Ceny mieszkań Szczecin – rynek wtórny, listopad 2023. Poznaj koszt kupna mieszkania z rynku wtórnego w Szczecinie

2023-11-03 9:35
Ceny mieszkań Szczecin – rynek wtórny
Autor: Piotr Mastalerz Pod względem cen mieszkań Szczecin należy do najdroższych lokalizacji w Polsce.

Jak wynika z analizy cen mieszkań, Szczecin to jedno z najdroższych miast w kraju. Dużo płaci się nie tylko za mieszkania deweloperskie, ale i lokale z rynku wtórnego. Poznaj aktualne ceny w Szczecinie i innych miastach w województwie zachodniopomorskim.

Spis treści

 1. Ceny mieszkań Szczecin – rynek wtórny. Co zmieniło się dla kupujących?
 2. Ceny mieszkań z drugiej ręki w Szczecinie według Narodowego Banku Polskiego
 3. Ceny mieszkań w Szczecinie według PKO BP
 4. Ceny mieszkań używanych w Szczecinie według Otodom Analytics
 5. Ceny mieszkań Szczecin, rynek wtórny – przegląd Muratora
 6. Ceny mieszkań z rynku wtórnego w województwie zachodniopomorskim

Ceny mieszkań Szczecin – rynek wtórny. Co zmieniło się dla kupujących?

Podobnie jak w całym kraju, także w Szczecinie ceny mieszkań nieubłaganie pną się w górę. Co więcej, w tym mieście jest to wzrost dość dynamiczny. Średni wydatek na zakup mieszkania, na jaki muszą się przygotować nabywcy w Szczecinie, to 7,7–8 tys. zł/m². Według danych udostępnionych przez NBP od ostatniego kwartału:

 • średnie ceny ofertowe urosły o 90 zł/m2,
 • średnie ceny transakcyjne urosły o 191 zł/m2.

Jak prognozują eksperci, mieszkania z drugiej ręki w Szczecinie będą nadal drożeć. Nie dziwi to w obliczu faktu, że średnie ceny pną się tu w górę niemal nieprzerwanie od 2017 r.

Ceny mieszkań z drugiej ręki w Szczecinie według Narodowego Banku Polskiego

Co trzy miesiące udostępniane są dane cenowe zgromadzone przez Narodowy Bank Polski. Ostatnia publikacja miała miejsce w II kwartale 2023 r. Jak podaje NBP, średnia cena mieszkania z rynku wtórnego w Szczecinie wynosi obecnie:

 • cena ofertowa – 8078 zł/m²,
 • cena transakcyjna – 7733 zł/m².

Jak widać, między cenami ofertowymi a transakcyjnymi różnica jest stosunkowo nieduża, a ceny w ostatnim kwartale pozostały stabilne. Dla porównania trzy miesiące wcześniej, w I kwartale 2023 r. cena ofertowa pozostawała na poziomie 8093 zł/m², a średnia cena transakcyjna wynosiła 7542 zł/m².

Ceny mieszkań w Szczecinie według PKO BP

Z identyczną częstotliwością jak NBP, czyli co trzy miesiące swoje własne dane o cenach publikuje bank PKO BP. Najbardziej aktualne są obecnie dane za I kwartał 2023 r. Bank podawał wówczas, iż średnia cena używanego mieszkania w Poznaniu to:

 • cena ofertowa – 8290 zł/m²,
 • cena transakcyjna – 8189 zł/m².

– W sierpniu ceny mieszkań w ogłoszeniach sprzedaży eksplodowały. (...) Wzrost cen był wywołany przez ogromny, zamrożony przez wiele miesięcy popyt, który został nagle uwolniony przez „Bezpieczny kredyt 2%” – wskazują eksperci Expandera i Rentier.io.

Ceny mieszkań używanych w Szczecinie według Otodom Analytics

Eksperci Otodom Analytics co miesiąc publikują zaktualizowane dane na temat sytuacji na rynku mieszkaniowym. Ostatnia publikacja dotycząca cen na rynku wtórnym miała miejsce w sierpniu 2023 r. Jak wynika z danych za maj, średnia cena ofertowa za mieszkanie z drugiej ręki w Szczecinie wynosi 8550 zł/m².

Analitycy podali również średnie ceny dla mieszkań o określonych metrażach w Szczecinie:

 • mieszkanie do 40 m² – 9967 zł/m²,
 • mieszkanie 40–59 m² – 8766 zł/m²,
 • mieszkanie 60–89 m² – 8164 zł/m²,
 • mieszkanie powyżej 90 m² – 7187 zł/m².
Ważne

W rankingu cenowym Otodom Analytics Szczecin zamyka pierwszą dziesiątkę najdroższych miast w Polsce, jeśli chodzi o rynek wtórny.

Zobacz też: Zobacz pierwszą w Polsce stację tankowania wodoru

Ceny mieszkań Szczecin, rynek wtórny – przegląd Muratora

Szczecin to miasto drogie, jednak przede wszystkim na rynku pierwotnym – rynek wtórny oferuje bardziej przystępne ceny. Nadal jednak mamy do czynienia z sytuacją praktycznie stałego wzrostu cen od 2017 r. Biorąc to pod uwagę, raczej nie warto czekać na lepsze warunki do zakupu nieruchomości – tym bardziej, że okazje cenowe wciąż się trafiają.

W popularnych serwisach ogłoszeniowych można znaleźć oferty bardzo zróżnicowane cenowo w zależności od tego, jaka część Szczecina jest brana pod uwagę. W przypadku lokali 40–60 m² przykładowe oferty to:

 • mieszkanie trzypokojowe (Centrum) za 498 tys. zł (53 m²),
 • mieszkanie z dwoma pokojami (Pogodno) za 429 tys. zł (50,5 m²),
 • mieszkanie trzypokojowe (Pomorzany) za 419 tys. zł (48 m²),
 • mieszkanie dwupokojowe (Turzyn) za 320 tys. zł (50 m²),
 • mieszkanie z dwoma pokojami i balkonem (Zdroje) za 389 tys. zł (49 m²).

Dla osób planujących zakup atrakcyjną ofertą może być Bezpieczny Kredyt 2 procent z dopłatami od państwa, udzielany w wybranych bankach uczestniczących w programie Pierwsze Mieszkanie 2023.

– W niemal wszystkich miastach widoczny jest trend obniżania cen ofertowych w trakcie ekspozycji mieszkań na rynku. Często obniżki sięgają ponad 5 proc. ceny ofertowej, a dodatkową kwotę można jeszcze wynegocjować w indywidualnych rozmowach o warunkach transakcji – podaje raport „Barometr Metrohouse i Credipass”.

Ceny mieszkań z rynku wtórnego w województwie zachodniopomorskim

Zakup mieszkania w Szczecinie nie jest tani nawet na rynku wtórnym, dlatego warto wziąć pod uwagę również inne lokalizacje w województwie zachodniopomorskim. Poniżej zaprezentowano przykładowe oferty sprzedaży mieszkań używanych o powierzchni 40–60 m²:

 • Kołobrzeg – 480 tys. zł za mieszkanie dwupokojowe z balkonem (50 m²),
 • Koszalin – 295 tys. zł za mieszkanie z trzema pokojami w kamienicy (55 m²),
 • Police – 349 tys. zł za lokal dwupokojowy (44 m²),
 • Stargard – 329 tys. zł za lokal trzypokojowy (60 m²),
 • Świnoujście – 535 tys. zł za mieszkanie trzypokojowe (60 m²).

Warto pamiętać, że jednym ze sposobów na tańszy zakup mieszkania, niezależnie od lokalizacji, jest wybór nieruchomości do remontu. Taki zakup należy jednak poprzedzić szczegółową analizą kosztów wymaganych prac.

QUIZ. 10 niby prostych pytań o bloki z wielkiej płyty. Na którym polegniesz?

Pytanie 1 z 10
Najwięcej bloków z wielkiej płyty powstało w Polsce...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej