Mieszkanie Plus Biała Podlaska. Mieszkania Plus w Białej Podlaskiej z dopłatami do czynszów

2019-09-02 12:40
Mieszkanie Plus Biała Podlaska
Autor: mieszkanieplus.gov.pl Mieszkanie Plus Biała Podlaska przy ul. Jana III Sobieskiego

Oficjalnie Program Mieszkanie Plus w Białej Podlaskiej ruszył w grudniu 2016. Była to pierwsza umowa inwestycyjna podpisana w ramach tego rządowego programu. W planach Mieszkania Plus Biała Podlaska jest 480 mieszkań, gotowych jest już 186 mieszkań. Biała Podlaska już korzysta z dopłat do czynszów.

Pierwsze Mieszkania Plus w Białej Podlaskiej

W trzech blokach przy ul. Jana III Sobieskiego 2, 4 i 6 w Białej Podlaskiej gotowych jest 186 mieszkań, gdzie wprowadzili się najemcy. Lokale mają od 43 do 55 m2 powierzchni, większość z balkonami. W tym 3-blokowym osiedlu 25 mieszkań jest przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością, zgodnie ze standardami projektowania uniwersalnego. W założeniach wysokość czynszu ma wynieść ok. 10 zł/m2, w przypadku najmu z dojściem do własności stawka będzie wyższa. Na życzenie najemców, mieszkania zostały oddane do użytku w standardzie deweloperskim: domofon, raz pomalowane ściany i sufity na biało,  instalacja elektryczna wraz z osprzętem (włączniki i gniazda), grzejniki w pokojach i łazience, brak białego montażu – wykonane zostały podejścia instalacyjne wod.-kan. w kuchni i łazience, posadzki betonowe zatarte na gładko.

Mieszkanie Plus Biała Podlaska
Autor: UM Biała Podlaska Mieszkanie Plus Biała Podlaska w standardzie deweloperskim

Jak poinformował prezydent Białej Podlaskiej, koszt budowy metra kwadratowego Mieszkania Plus wyniósł 1860 zł netto. Na tę inwestycję 20 mln zł wyłożył BGK Nieruchomości, ale ponieważ w budowę były zaangażowane trzy lokalne firmy, pieniądze dodatkowo zasilą kasę miasta.

Mieszkanie Plus Biała Podlaska z dopłatami do czynszów

Najemcy Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej mają możliwość uzyskania dopłat do czynszów (taka możliwość pojawiła się w programie Mieszkanie Plus z dniem 1 stycznia 2019). Gmina podpisała już umowę  z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, w lutym rozpatrywanych było 58 wniosków na dopłaty, które ruszyły w kwietniu. Jedna z rodzin zdradziła, że jej czynsz wynosi 500 zł a otrzymana dopłata 200 zł. Według szacunków, najemcy w ramach Mieszkania Plus Biała Podlaska, w zależności od wielkości mieszkania i dochodów, mogą liczyć na dopłatę w wysokości od 100 do 300 złotych miesięcznie. Najemcy mogą korzystać z dopłat do czynszów nawet przez 15 lat.

– Zainteresowani dopłatami do czynszu, poza wnioskiem, muszą złożyć komplet dokumentów, m.in. oświadczenie o wysokości dochodów czy oświadczenia o liczbie osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego. Weryfikacja wniosku trwa do 30 dni od momentu jego złożenia. Wiele osób złożyło wnioski na początku lutego 2019 i to oni mają szansę otrzymać dopłatę do czynszu już w kwietniu – wyjaśnia Agnieszka Dzwonnik, kierownik referatu lokali mieszkalnych Urzędu Miasta w Białej Podlaskiej. O dopłatę może ubiegać się każdy z najemców, który spełni warunki ustawowe, czyli dochodowe, majątkowe i związane z użytkowaniem mieszkania.

Trzeba pamiętać, że 15 sierpnia weszła w życie nowelizacja ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która rozszerzyła grono osób uprawnionych do dopłat. Podniosła ona maksymalny dochód gospodarstw domowych, którym przysługuje wsparcie. Dziś miesięczny dochód netto jednoosobowego gospodarstwa domowego może wynieść 100% przeciętnego wynagrodzenia GUS czyli niespełna 4900 zł (dane za II kwartał), wcześniej  było to maksymalnie 60%.

Mieszkanie Plus Biała Podlaska
Autor: UM Biała Podlaska

Program Mieszkanie Plus – inwestycje w całym kraju

W pierwszym półroczu 2019 pierwsi najemcy wprowadzą się do 364 Mieszkań Plus w Gdyni oraz Mieszkań Plus w Wałbrzychu, gdzie zakończył się już nabór i obecnie trwa weryfikacja wniosków. Pod szyldem Mieszkanie Plus w Katowicach i Mieszkanie Plus Jarocin oraz w Kępicach buduje się łącznie ponad 650 mieszkań, a blisko 7 tysięcy mieszkań znajduje się w procesie projektowania. Tylko w ramach Mieszkania Plus Nowe Jeziorki, czyli inwestycji na granicy Warszawy i gminy Lesznowola, planuje się budowę 2700 mieszkań. Mieszkanie Plus Witnica realizuje 77 mieszkań, zainteresowanie dostępnymi mieszkaniami jest niemal trzykrotnie większe.  W planach Mieszkania Plus Biała Podlaska jest 480 mieszkań, gotowych jest już 186 mieszkań.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej