Dworzec PKP Gdańsk Główny czeka spektakularna modernizacja

2019-09-13 12:07 MS
Dworzec Gdańsk Główny
Autor: materiały prasowe Dworzec Gdańsk Główny wizualizacja budynku

Przebudowa dworca PKP Gdańsk Główny to aktualnie największy projekt realizowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Dzięki inwestycji poprawi się stan techniczny i estetyczny budynku oraz usprawniony zostanie ruch podróżnych. Zobacz jak zmieni się Dworzec PKP Gdańsk Główny.

W sierpniu 2019 PKP SA podpisała umowę z firmą Mostostal Warszawa na kompleksową przebudowę dworca kolejowego Gdańsk Główny.

– Modernizacja zabytkowego dworca Gdańsk Główny – najbardziej rozpoznawalnego dworca kolejowego w Polsce – to kwintesencja wielkich, kolejowych remontów, a takim jest np. modernizacja linii kolejowej 201 w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim. Dzięki tym pracom będzie można zmodernizować także lokalne linie, m.in. na trasach Kościerzyna – Somonino i Somonino – Kartuzy. To udowadnia, że wizja rozwoju, którą przedstawiliśmy, zamienia się w konkretne i już realizowane inwestycje. Ich efekty są oczywiste, ale zawsze warto je przypominać: to przede wszystkim większy komfort podróżnych, ale i konkurencyjność gospodarki. Nowoczesna i rozbudowana infrastruktura transportowa to przecież jej fundament – stwierdził wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Dworzec Gdańsk Główny
Autor: materiały prasowe Dworzec Gdańsk Główny wizualizacja wnętrza

Dworzec PKP Gdańsk Główny - gruntowna renowacja kompleksu

Cały kompleks dworca PKP Gdańsk Główny zostanie przebudowany, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Odnowiona zostanie elewacja budynku głównego, wymieniona stolarka okienna oraz pokrycia dachowe. Całość ma odwzorować historyczny wygląd budynku. Na dachach odtworzone zostaną geometryczne wzory z kolorowych dachówek i rzeźbiarskie detale dekarskie. W planach jest też dekoracyjne podświetlenie elewacji budynku. Zmieni się układ drogowy wokół kompleksu oraz zagospodarowany otaczający go teren.

Jak zmienią się wnętrza dworca PKP Gdańsk Główny?

Wewnątrz budynku odtworzone zostaną dębowe witryny kasowe i sklepowe. Zainstalowane zostanie oświetlenie wzorowane na historycznym. Pojawią się historyczne witraże oraz kartusze z herbami pomorskich miast zrekonstruowane na podstawie zachowanych zdjęć. Nad nowo projektowanym pionem komunikacyjnym z poziomu 0 do poziomu -1, prowadzącym do węzłów sanitarnych i strefy poczekalni, wykonana zostanie przeszklona kopuła doświetlająca. Na nowym dworcu zainstalowany zostanie nowoczesny system monitoringu, dzięki czemu zwiększy się poziom bezpieczeństwa podróżnych. Zamontowany zostanie również System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, za pośrednictwem którego podróżni będą informowani o rozkładzie jazdy pociągów. Na dworcu znajdą się także biletomaty oraz automaty z napojami i przekąskami.

Wartość kontraktu to 100 mln. zł.

Nowy tunel przy dworcu Gdańsk Główny

W ramach inwestycji zbudowany zostanie również nowy odcinek tunelu podziemnego, który wydłuży tunel PLK i tunel miejski. Dzięki niemu podróżni bezpieczne przedostaną się zarówno ze strony wschodniej na zachodnią ulicy Podwale Grodzkie, jak i z ul. 3 maja, w kierunku głównego podziemnego wejścia do budynku dworca na poziomie -1.

Dworzec Gdańsk Główny przystosowany dla niepełnosprawnych

Udogodnieniem dla osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się będą na odnowionym dworcu nowe windy oraz ruchome schody z przejść podziemnych na perony nr 1 i 2. Cztery pary ruchomych schodów oraz cztery windy zostaną udostępnione pasażerom w styczniu 2020 roku. Aktualnie na stacji Gdańsk Główny podróżni korzystają z przejścia podziemnego łączącego perony z dworcem autobusowym oraz centrum miasta.

Kiedy zakończenie modernizacji dworca PKP Gdańsk Główny?

Planowane zakończenie prac budowlanych to koniec 2021 roku. Inwestycja jest realizowana z wykorzystaniem funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska oraz środków własnych. Koszt robót budowlanych to 99,6 mln zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej