Nowy Wełnowiec - nowa, wielofunkcyjna dzielnica Katowic. Gigantyczny projekt za ponad 2 mld zł

2020-06-26 10:03
Nowy Wełnowiec Katowice
Autor: JEMS Architekci Nowy Wełnowiec będzie miejscem spotkań i integracji, które stanie się wielopokoleniową, zrównoważoną i multifunkcyjną dzielnicą Katowic

Nowy Wełnowiec - multifunkcyjna, zielona dzielnica powstanie w północnej części Katowic między aleją Wojciecha Korfantego, a ulicą Konduktorską. Pohutniczy obszar o powierzchni 25 ha zostanie zrekultywowany i zrewitalizowany. Autorem koncepcji Nowego Wełnowca jest pracownia JEMS Architekci. Jak będzie wyglądał Nowy Wełnowiec - pierwszy taki projekt w Polsce?

Założenia projektu Nowego Wełnowca

Nowy Wełnowiec ma być miejscem otwartym, zaplanowanym w sposób zrównoważony, w którym ruch samochodów zostanie usunięty z przestrzeni publicznej. Planowane jest ok. 270 tys. m² naziemnej powierzchni użytkowej, w tym największą część zajmą mieszkania. Pozostała powierzchnia zostanie przeznaczona na biura, edukację, gastronomię, handel, usługi i kulturę. Aż 56% powierzchni będą stanowiły tereny zielone. Szacunkowe koszty inwestycji to ponad 2 mld zł.

Autorem koncepcji Nowego Wełnowca jest pracownia JEMS Architekci. Za zarządzanie inwestycją odpowiada Eko-Bryza, którą kieruje Piotr Uszok, były prezydent Miasta Katowice w latach 1998-2014. Partnerem strategicznym przedsięwzięcia odpowiedzialnym za nadzór deweloperski została firma inwestycyjna Grupa Capital Park, a za remediację  poprzemysłowego terenu odpowiada spółka INVESTEKO.

W przeszłości na terenie inwestycji działała huta należąca do rodu Hohenlohe. Po wojnie huta działała w ramach Zakładów Metalurgicznych Silesia. Huta produkowała cynk i wyroby z niego. Zakład zamknięto pod koniec lat 80. XX wieku.

Nowy Wełnowiec w Katowicach
Autor: JEMS Architekci

Nowy Wełnowiec - przestrzeń idealna do życia

Twórcy projektu zapowiadają, że Nowy Wełnowiec będzie miejscem idealnym do mieszkania. Centralną częścią całego układu jest park tzw. zielonej gwiazdy wraz ze swoimi czterema ramionami. Układ tworzy także system placów publicznych, skupiających życie i społeczność każdego z kwartałów. Cały obszar dostępny jest w czasie 20-30 minutowego spaceru lub poprzez system ścieżek rowerowych i biegowych.

W dzielnicy nie będzie ruchu samochodowego, co pozwoli na maksymalne wykorzystanie terenu pod rekreację. Projekt Nowego Wełnowca zakłada jednak potrzeby mieszkańców zmotoryzowanych, do ich dyspozycji zostanie oddany garaż podziemny na ponad 5,5 tys. miejsc postojowych oraz dojazdy podziemne.

W Nowym Wełnowcu beton i asfalt ustąpią miejsca terenom zielonym, które zajmą aż 56 proc. obszaru inwestycji, w tym park centralny o powierzchni 4 ha oraz zielone skwery, place, łąki kwietne, trawniki, strefy leśne i liczne rabaty z roślinami. Co ciekawe, rośliny będą także uczestniczyć w procesie rekultywacji, a dokładnie fitoremediacji, czyli – oczyszczenia zanieczyszczonych gruntów. Nastąpi to poprzez dobranie specjalnych gatunków roślin – drzew i krzewów.

Posadzonych zostanie ponad 4 tys. drzew. Wykorzystanie nowoczesnych technologii pozwoli dzielnicy na budowanie niezależności energetycznej. Planowane są m.in. domy niskoenergetyczne, odnawialne źródła energii, zielone dachy, ogrody deszczowe czy też inne sposoby retencji wody deszczowej. Do produkcji prądu wykorzystywana ma być energia z wiatru i słońca.

Nowy Wełnowiec wizualizacja
Autor: JEMS Architekci W Nowym Wełnowcu powstanie 3 tys. mieszkań

Nowy Wełnowiec - udział poszczególnych funkcji w inwesycji

Na zrekultywowanym terenie poprzemysłowym planowane jest powstanie ok. 270 tys. m² naziemnej powierzchni użytkowej. W ramach przestrzeni przewidziane są funkcje:

 • 57% – mieszkania (3169 mieszkań/pokoi w hotelach i akademikach),
 • 11% - biura,
 • 15% - lokale usługowe i gastronomiczne,
 • 17% - lokale z funkcją rozrywkową i kulturalno-naukową i społeczną, m.in. hotel, szkoła, przedszkole, żłobek, dom seniora, kino czy muzeum, a także miejsca rekreacyjno-rozrywkowe,
 • 5635 podziemnych miejsc parkingowych,
 • 56% powierzchni całej inwestycji - park i założenia zielone, skwery, place:
  - obszar parku centralnego - ponad 4 ha:
  - tereny zieleni - w tym łąki kwietne, trawniki, strefy leśne, rabaty
  - strefy wody - zbiorniki otwarte, kanały, oczka wodne
  - nawierzchnie - plac, ścieżki, tereny utwardzone (w tym ścieżki parkowe półprzepuszczalne).

Realizacja inwestycji zostanie podzielona na 7 etapów.

Nowy Wełnowiec projekt
Autor: JEMS Architekci Katowicka dzielnica Nowy Wełnowiec ma być wyłączona z ruchu samochodowego, co pozwoli na efektywne wykorzystanie przestrzeni pod rekreację

Grunty pod budowę dzielnicy zostały zbadane oraz przeanalizowane pod kątem wskazania najbardziej optymalnych i bezpiecznych rozwiązań remediacyjnych przez firmę specjalizującą się w przywracaniu środowisku zdegradowanych terenów – INVESTEKO. Zgodnie z opracowaną dokumentacją ekologiczno-środowiskową wymagane będą prace remediacyjne zgodnie ze wskazaniami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Oczyszczanie gruntów będzie realizowane równolegle z procesem inwestycyjnym przez zespół specjalistów pod nadzorem środowiska naukowego. Tego typu procesy są wykonywane często na terenach miejskich i poprzemysłowych, czyli wszędzie tam, gdzie działalność człowieka zostawiła swoje piętno. Prawidłowe określenie zanieczyszczenia powierzchni ziemi oraz wybór skutecznej metody oczyszczania, przy jednoczesnym spełnianiu wymogów prawnych, są czasochłonne jednak konieczne do rozpoczęcia budowy Nowego Wełnowca. Szacunkowe koszty realizacji inwestycji to ponad 2 mld zł. Spółka będzie starała się o kredyt bankowy niezbędny do sfinansowania inwestycji po opracowaniu projektu budowlanego i wykonawczego, tj. w latach 2023 -2024.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej