Mieszkanie Plus Gdynia: dla rodzin z dziećmi i seniorów, a do sklepu i przystanku… kilometr!

2019-02-13 12:36
Mieszkanie Plus Gdynia
Autor: BGK Nieruchomości Mieszkanie Plus Gdynia: 6 czynszówek z mieszkaniami dla rodzin z dziećmi, seniorów i osób niepełnosprawnych.

W ramach Mieszkanie Plus Gdynia wybudowała 6 czynszówek ze 172 mieszkaniami. Aż 750 chętnych zgłosiło się w zaledwie kilka godzin od rozpoczęcia naboru najemców. Kto ma największe szanse na mieszkanie w programie Mieszkanie Plus w Gdyni?

Osiedle to wspólne przedsięwzięcie miasta Gdynia i spółki BGK Nieruchomości, która zarządza komercyjną częścią rządowego programu Mieszkanie Plus. Żeby dostać klucze do mieszkania trzeba się oczywiście wykazać „zdolnością terminowego opłacania czynszu najmu”. W dalszej kolejności o wyborze decydują kryteria społeczne, które określiła uchwała Rady Miasta Gdyni. I tak, radni uznali, że preferencje najmu otrzymają: najemcy z dziećmi, osoby, które ukończyły 65 lat oraz najemcy, których dotyczy problem niepełnosprawności. Dodajmy, że z kwitkiem zostaną odprawieni ci, którzy nie płacą podatków w tym mieście oraz w nim na stałe nie zamieszkują. Planowane jest, że pierwsze klucze do pierwszych mieszkań trafią do lokatorów na początku 2019 roku. Zgodnie z założeniami, średnia stawka czynszu za najem wykończonego mieszkania na minimum dwa lata 24 miesiące ma wynieść 19,83 za m2. Najem mieszkania w stanie deweloperskim z dojściem do własności na 30 lat wyniesie 23,60 za m2. w Tym pierwszym przypadku czynsz wg deklarowanych stawek wyniesie od ok. 556 zł za mieszkanie najmniejsze do 2122 za największe. Przy dojściu do własności w okresie 30 lat czynsz wyniósłby odpowiednio od 660-2525 zł.

– Ustalając kryteria, poza tymi, które zostały bezwzględnie narzucone przez ustawę dotyczącą Mieszkania Plus, chcieliśmy aby preferencje mieli ci gdynianie, którzy najbardziej potrzebują wsparcia, bo obecnie pozostają w pewnym sensie niewidoczni dla systemów, czyli zbyt zamożni na lokal z zasobu komunalnego i zbyt niezamożni na kredyt i kupno mieszkania na wolnym rynku. Dodatkowo wprowadziliśmy ułatwienia dla rodzin, osób starszych i borykających się z poważną niepełnosprawnością – tłumaczy Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Mieszkanie Plus Gdynia na peryferiach

Z opisu tej inwestycji można dowiedzieć się, że osiedle zlokalizowane jest w spokojnej okolicy poza centrum, przy ul. Puszczyka w dzielnicy Kacze Buki w Gdyni.

"W pobliżu jest Trójmiejski Park Krajobrazowy, otoczony licznymi szlakami pieszymi, rowerowymi i do nordic walkingu. Latem można skorzystać z kąpieliska na jeziorze Osowskim, a zimą poszusować na nartach biegowych. To doskonała i tańsza od rynkowej alternatywa dla najmu w centralnych dzielnicach Gdyni. Otoczenie sprawia, że jest to znakomity wybór dla rodzin z dziećmi. Jednocześnie rozbudowana infrastruktura drogowa, kolejowa i komunikacja miejska gwarantują dogodny dojazd do Trójmiasta” – zachwalają osiedle wybudowane w programie Mieszkanie Plus Gdynia oraz BGK Nieruchomości.

Mieszkanie Plus Gdynia
Autor: Google Earth Pro Osiedle w programie Mieszkanie Plus Gdynia powstało na obrzeżach miasta.

Jednak na stronie internetowej tej inwestycji można dowiedzieć się, że najbliższy przystanek autobusowy i sklep spożywczy znajdują się w odległości ok. 1 km, a w odległości ok. 4 km - szkoła, poczta, przychodnia oraz większe sklepy (Tesco, Biedronka). Z kolei do najbliższej stacji kolejowej jest prawie 6 km. Inwestorzy zadbali jednak o miejsca parkingowe dla samochodów z założenia niezamożnych i niepełnosprawnych mieszkańców. Na terenie osiedla przewidziano 224 takie miejsca.

Mieszkanie Plus Gdynia
Autor: BGK Nieruchomości 224 miejsca postojowe dla mieszkańców osiedla wybudowanego w programie Mieszkanie Plus w Gdyni.

Na Mieszkania Plus Gdynia z opcją własności nabór wniosków przeprowadzono w listopadzie 2018. Przyszli najemcy mają do wyboru mieszkania od 1-pokojowych do 5-pokojowych, mających od 28 do 107 m2 powierzchni. W opcjach najem lub najem z dojściem do własności w różnych okresach – 15, 20, 25, 30 lat. Proponowane są różne standardy wykończenia mieszkań – od deweloperskiego po wykończenie „pod klucz”.

Mieszkanie Plus w Gdyni ma możliwie jak najszerzej odpowiadać na potrzeby mieszkańców miasta, którzy poszukują własnego dachu nad głową – mówi Tomasz Górnicki z zarządu BGK Nieruchomości. – Nasza oferta jest szeroka, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że inne są potrzeby seniorów, a inne młodych rodzin z dziećmi.

Nie tylko Mieszkanie Plus Gdynia

Na mapie Polski coraz więcej miast zaangażowanych w realizację Programu Mieszkanie Plus. Na razie liderem jest Warszawa, która w Nowych Jeziorkach na granicy stolicy i gminy Lesznowola planuje budowę 2700 mieszkań. Mieszkanie Plus Katowice planuje się na 1000 mieszkań, które będą budowane na Nikiszowcu i Borowcu. W ramach programu Mieszkanie Plus Jarocin – gdzie inwestycje zostały uznane jako pilotażowe dla Programu Mieszkanie Plus – trwa budowa ok. 360 mieszkań. Pierwsze bloki są już gotowe. Do Programu Mieszkanie Plus dołączył też Wałbrzych. Czekają tam już na zasiedlenie w czterech budynkach 192 mieszkania „pod klucz”. Mieszkanie Plus Witnica rusza z budową w 2020 roku, na początek z 77 lokalami.  

Czytaj więcej