca obecnie budowa obiektu (stan surowy obiektu, wraz za gospodarowaniem terenu) – kosztuje 116, 4 mln zł, z czego 99 mln zł pokrywa Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach Funduszu Polski Ład, a 17,4 mln zł Gmina Miejska Kraków. Wykonawcą jest firma Mirbud.

Szacuje się że koszt drugiego etapu wyniesie około 150 mln zł.

W Krakowskim Centrum Muzyki swoje stałe miejsce znajdą dwie miejskie orkiestry Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovii.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej