Riverview Gdańsk. Osiedle mieszkaniowe malowniczo położone nad brzegiem Motławy

2021-07-14 12:17
Osiedle Riverview
Autor: APA Wojciechowski Projekt osiedla Riverview powstał w pracowni APA Wojciechowski

Riverview to kompleks mieszkaniowy, który składa się z siedmiu budynków mieszkalnych z częściami usługowymi wraz z wewnętrznym dziedzińcem. Zabudowa została podzielona na dwa zespoły połączone wspólnym wnętrzem – cztery pierwsze budynki, z widokiem na Główne Miasto, stanowią pierzeję nadwodnego bulwaru, a trzy pozostałe domykają kwartał wzdłuż ulic Angielska Grobla i Dziewanowskiego. Gdańskie apartamentowce z widokiem na rzekę i Stare Miasto zaprojektowała warszawska pracownia APA Wojciechowski.

Spis treści

 1. Architektura osiedla Riverview
 2. Konstrukcja budynków na osiedlu Riverview
 3. Osiedle Riverview - rozwiązania ekologiczne w inwestycji
 4. Gdzie powstało osiedle Riverview?
Osiedle Riverview
Autor: APA Wojciechowski Osiedle Riverview powstało w obrębie ulic Na Stępce, Angielska Grobla i Dziewanowskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie Wyspy Spichrzów i Ołowianki

Osiedle Riverview w Gdańsku to apartamentowce z widokiem na rzekę i Stare Miasto. Całość zaprojektowała warszawska pracownia APA Wojciechowski. Inwestorem była firma Vastint Poland, a generalnym wykonawcą CFE Polska. Inwestycja została oddana do użytku w 2020 roku.

Czytaj też:

Osiedle Riverview
Autor: APA Wojciechowski Osiedle Riverview od strony portowej - inspiracją była zabudowa portowa, stąd ceglane elewacje i surowy wygląd

Architektura osiedla Riverview

Teren inwestycji mieści się w obszarze znajdującym się w rejestrze zabytków, istotne więc było takie zaprojektowanie inwestycji, by wpisała się w historyczne otoczenie, ale w nowoczesny sposób. Inspiracje zaczerpnięto z architektury hanzeatyckiej – stąd pionowe podziały i zwieńczenia spadzistymi dachami od strony ulicy Na Stępce, a także z eklektycznej zabudowy mieszczańskiej, której charakter przywołano w dwóch budynkach odtwarzających dawny podział, zapisany również w planie miejscowym.

Zastosowano kilka różnych kolorów ceramiki oraz rodzajów płyt włókno-cementowych, aby odtworzyć i podkreślić efekt historycznego podziału elewacji. Dach wykonano z dachówki ceramicznej o prostej, płaskiej formie, w kolorze czerwieni oraz antracytu. Całość dopełnia stonowana szarość okładzin ram okiennych, elementów obróbek, kominów i balustrad.

Bryły budynków od strony kanału mają zróżnicowaną wysokość – rosną tarasowo w głąb kwartału, są przez to lżejsze w odbiorze i zapewniają atrakcyjny widok z okien mieszkań. Z uwagi na historyczne sąsiedztwo i wyjątkową lokalizację analizie poddano również to, jak Riverview wpisuje się w panoramę miasta z różnych punktów obserwacyjnych. W układzie urbanistycznym obiektu zaprojektowano liczne otwarcia, skierowane na Główne Miasto i Ołowiankę, mimo to tworzy wrażenie zwartej pierzei.

Inwestor zdecydował o niewygradzaniu kompleksu, tak aby stanowił on spójny z otoczeniem, żyjący element miasta. Projektantom zależało również na stworzeniu minimalistycznych detali o wysokiej jakości wykonania, które decydowałyby o współczesności i ponadczasowości architektury, dlatego na fasadach wykorzystano cegłę z polskiej cegielni o ponad 100-letniej tradycji.

Wszystkie budynki są przyjazne dla osób niepełnosprawnych, na osiedle można wjechać po rampie wyposażonej w poręcze, natomiast poziom parterów jest w zasadzie równy z terenem (więc dostęp do wszystkich wind jest komfortowy) podobnie jak wyjścia z wind na wszystkie kondygnacje budynków i do garażu.

Konstrukcja budynków na osiedlu Riverview

Konstrukcje obiektów opierają się w dużej mierze na szkielecie żelbetowym. Mowa tu głównie o przegrodach zewnętrznych, które musiały zapewnić dobre możliwości kotwienia i przenieść ciężar trójwarstwowych fasad z pełną cegłą elewacyjną.

Dachy wykonano w konstrukcji drewnianej, krokwiowej, częściowo również w systemach stalowych. Na uwagę zasługuje także wykonanie garażu podziemnego poniżej poziomu wody gruntowej, w technologii białej wanny.

Osiedle Riverview - rozwiązania ekologiczne w inwestycji

Ważną kwestią projektową było również ekologiczne podejście do inwestycji, dlatego też kompleks został zrealizowany zgodnie z wymaganiami systemu certyfikacji LEED. Postawiono przede wszystkim na takie zagadnienia, jak:

 • lokalizacja inwestycji w dobrze skomunikowanym punkcie miasta, co umożliwia korzystanie ze środków transportu publicznego,
 • wysoka izolacyjność termiczna przegród zewnętrznych,
 • osadzenie okien (dwukomorowych) w warstwach izolacji termicznej, co eliminuje problem mostków cieplnych,
 • wykorzystanie do wykończenia fasad przede wszystkim produktów pochodzenia krajowego, co ograniczyło konieczność dalekich transportów,
 • wykonanie budynków z materiałów o niskiej zawartości lotnych związków organicznych (VOC),
 • zrealizowanie na całym garażu podziemnym zielonego dziedzińca, co zapewnia redukcję tzw. wysp ciepła,
 • zastosowanie linii kroplujących do podlewania roślin.

Ponadto osiedle wyposażono, m.in. w energooszczędne oświetlenie typu LED w częściach wspólnych, wraz z systemem sterowania za pomocą czujników ruchu i systemu DALI, oświetlenie zewnętrzne terenu wraz z systemem sterowania za pomocą czujników zmierzchowych i zegara czasowego, pozwalającego na tworzenie harmonogramów pracy, wodne ogrzewanie rampy zjazdowej do garażu, baterie umywalkowe oszczędzające wodę (perlatory, niski przepływ), zamontowane w ramach wykończenia wnętrz.

Gdzie powstało osiedle Riverview?

Osiedle powstało w obrębie ulic Na Stępce, Angielska Grobla i Dziewanowskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie Wyspy Spichrzów i Ołowianki. Inwestycja jest zlokalizowana w dobrze skomunikowanym punkcie, nie leży na perfyferiach miasta, lecz w jego centrum, wobec tego nie ma konieczności dalekich dojazdów.

 • Lokalizacja: ul. Angielska Grobla 34, Gdańsk
 • Realizacja inwestycji: 2017–2020
 • Powierzchnia terenu: 13 661 m²
 • Powierzchnia zabudowy: 11 894 m²
 • Powierzchnia użytkowa: nadziemna z usługami: 21 734 m², podziemna: 9781 m2
 • Kubatura: część nadziemna: 96 216 m³, część podziemna: 33 767 m³
 • Liczba kondygnacji: podziemne: 1, naziemne: 4 (budynek H), 5 (budynek D), 4–6 (budynki A, B i C), 5–6 (budynek F), 6 (budynek E)
 • Parking: podziemny na 265 miejsc
 • Certyfikat: LEED
 • Projekt: architektoniczny: APA Wojciechowski
 • Inwestor: Vastint Poland sp. z o.o.
 • Generalny wykonawca: CFE Polska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej