Mieszkanie Plus Biała Podlaska. Mieszkania Plus w Białej Podlaskiej z dopłatami do czynszów

2019-09-02 12:40
Mieszkanie Plus Biała Podlaska
Autor: mieszkanieplus.gov.pl Mieszkanie Plus Biała Podlaska przy ul. Jana III Sobieskiego

Oficjalnie Program Mieszkanie Plus w Białej Podlaskiej ruszył w grudniu 2016. Była to pierwsza umowa inwestycyjna podpisana w ramach tego rządowego programu. W planach Mieszkania Plus Biała Podlaska jest 480 mieszkań, gotowych jest już 186 mieszkań. Biała Podlaska już korzysta z dopłat do czynszów.

Pierwsze Mieszkania Plus w Białej Podlaskiej

W trzech blokach przy ul. Jana III Sobieskiego 2, 4 i 6 w Białej Podlaskiej gotowych jest 186 mieszkań, gdzie wprowadzili się najemcy. Lokale mają od 43 do 55 m2 powierzchni, większość z balkonami. W tym 3-blokowym osiedlu 25 mieszkań jest przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością, zgodnie ze standardami projektowania uniwersalnego. W założeniach wysokość czynszu ma wynieść ok. 10 zł/m2, w przypadku najmu z dojściem do własności stawka będzie wyższa. Na życzenie najemców, mieszkania zostały oddane do użytku w standardzie deweloperskim: domofon, raz pomalowane ściany i sufity na biało,  instalacja elektryczna wraz z osprzętem (włączniki i gniazda), grzejniki w pokojach i łazience, brak białego montażu – wykonane zostały podejścia instalacyjne wod.-kan. w kuchni i łazience, posadzki betonowe zatarte na gładko.

Mieszkanie Plus Biała Podlaska
Autor: UM Biała Podlaska Mieszkanie Plus Biała Podlaska w standardzie deweloperskim

Jak poinformował prezydent Białej Podlaskiej, koszt budowy metra kwadratowego Mieszkania Plus wyniósł 1860 zł netto. Na tę inwestycję 20 mln zł wyłożył BGK Nieruchomości, ale ponieważ w budowę były zaangażowane trzy lokalne firmy, pieniądze dodatkowo zasilą kasę miasta.

Mieszkanie Plus Biała Podlaska z dopłatami do czynszów

Najemcy Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej mają możliwość uzyskania dopłat do czynszów (taka możliwość pojawiła się w programie Mieszkanie Plus z dniem 1 stycznia 2019). Gmina podpisała już umowę  z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, w lutym rozpatrywanych było 58 wniosków na dopłaty, które ruszyły w kwietniu. Jedna z rodzin zdradziła, że jej czynsz wynosi 500 zł a otrzymana dopłata 200 zł. Według szacunków, najemcy w ramach Mieszkania Plus Biała Podlaska, w zależności od wielkości mieszkania i dochodów, mogą liczyć na dopłatę w wysokości od 100 do 300 złotych miesięcznie. Najemcy mogą korzystać z dopłat do czynszów nawet przez 15 lat.

– Zainteresowani dopłatami do czynszu, poza wnioskiem, muszą złożyć komplet dokumentów, m.in. oświadczenie o wysokości dochodów czy oświadczenia o liczbie osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego. Weryfikacja wniosku trwa do 30 dni od momentu jego złożenia. Wiele osób złożyło wnioski na początku lutego 2019 i to oni mają szansę otrzymać dopłatę do czynszu już w kwietniu – wyjaśnia Agnieszka Dzwonnik, kierownik referatu lokali mieszkalnych Urzędu Miasta w Białej Podlaskiej. O dopłatę może ubiegać się każdy z najemców, który spełni warunki ustawowe, czyli dochodowe, majątkowe i związane z użytkowaniem mieszkania.

Trzeba pamiętać, że 15 sierpnia weszła w życie nowelizacja ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która rozszerzyła grono osób uprawnionych do dopłat. Podniosła ona maksymalny dochód gospodarstw domowych, którym przysługuje wsparcie. Dziś miesięczny dochód netto jednoosobowego gospodarstwa domowego może wynieść 100% przeciętnego wynagrodzenia GUS czyli niespełna 4900 zł (dane za II kwartał), wcześniej  było to maksymalnie 60%.

Mieszkanie Plus Biała Podlaska
Autor: UM Biała Podlaska

Program Mieszkanie Plus – inwestycje w całym kraju

W pierwszym półroczu 2019 pierwsi najemcy wprowadzą się do 364 Mieszkań Plus w Gdyni oraz Mieszkań Plus w Wałbrzychu, gdzie zakończył się już nabór i obecnie trwa weryfikacja wniosków. Pod szyldem Mieszkanie Plus w Katowicach i Mieszkanie Plus Jarocin oraz w Kępicach buduje się łącznie ponad 650 mieszkań, a blisko 7 tysięcy mieszkań znajduje się w procesie projektowania. Tylko w ramach Mieszkania Plus Nowe Jeziorki, czyli inwestycji na granicy Warszawy i gminy Lesznowola, planuje się budowę 2700 mieszkań. Mieszkanie Plus Witnica realizuje 77 mieszkań, zainteresowanie dostępnymi mieszkaniami jest niemal trzykrotnie większe.  W planach Mieszkania Plus Biała Podlaska jest 480 mieszkań, gotowych jest już 186 mieszkań.

Czytaj więcej