Mieszkanie Plus Wałbrzych. Na lokatorów czekają 192 gotowe mieszkania

2019-02-14 13:36
Mieszkanie Plus Wałbrzych
Autor: UM Wałbrzych Osiedle przy ul. Husarskiej w ramach programu Mieszkanie Plus Wałbrzych

W programie Mieszkanie Plus Wałbrzych wniosek można było złożyć do końca stycznia 2019. Do oddania chętnym są 192 mieszkania przy ul. Husarskiej. Pierwsze Mieszkania Plus w Wałbrzychu mają od 35 do 74 m² powierzchni.

Wałbrzych jest kolejnym miastem, które dołączyło do rządowego programu Mieszkanie Plus. Pierwsze inwestycje w ramach Mieszkanie Plus Wałbrzych to osiedle wybudowane przy ul. Husarskiej w dzielnicy Podzamcze. W czterech budynkach są 192 mieszkania „pod klucz” z miejscami postojowymi na 86 pojazdów (sprawdziliśmy, że miejsca parkingowe na terenie osiedla są oferowane na wynajem za 90 zł/mc). Każdy blok ma mieszkanie przystosowane dla osób z niepełnosprawnością, zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.

Na chętnych czekają: 24 kawalerki (35 m2), 112 mieszkań ok. 48 m2 i 52 mieszkania o powierzchni 74 m2.  

Osiedle znajduje się ok. 20 min. jazdy do centrum Wałbrzycha, do przystanku jest 200 m. Możliwość zabezpieczenia potrzeb mieszkańców to jedno z kryteriów, których wymaga się od inwestycji mieszkaniowych w ramach Programu Mieszkanie Plus.

Mieszkanie Plus Wałbrzych reklamuje swoje przedsięwzięcie, podkreślając bliskość sklepu (350 m), przedszkola - 200 m i szkoły (800 m). Do najbliższej przychodni jest 800 m, do galerii handlowej 350 m, najdalej jest do poczty – 1,1 km i stacji kolejki – 2,7 km.

Mieszkanie Plus Wałbrzych
Autor: UM Wałbrzych Miesięczne stawki czynszu za m² w zł. Stawki nie uwzględniają dopłat. Opłata eksploatacyjna za 1 m2 wynosi 4,52 zł. Jest opłatą zaliczkową uzależnioną od kosztów utrzymania i podlega rozliczeniu z najemcą. Opłata eksploatacyjna obliczona jest jako udział najemcy we wszystkich kosztach i opłatach dotyczących nieruchomości jako całości

Dla kogo Mieszkanie Plus w Wałbrzychu

O mieszkanie w Wałbrzychu w ramach Mieszkania Plus może się ubiegać każdy, ale głównym kryterium  naboru jest zdolność czynszowa najemców, czyli gwarancja terminowego opłacania czynszu. Preferowaną grupą najemców są osoby młode. Wszyscy, którzy pozytywnie przejdą rekrutację i weryfikację czynszową, będą mogli wprowadzić się do mieszkań zaraz po podpisaniu umowy.

Problemy i budownictwo mieszkaniowe w statystyce

  • W Polsce może brakować nawet 3 mln mieszkań.
  • Na 1000 Polaków przypadają 363 mieszkania (w UE 435).
  • Jedna osoba zamieszkuje średnio 27,6 m2 (w UE 40 m2).
  • Około 10% Polaków zamieszkuje lokale przeludnione, niedoświetlone, w których brakuje łazienki lub przecieka dach.
  • Od 2007, dzięki pomocy państwa, powstało w Polsce prawie 19 000 lokali socjalnych, komunalnych, mieszkań chronionych, miejsc w noclegowniach i schroniskach dla bezdomnych, kolejnych 6700 jest w realizacji.
  • W roku 2018 BGK przyznał 174 mln zł wsparcia z programu budownictwa socjalnego i komunalnego. Kwota ta wesprze inwestycje o wartości 449,5 mln zł.
  • Od początku trwania rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego, czyli od 2007 roku, Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał bezzwrotne dotacje na ponad 1,22 mld zł. Pozwoliło to na współfinansowanie inwestycji mieszkaniowych o wartości prawie 3,58 mld zł.
  • W ramach rządowego Programu Mieszkanie Plus do końca 2019 roku będzie 100 tys. mieszkań (oddanych i w przygotowaniu łącznie).

– Kryteria społeczne przy kwalifikacji do umowy najmu w ramach programu Mieszkanie Plus w Wałbrzychu podkreślają przede wszystkim naszą wolę do stworzenia warunków mieszkaniowych dla młodych rodzin z dziećmi, które będą ich zachęcały do pozostania w Wałbrzychu i wiązania swojej przyszłości rodzinnej i zawodowej z naszym miastem – tłumaczy Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Program Mieszkanie Plus w innych miastach

Rząd i Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości informują o ogromnym banku ziemi w całej Polsce, gdzie może być realizowane Mieszkanie Plus. Na etapie koncepcji czy przygotowania ruszyło sporo takich inwestycji, kilka miast chwali się już zrealizowanymi przedsięwzięciami. Mieszkanie Plus Jarocin uchodzi za inwestycję pilotażową, są tam już gotowe pierwsze z ok. 400 mieszkań. W ramach Mieszkania Plus Gdynia stoi już 6 budynków ze 172 mieszkaniami. Z kolei Program Mieszkanie Plus w Katowicach zakrojony jest wstępnie na 1000 mieszkań, pierwsze inwestycje mają być gotowe na przełomie roku 2019/2020. Aż 2700 mieszkań ma powstać w Nowych Jeziorkach w Warszawie (a ściślej na granicy Warszawy i gminy Lesznowola). To pierwsza w Warszawie inwestycja firmowana Programem Mieszkanie Plus.  

Czytaj więcej