Dworzec Gdański. Spektakularna modernizacja Dworca PKP Gdańsk. Na elewacje wracają witraże

2021-03-24 11:42
Dworzec Gdańsk
Autor: materiały prasowe Dworzec Gdańsk - wizualizacja budynku

Dworzec Gdański od marca 2020 wszedł w kolejna fazę inwestycji. Trwają intensywne prace na terenie całego budynku głównego Dworca w Gdańsku. Dlatego też obsługa podróżnych przeniesiona została z modernizowanego budynku na dworzec tymczasowy. Przebudowa Dworca PKP Gdańsk to aktualnie największy projekt realizowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Zobacz jak zmienia się Dworzec Gdański.

Spis treści

  1. Dworzec Gdański z dworcem tymczasowym
  2. Kiedy koniec modernizacji Dworca Gdańskiego ?
  3. Dworzec PKP Gdańsk - gruntowna renowacja kompleksu
  4. Jak zmienią się wnętrza Dworca PKP Gdańsk?
  5. Odnowione witraże wracają na dworzec Gdańsk Główny
  6. Dworzec Gdańsk z tunelem podziemnym
  7. Dworzec Gdańsk przystosowany dla niepełnosprawnych

Dworzec Gdański z dworcem tymczasowym

Modernizacja Dworca Głównego w Gdańsku ruszyła we wrześniu 2019. Przez dłuższy czas na budowie niewiele się działo. Dopiero w marcu 2020, kiedy powstał dworzec tymczasowy, inwestycja nabrała tempa.

Przypomnijmy, że dworzec tymczasowy działa przy Dworcu Gdańsk Główny od marca 2020. Budynek zastępczy został zbudowany z kontenerów. Dworzec tymczasowy ma powierzchnię około 450 m². Znajdują się w nim kasy biletowe, biletomaty, hol połączony z poczekalnią oraz ogólnodostępne toalety, w tym również dla osób z niepełnosprawnościami. W obiekcie jest także bankomat oraz przechowalnia bagażu i placówka Poczty Polskiej. Obiekt jest zaprojektowany i wykonany z uwzględnieniem zasad dostępności dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Inwestor zapowiada, że obsługa podróżnych będzie odbywała się na dworcu tymczasowym do momentu zakończenia przebudowy Dworca Głównego Gdańsk .

Generalnym wykonawcą prac jest Mostostal Warszawa, który na realizację remontu ma dwa lata i trzy miesiące. Przypomnijmy, że umowa z firmą Mostostal na kompleksową przebudowę Dworca Głównego PKP Gdańsk została podpisana w sierpniu 2019.

Modernizacja zabytkowego Dworca Gdańsk Główny – najbardziej rozpoznawalnego dworca kolejowego w Polsce – to kwintesencja wielkich, kolejowych remontów, a takim jest np. modernizacja linii kolejowej 201 w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim. Dzięki tym pracom będzie można zmodernizować także lokalne linie, m.in. na trasach Kościerzyna – Somonino i Somonino – Kartuzy. To udowadnia, że wizja rozwoju, którą przedstawiliśmy, zamienia się w konkretne i już realizowane inwestycje. Ich efekty są oczywiste, ale zawsze warto je przypominać: to przede wszystkim większy komfort podróżnych, ale i konkurencyjność gospodarki. Nowoczesna i rozbudowana infrastruktura transportowa to przecież jej fundament – stwierdził wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Kiedy koniec modernizacji Dworca Gdańskiego ?

Planowane zakończenie prac budowlanych to koniec 2021 roku. Inwestycja jest realizowana z wykorzystaniem funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska oraz środków własnych. Koszt robót budowlanych to 99,6 mln zł.

Dworzec PKP Gdańsk
Autor: materiały prasowe Dworzec Gdańsk Główny - wizualizacja wnętrza

Dworzec PKP Gdańsk - gruntowna renowacja kompleksu

Dzięki budowie dworca tymczasowego możliwe było zamknięcie budynku Dworca Głównego na czas modernizacji. Aktualnie rozebrano część jego dachu, a wewnątrz budynku trwają prace rozbiórkowe. Przed obiektem ruszyły prace ziemne. To tutaj powstanie połączenie istniejącego tunelu między Podwalem Grodzkim, a ul. 3 Maja z dworcem.

Cały kompleks Dworca Głównego PKP Gdańsk zostanie przebudowany, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Odnowiona zostanie elewacja budynku głównego, wymieniona stolarka okienna oraz pokrycia dachowe. Całość ma odwzorować historyczny wygląd budynku. Na dachach odtworzone zostaną geometryczne wzory z kolorowych dachówek i rzeźbiarskie detale dekarskie. W planach jest też dekoracyjne podświetlenie elewacji budynku. Zmieni się układ drogowy wokół kompleksu oraz zagospodarowany otaczający go teren.

Jak zmienią się wnętrza Dworca PKP Gdańsk?

Wewnątrz budynku odtworzone zostaną dębowe witryny kasowe i sklepowe. Zainstalowane zostanie oświetlenie wzorowane na historycznym. Pojawią się witraże oraz kartusze z herbami pomorskich miast zrekonstruowane na podstawie zachowanych zdjęć. Nad nowo projektowanym pionem komunikacyjnym z poziomu 0 do poziomu -1, prowadzącym do węzłów sanitarnych i strefy poczekalni, wykonana zostanie przeszklona kopuła doświetlająca. Na nowym dworcu zainstalowany zostanie nowoczesny system monitoringu, dzięki czemu zwiększy się poziom bezpieczeństwa podróżnych. Zamontowany zostanie również System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, za pośrednictwem którego podróżni będą informowani o rozkładzie jazdy pociągów. Na dworcu znajdą się także biletomaty oraz automaty z napojami i przekąskami.

Dworzec Gdański
Autor: PKP Na dworcu Gdańsk Główny od marca 2020 trwają intensywne prace budowlane związane z przebudową zabytkowego obiektu
Dworzec Gdański
Autor: PKP Przebudowa Dworca PKP Gdańsk to aktualnie największy projekt realizowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych

Odnowione witraże wracają na dworzec Gdańsk Główny

Pierwsze efekty prac konserwatorskich na dworcu Gdańsk Główny możemy już podziwiać. Do tej pory specjaliści wykonali i wstawili już w elewację budynku, olbrzymi, bo mierzący łącznie 41,27 m² witraż od strony peronów. Do jego stworzenia wykorzystano tak zwane szkło katedralne – bezbarwne oraz barwione na kolory, tj: jasny, średni i ciemny słomkowy oraz jasną i ciemną zieleń oraz czerwień. Wiosną na elewację frontową powróci drugi z wielkopowierzchniowych witraż.

Dworzec Gdańsk z tunelem podziemnym

W ramach inwestycji zbudowany zostanie również nowy odcinek tunelu podziemnego, który wydłuży tunel PLK i tunel miejski. Dzięki niemu podróżni bezpieczne przedostaną się zarówno ze strony wschodniej na zachodnią ulicy Podwale Grodzkie, jak i z ul. 3 maja, w kierunku głównego podziemnego wejścia do budynku dworca na poziomie -1.

Dworzec Gdańsk przystosowany dla niepełnosprawnych

Udogodnieniem dla osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się będą na odnowionym dworcu nowe windy oraz ruchome schody z przejść podziemnych na perony nr 1 i 2. Cztery pary ruchomych schodów oraz cztery windy zostaną udostępnione pasażerom w styczniu 2020 roku. Aktualnie na stacji Gdańsk Główny podróżni korzystają z przejścia podziemnego łączącego perony z dworcem autobusowym oraz centrum miasta.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej