Masz zdolność kredytową? Sprawdź, jak duże mieszkanie kupisz dziś w swoim mieście

2023-06-06 12:52
Zakup mieszkania na kredyt w 2023
Autor: Marcin Czechowicz Zakup mieszkania na kredyt w 2023. Jak duże mieszkanie kupisz przy średniej zdolności kredytowej?

Zdolność kredytowa Polaków w tym roku wzrosła, co zachęca wiele osób do zakupu nieruchomości. Wysokie ceny mieszkań sprawiają jednak, że osoby o przeciętnych zarobkach muszą szukać raczej niewielkich lokali. Eksperci Metrohouse i Credipass sprawdzili, na jaki metraż może dziś liczyć singiel, a na jaki rodzina.

Spis treści

  1. Przeciętna zdolność kredytowa w Polsce
  2. Na jaki metraż mieszkania stać dziś singla, bezdzietną parę, rodzinę z dziećmi?
  3. Chcesz wziąć kredyt hipoteczny? Pamiętaj o tych dwóch programach

Przeciętna zdolność kredytowa w Polsce

W ubiegłym roku niska zdolność kredytowa skłoniła wielu Polaków do odłożenia zakupu mieszkania na później. W 2023 r. sytuacja kredytobiorców nieco się poprawiła – po lutowej rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego banki zaczęły pożyczać klientom kwoty wyższe o średnio 19% (w porównaniu z poprzednim kwartałem). Niestety, jak pokazuje najnowszy „Barometr Metrohouse i Credipass”, osoby z przeciętną zdolnością kredytową uzyskują dziś wciąż raczej skromne wsparcie finansowe. Pożyczysz zatem więcej niż w zeszłym roku, ale wciąż raczej za mało.

Średnie możliwości uzyskania kredytu nadal są dalekie od wyliczeń z 2021 r. – przyznają autorzy raportu. – Dziś nasza przykładowa rodzina 2+2 może sobie pozwolić na średnią zdolność kredytową w granicach 314 tys. zł, a singiel 294 tys. zł. W większości dużych miast podaż mieszkań w tym zakresie cenowym, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę 20-procentowy wkład własny, jest niestety niewielka.

Według raportu w najlepszej sytuacji są dziś bezdzietne pary bez ślubu, które przy przeciętnej zdolności kredytowej pożyczą od banku średnio 445 tys. zł.

Jeśli porównać te kwoty kredytu hipotecznego z cenami mieszkań, od razu widać, że przeciętnego kredytobiorcę stać dziś jedynie na niewielkie lokum. Według danych BIG DATA RynekPierwotny.pl mieszkanie od dewelopera w największych miastach kosztuje dziś średnio 9,6–14,5 tys. zł/m² (ceny ofertowe). Z kolei według „Barometru…” na rynku wtórnym jest to średnio 6,4–11,9 tys. zł/m² (ceny transakcyjne).

Na jaki metraż mieszkania stać dziś singla, bezdzietną parę, rodzinę z dziećmi?

Eksperci Metrohouse i Credipass przeanalizowali sytuację kredytobiorców szukających mieszkania z rynku wtórnego w I kwartale 2023 r. (najnowsze dostępne dane). W przypadku singli założono miesięczny dochód na poziomie 5000 zł, a w przypadku pary – 8000 zł. Przyjęto też, że osoby te dysponują 10-procentowym wkładem własnym.

Jak się okazuje, przeciętnego kredytobiorcę stać dziś zwykle na mniej niż 50 m² mieszkania. Jedynymi wyjątkami są Poznań i Łódź, gdzie para bez dzieci zdoła nabyć odpowiednio 54,7 m² oraz 69,9 m². Szczegółowe zestawienie przedstawia tabela.

Miasto Singiel Rodzina 2+2 Para bez dzieci
Wrocław 28,8 m² 30,8 m² 43,6 m²
Kraków 29,3 m² 31,3 m² 44,3 m²
Warszawa 24,6 m² 26,3 m² 37,3 m²
Poznań 36,1 m² 38,6 m² 54,7 m²
Gdańsk 28,1 m² 30 m² 42,5 m²
Łódź 46,2 m² 49,3 m² 69,9 m²

Jak widać, w większości analizowanych miast singiel może sobie obecnie pozwolić jedynie na kawalerkę, i to raczej poniżej 30 m². Na więcej może liczyć jedynie w Poznaniu (36,1 m²) i Łodzi (46,2 m²). Niewiele lepsza jest sytuacja pary z dwójką dzieci, która w Gdańsku, Krakowie i Wrocławiu ledwie zdoła kupić 30-metrowe lokum, a jedynie w Łodzi ma szansę na blisko 50 m². Z kolei bezdzietna para bez problemu nabędzie mieszkanie powyżej 40 m² – wyjątkiem jest jedynie najdroższa Warszawa, gdzie ta sama kwota kredytu wystarczy tylko na nieco ponad 37 m².

Te dane raczej nie ucieszą osób marzących o zakupie swojego pierwszego M na własne potrzeby. Warto jednak zauważyć, że tacy nabywcy wcale nie stanowią na rynku większości. Według „Barometru…” mieszkania kupują dziś bowiem głównie inwestorzy.

W dalszym ciągu nie zmienia się główny cel zakupów na rynku mieszkaniowym. Jest nim alokacja nadwyżek finansowych. Z przeprowadzonych przez Metrohouse ankiet posprzedażowych wynika, że 44% klientów dokonujących zakupów w I kw. 2023 kierowało się jedynie celem inwestycyjnym – podaje raport.

Chcesz wziąć kredyt hipoteczny? Pamiętaj o tych dwóch programach

Warto oczywiście pamiętać, że uśrednione dane nie dają pełnego obrazu sytuacji – sytuacja każdego kredytobiorcy jest inna, a oferty poszczególnych banków potrafią mocno się między sobą różnić. Dlatego tak ważne jest, żeby przed złożeniem wniosku kredytowego dokładnie porównać ze sobą dostępne opcje. Trzeba też pamiętać, że polskie banki są obecnie w procesie przechodzenia ze wskaźnika WIBOR na WIRON, co sprawia, że oferowane warunki mogą dynamicznie się zmieniać.

W pierwszym kwartale br. część banków zawiesiła możliwość oferowania kredytów hipotecznych ze zmienną stopą procentową – podaje „Barometr…”. Chodzi o Bank Millennium, BNP Paribas i ING Bank Śląski. Jak wyjaśniają banki, związane jest to z procesem dostosowania się do wytycznych KNF i przejściem na nowy wskaźnik WIRON.

Rozważając kredyt hipoteczny, warto również wziąć pod uwagę dwa państwowe programy. Pierwszym z nich, już działającym, jest „Mieszkanie bez wkładu własnego” – pozwala on uzyskać kredyt osobom bez oszczędności lub z niewielkimi oszczędnościami. Państwowa gwarancja zastępuje bowiem wymagane przez bank 10 czy 20% wkładu własnego. Dodatkową zaletą jest to, że jeśli w trakcie spłaty rodzina kredytobiorcy się powiększy, część kredytu jest umarzana (tzw. spłata rodzinna).

Drugi program to startujące 3 lipca 2023 r. „Pierwsze Mieszkanie” – pozwala on uzyskać atrakcyjnie oprocentowany kredyt z dopłatami od państwa na zakup pierwszej nieruchomości. Obowiązuje jednak kilka obostrzeń, m.in. zakaz posiadania jakiegokolwiek mieszkania lub domu oraz ograniczenie wiekowe (uczestnik musi mieć poniżej 45 lat). Co ważne, według Ministerstwa Rozwoju i Technologii „Pierwsze Mieszkanie” można łączyć z „Mieszkaniem bez wkładu własnego”, choć z pewnymi ograniczeniami.

Przewiduje się możliwość udzielenia kredytu z prawem dopłat do rat również kredytobiorcom, którzy nie zgromadzili środków na wkład własny. Przy czym kredytobiorcom Bezpiecznego Kredytu 2% nie będą przysługiwały spłaty rodzinne – podaje resort rozwoju.

Czytaj więcej