4. linia metra. Warszawa zaczęła przygotowania do M4. Gdzie planowane są stacje IV linii metra warszawskiego?

2024-04-22 18:16
4. linia metra Warszawa foto
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Plany budowy 4 linii metra Warszawa ogłosiła w 2023 r., a już w 2024 r. mogą ruszyć pierwsze prace.

Już w tym roku zaczną się prace przedprojektowe dla 4. linii metra. Warszawa chce szykować się do tej inwestycji, pracując równocześnie nad M3 na Gocław. Poznaj trasę IV linii metra warszawskiego oraz listę stacji M4. Dlaczego czwarta linia metra w Warszawie jest chwalona przez ekspertów?

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Spis treści

 1. 4. linia metra Warszawa – aktualności. Startują prace nad M4
 2. Przebieg 4. linii metra w Warszawie. Oto lista stacji i mapa M4
 3. Linia metra M4 – kiedy budowa i ile będzie kosztować?
 4. Wstępne prace nad M4 zaplanowano na 2024 r.
 5. Czwarta linia metra – etapowanie budowy
 6. IV linia metra w Warszawie – czas przejazdu
 7. Metro Warszawa 2050, czyli 5 linii metra w Warszawie. Poznaj plany miasta

4. linia metra Warszawa – aktualności. Startują prace nad M4

4. linia metra w Warszawie to planowana aktualnie nowa linia kolejki podziemnej, która ma połączyć oba brzegi Wisły. Zgodnie z oficjalnymi planami miasta linia M4 powstanie do 2050 r. Do tej daty stolica zamierza bowiem zrealizować plan budowy 5 linii metra do 2050 r.

IV linia metra będzie przebiegać w osi północ-południe i łączyć Tarchomin z Wilanowem. Po drodze M4 będzie oferować możliwość przesiadki na wszystkie pozostałe linie metra (M1, M2, M3 i M5). Linia istotnie odciąży M1, zapewniając po lewej stronie Wisły alternatywny korytarz szybkiego transportu do centrum. 

14 marca 2024 r. radni miejscy przyznali 56 mln zł na prace przedprojektowe (koncepcyjne) nad linią M4. Będą one prowadzone równocześnie z przygotowaniami do budowy 3. linii metra w Warszawie. 19 marca rozpoczął się przetarg na wybór firmy, która wykona prace przedprojektowe. Ten etap prac nad M4 potrwa do 2027 r.

– Rozpoczynając prace projektowe i procedurę przetargową dla linii M3, pracujemy równocześnie nad zabezpieczeniem środków na budowę IV linii metra – zapowiada prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

Zgodnie z prognozami ruchu pasażerskiego na wybranych odcinkach M4 będzie przewozić największą liczbę pasażerów w całej sieci metra warszawskiego. Będzie to nawet 20 tys. osób na godzinę w jednym kierunku – dla porównania obecny rekord to 14–15 tys. pasażerów. Z kolei na 5. linii metra Warszawa spodziewa się do 10 tys. osób na godzinę na kierunek, zaś na obecnie projektowanej 3. linii – do 6 tys. osób (najsłabszy wynik w całej sieci metra).

Linia M4 będzie też najdłuższą linią w całej sieci (26 km). Miasto dopuszcza możliwość, że będzie to linia automatyczna, czyli bez maszynistów i z drzwiami wzdłuż krawędzi peronu, które otworzą się dopiero, gdy pociąg się zatrzyma. Na razie jest to jednak tylko jedna z opcji.

– IV linia metra w osi północ-południe wykazuje potencjał przenoszenia porównywalnych potoków pasażerskich na centralnym jej odcinku (wzdłuż ciągu Okopowa-Towarowa) z istniejącą I linią metra – czytamy w projekcie nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Przebieg 4. linii metra w Warszawie. Oto lista stacji i mapa M4

Znany jest wstępny, przybliżony przebieg 4. linii metra w Warszawie. Dokładne lokalizacje poszczególnych stacji zostaną doprecyzowane na późniejszym etapie prac, możliwe są też drobne korekty przebiegu linii. Aktualnie miasto planuje, iż linia M4 połączy Tarchomin z Wilanowem przez Bielany, Żoliborz, Wolę, Ochotę, Włochy i Mokotów. Zaplanowano 23 stacje.

Plan 5 linii metra w Warszawie
Autor: UM Warszawa Plan 5 linii metra w Warszawie. Linię M3 zaznaczono kolorem zielonym, linię M4 – żółtym, a linię M5 – fioletowym. Link: powiększ mapę

Lista planowanych stacji 4. linii metra (nazwy robocze) to:

 • Tarchomin,
 • Henryków,
 • Stare Świdry,
 • Ruda,
 • Marymont (stacja przesiadkowa na M1 i M2),
 • Plac Grunwaldzki (stacja przesiadkowa na kolej),
 • Rondo Radosława,
 • Cmentarz Żydowski,
 • Kercelak,
 • Rondo Daszyńskiego (stacja przesiadkowa na M2),
 • Plac Zawiszy (stacja przesiadkowa na kolej),
 • Plac Narutowicza (stacja przesiadkowa na M5),
 • Banacha,
 • Rakowiec,
 • Żwirki i Wigury (stacja przesiadkowa na M3 oraz kolej),
 • Służewiec (stacja przesiadkowa na kolej),
 • Rondo Unii Europejskiej,
 • Ksawerów,
 • Wilanowska (stacja przesiadkowa na M1),
 • Dolina Służewiecka,
 • Stegny,
 • Sobieskiego,
 • Wilanów.

Zobacz dokładne lokalizacje stacji w galerii: Tu powstaną stacje metra M4 w Warszawie. Zobacz lokalizacje na mapie. Którędy pobiegnie 4. linia metra?

Linia M4 połączy gęsto zabudowane tereny mieszkaniowe (m.in. Tarchomin, Ruda, Ochota, Stegny) z ważnymi celami podróży takimi jak m.in. zagłębia biurowe na Służewcu oraz Woli (Rondo Daszyńskiego) czy duże obiekty handlowe (Westfield Arkadia, Westfield Mokotów). Oferować też będzie liczne możliwości przesiadki na inne linie metra, pociągi, tramwaje i autobusy. Warto wspomnieć, że dodatkową zaletą M4 będzie odciążenie bardzo zatłoczonej dziś linii M1 dzięki przejęciu części pasażerów podróżujących w osi północ-południe.

– Linia M4 będzie miała stację na Służewcu, gdzie teraz są biurowce, centra handlowe i nowe osiedla. Metrem szybko będzie można się dostać w rejon ronda Dmowskiego z drapaczami chmur, w okolice Browarów Warszawskich, Fabryki Norblina i nowych zespołów mieszkaniowych – podano w komunikacie UM Warszawa.

Linia metra M4 – kiedy budowa i ile będzie kosztować?

Aktualnie nie jest znana dokładna data budowy 4. linii metra w Warszawie, jednak planuje się, że będzie ona gotowa do 2050 r. Eksperci firmy ILF sugerują w swojej analizie, że najlepiej byłoby ukończyć M4 do 2044 r., ale jest to jedynie sugestia. Miasto deklaruje, że prace nad M3 i M4 będą się toczyć równocześnie. W marcu 2024 r. radni miejscy przyznali 56 mln zł na pierwszy etap prac nad M4, które toczyć się będą równolegle z projektowaniem linii M3. Przetarg na prace przedprojektowe rozpoczął się w marcu 2024 r. Same prace zakończą się w 2027 r., a kolejnym krokiem będzie stworzenie projektów nowej linii. Realnie zatem od rozpoczęcia budowy dzieli nas sporo czasu.

– Równolegle z projektowaniem linii M3 prowadzone będą prace przedprojektowe dla całej czwartej linii metra (26 km, 23 stacje + STP). Ich celem będzie opracowanie wstępnego projektu koncepcyjnego – podał w grudniu 2023 r. UM Warszawa.

Obecnie nie wiadomo, ile potrwa budowa IV linii metra. Tempo budowy zależy m.in. od dostępności środków w budżecie oraz tego, jak szybko miastu uda się uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia i dokumenty. Dla porównania podczas budowy M2 wykonawcy zazwyczaj zajmowało 3 lata ukończenie odcinka złożonego z 3 stacji i tuneli między nimi (sama budowa). Warto też zauważyć, że:

 • ukończenie I linii metra zajęło 26 lat (1982–2008),
 • ukończenie II linii metra zajmie 16 lat (2010–2026), o ile zostanie dotrzymany obecnie deklarowany termin ukończenia ostatniego odcinka.

Jak wynika z miejskich dokumentów, eksperci firmy ILF rekomendują wybudowanie całej M4 do 2034 r. Jest to jednak tylko sugestia, do której miasto się jak dotąd nie odniosło. Data ta wydaje się obecnie mało prawdopodobna.

Nie jest znany także koszt budowy IV linii metra. Dla porównania można wskazać, że centralny odcinek II linii metra (7 stacji) kosztował 4,17 mld zł, a razem z zakupem taboru do obsługi odcinka – 5,98 mld zł. Z kolei pierwszy odcinek linii M3 (6 stacji) ma kosztować ponad 5 mld zł.

Wstępne prace nad M4 zaplanowano na 2024 r.

W przypadku IV linii metra miasto planuje, że w 2024 r. rozpoczną się prace przygotowawcze do budowy M4. Będą się one toczyły równolegle z pracami projektowymi dla linii M3. Przetarg na wybór firmy, która się tym zajmie, rozpoczął się 19 marca 2024 r. W ramach prac koncepcyjnych nad M4 zaplanowano wykonanie zadań takich jak m.in.:

 • ustalenie dokładnej trasy i lokalizacji stacji czwartej linii metra,
 • analiza zasad eksploatacji linii metra M4,
 • analiza sposobu połączenia linii M4 z innymi liniami metra,
 • analiza technologii sterowania ruchem z uwzględnieniem możliwości budowy nowej centralnej dyspozytorni,
 • analiza etapowania budowy M4,
 • koncepcja programowo-przestrzenna,
 • ustalenie stref wpływu budowy obiektów metra na zabudowę sąsiadującą,
 • ocena stanu budynków w strefie wpływu budowy obiektów metra,
 • analiza wpływu drgań i obciążeń dynamicznych na konstrukcje budynków i ludzi w nich przebywających.

Celem prac przygotowawczych i analiz jest stworzenie niezbędnej dokumentacji, która pozwoli przejść do projektowania nowej linii (a następnie do budowy). Prace przedprojektowe potrwają ok. 2 lata. Kolejnym etapem będzie przetarg na wybór projektanta i prace projektowe.

Czwarta linia metra – etapowanie budowy

Na razie nie zapadły oficjalne decyzje w kwestii tego, jakimi etapami będzie budowana linia M4. Eksperci analizujący docelową sieć metra w Warszawie przekazali jednak miastu swoje sugestie. Eksperci firmy ILF proponują, żeby:

 • do 2029 r. wybudować około połowę M4 od stacji Wilanów do stacji Rondo Daszyńskiego,
 • do 2034 r. wybudować pozostałą część M4 od stacji Rondo Daszyńskiego do stacji Myśliborska.

Jest to jednak tylko niewiążąca sugestia. Wydaje się, że są to terminy mało realistyczne – dla 4. linii metra nie ma jeszcze żadnych dokumentów koniecznych do ogłoszenia przetargu, nie ma też projektów budowlanych ani zabezpieczonych w budżecie miasta środków na budowę.

IV linia metra w Warszawie – czas przejazdu

Miasto udostępniło część informacji na temat szacowanego czasu przejazdu linią M4. Jak wynika z planów:

 • przejazd spod ratusza na Tarchominie na Rondo Daszyńskiego potrwa 18 minut (dziś 35 minut),
 • przejazd z Wilanowa do centrum (z przesiadką na M1) zajmie 18 minut (dziś 31 minut),
 • przejazd z Wilanowa na plac Zawiszy zajmie 25 minut (dziś 36 minut).

Można również spróbować przewidzieć czas podróży całą 4. linią metra na podstawie już istniejących linii. Zarówno na M1, jak i M2 szacunkowy czas przejazdu pomiędzy stacjami wynosi nieco poniżej dwóch minut. Przyjmując dla uproszczenia, że są to równo dwie minuty, można oszacować, że przejazd M4 z Tarchomina na Wilanów (23 stacje) powinien zająć ok. 46 minut. Należy jednak pamiętać, że są to wyliczenia bardzo orientacyjne i niepotwierdzone przez miasto.

Warto dodać, że na potrzeby analiz eksperci firmy ILF założyli, iż pociągi 4. linii metra będą kursować w godzinach szczytu co 2 minuty i 10 sekund. To nawet częściej, niż dziś pociągi linii M1, co zapewne wynika z prognozowanych dużych potoków pasażerskich na M4.

Metro Warszawa 2050, czyli 5 linii metra w Warszawie. Poznaj plany miasta

Przypomnijmy, że 13 lutego 2023 r. władze stolicy poinformowały o planach rozbudowy metra. Zgodnie z tymi planami w roku 2050 ma istnieć 5 linii metra w Warszawie, tworzących gęstą sieć łączącą najważniejsze punkty miasta. Oznacza to konieczność wybudowania III linii metra (trwają prace przedprojektowe i projektowe) oraz linii M4 i M5 (planowane).

– Nowe linie M3, M4 i M5 sprawią, że sześć kolejnych dzielnic Warszawy zyska bezpośredni dostęp do metra. Rembertów i Wawer będą miały dostęp pośredni – podają urzędnicy.

5 linii metra Warszawa mapa
Autor: UM Warszawa Plan 5 linii metra w Warszawie. M3 zaznaczono na zielono, M4 na żółto, a M5 na fioletowo Link: powiększ mapę

W przypadku Warszawy 5 linii metra ma przebiegać na następujących trasach:

 • M1: Kabaty – Młociny (planuje się dobudowę nowych stacji metra M1: Muranów oraz Plac Konstytucji),
 • M2: Ursus Niedźwiadek – Marymont (planowane przedłużenie 2. linii metra w Warszawie na obu krańcach),
 • M3: Stadion Narodowy – Żwirki i Wigury,
 • M4: Tarchomin – Wilanów,
 • M5: Szamoty – Gocławek.

W przypadku metra Warszawa plany rozbudowy wpisała do tzw. masterplanu, czyli studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Nie oznacza to jednak, że planowane linie na sto procent powstaną – studium wyznacza jedynie planowane kierunki rozwoju miasta, zaś realizacja tych planów zależy m.in. od środków dostępnych w budżecie. Powstanie linii M3, M4 i M5 w planowanym kształcie nie jest zatem pewne, tym bardziej, że wizja budowy w Warszawie 5 linii metra do 2050 r. jest bardzo ambitna.

Ile jest w Polsce linii metra? Wykaż się wiedzą w quizie o metrze warszawskim

Pytanie 1 z 10
Ile linii metra ma obecnie Warszawa?
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej