Mieszkanie Plus Gdynia: dla rodzin z dziećmi i seniorów, a do sklepu i przystanku… kilometr!

2019-02-13 12:36
Mieszkanie Plus Gdynia
Autor: BGK Nieruchomości Mieszkanie Plus Gdynia: 6 czynszówek z mieszkaniami dla rodzin z dziećmi, seniorów i osób niepełnosprawnych.

W ramach Mieszkanie Plus Gdynia wybudowała 6 czynszówek ze 172 mieszkaniami. Aż 750 chętnych zgłosiło się w zaledwie kilka godzin od rozpoczęcia naboru najemców. Kto ma największe szanse na mieszkanie w programie Mieszkanie Plus w Gdyni?

Osiedle to wspólne przedsięwzięcie miasta Gdynia i spółki BGK Nieruchomości, która zarządza komercyjną częścią rządowego programu Mieszkanie Plus. Żeby dostać klucze do mieszkania trzeba się oczywiście wykazać „zdolnością terminowego opłacania czynszu najmu”. W dalszej kolejności o wyborze decydują kryteria społeczne, które określiła uchwała Rady Miasta Gdyni. I tak, radni uznali, że preferencje najmu otrzymają: najemcy z dziećmi, osoby, które ukończyły 65 lat oraz najemcy, których dotyczy problem niepełnosprawności. Dodajmy, że z kwitkiem zostaną odprawieni ci, którzy nie płacą podatków w tym mieście oraz w nim na stałe nie zamieszkują. Planowane jest, że pierwsze klucze do pierwszych mieszkań trafią do lokatorów na początku 2019 roku. Zgodnie z założeniami, średnia stawka czynszu za najem wykończonego mieszkania na minimum dwa lata 24 miesiące ma wynieść 19,83 za m2. Najem mieszkania w stanie deweloperskim z dojściem do własności na 30 lat wyniesie 23,60 za m2. w Tym pierwszym przypadku czynsz wg deklarowanych stawek wyniesie od ok. 556 zł za mieszkanie najmniejsze do 2122 za największe. Przy dojściu do własności w okresie 30 lat czynsz wyniósłby odpowiednio od 660-2525 zł.

– Ustalając kryteria, poza tymi, które zostały bezwzględnie narzucone przez ustawę dotyczącą Mieszkania Plus, chcieliśmy aby preferencje mieli ci gdynianie, którzy najbardziej potrzebują wsparcia, bo obecnie pozostają w pewnym sensie niewidoczni dla systemów, czyli zbyt zamożni na lokal z zasobu komunalnego i zbyt niezamożni na kredyt i kupno mieszkania na wolnym rynku. Dodatkowo wprowadziliśmy ułatwienia dla rodzin, osób starszych i borykających się z poważną niepełnosprawnością – tłumaczy Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Mieszkanie Plus Gdynia na peryferiach

Z opisu tej inwestycji można dowiedzieć się, że osiedle zlokalizowane jest w spokojnej okolicy poza centrum, przy ul. Puszczyka w dzielnicy Kacze Buki w Gdyni.

"W pobliżu jest Trójmiejski Park Krajobrazowy, otoczony licznymi szlakami pieszymi, rowerowymi i do nordic walkingu. Latem można skorzystać z kąpieliska na jeziorze Osowskim, a zimą poszusować na nartach biegowych. To doskonała i tańsza od rynkowej alternatywa dla najmu w centralnych dzielnicach Gdyni. Otoczenie sprawia, że jest to znakomity wybór dla rodzin z dziećmi. Jednocześnie rozbudowana infrastruktura drogowa, kolejowa i komunikacja miejska gwarantują dogodny dojazd do Trójmiasta” – zachwalają osiedle wybudowane w programie Mieszkanie Plus Gdynia oraz BGK Nieruchomości.

Mieszkanie Plus Gdynia
Autor: Google Earth Pro Osiedle w programie Mieszkanie Plus Gdynia powstało na obrzeżach miasta.

Jednak na stronie internetowej tej inwestycji można dowiedzieć się, że najbliższy przystanek autobusowy i sklep spożywczy znajdują się w odległości ok. 1 km, a w odległości ok. 4 km - szkoła, poczta, przychodnia oraz większe sklepy (Tesco, Biedronka). Z kolei do najbliższej stacji kolejowej jest prawie 6 km. Inwestorzy zadbali jednak o miejsca parkingowe dla samochodów z założenia niezamożnych i niepełnosprawnych mieszkańców. Na terenie osiedla przewidziano 224 takie miejsca.

Mieszkanie Plus Gdynia
Autor: BGK Nieruchomości 224 miejsca postojowe dla mieszkańców osiedla wybudowanego w programie Mieszkanie Plus w Gdyni.

Na Mieszkania Plus Gdynia z opcją własności nabór wniosków przeprowadzono w listopadzie 2018. Przyszli najemcy mają do wyboru mieszkania od 1-pokojowych do 5-pokojowych, mających od 28 do 107 m2 powierzchni. W opcjach najem lub najem z dojściem do własności w różnych okresach – 15, 20, 25, 30 lat. Proponowane są różne standardy wykończenia mieszkań – od deweloperskiego po wykończenie „pod klucz”.

Mieszkanie Plus w Gdyni ma możliwie jak najszerzej odpowiadać na potrzeby mieszkańców miasta, którzy poszukują własnego dachu nad głową – mówi Tomasz Górnicki z zarządu BGK Nieruchomości. – Nasza oferta jest szeroka, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że inne są potrzeby seniorów, a inne młodych rodzin z dziećmi.

Nie tylko Mieszkanie Plus Gdynia

Na mapie Polski coraz więcej miast zaangażowanych w realizację Programu Mieszkanie Plus. Na razie liderem jest Warszawa, która w Nowych Jeziorkach na granicy stolicy i gminy Lesznowola planuje budowę 2700 mieszkań. Mieszkanie Plus Katowice planuje się na 1000 mieszkań, które będą budowane na Nikiszowcu i Borowcu. W ramach programu Mieszkanie Plus Jarocin – gdzie inwestycje zostały uznane jako pilotażowe dla Programu Mieszkanie Plus – trwa budowa ok. 360 mieszkań. Pierwsze bloki są już gotowe. Do Programu Mieszkanie Plus dołączył też Wałbrzych. Czekają tam już na zasiedlenie w czterech budynkach 192 mieszkania „pod klucz”. Mieszkanie Plus Witnica rusza z budową w 2020 roku, na początek z 77 lokalami.  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej