Ceny mieszkań Łódź – rynek wtórny, listopad 2023. Sprawdź aktualne ceny mieszkań z drugiej ręki w Łodzi

2023-11-08 16:46
Ceny mieszkań Łódź – rynek wtórny
Autor: Mariusz Bykowski Pod względem cen mieszkań Łódź jest na tle innych dużych miast jeszcze stosunkowo tania.

Jakie są dziś ceny mieszkań? Łódź to miasto nie najdroższe, ale i tu koszt zakupu mieszkania z rynku wtórnego idzie w górę. Ile zapłacą dziś nabywcy za nieruchomość z drugiej ręki? Sprawdź stawki w Łodzi i okolicy.

Spis treści

 1. Ceny mieszkań Łódź – rynek wtórny. Jak się zmieniały?
 2. Ceny mieszkań w Łodzi według Narodowego Banku Polskiego
 3. Ceny mieszkań z drugiej ręki w Łodzi według PKO BP
 4. Ceny mieszkań używanych w Łodzi według Otodom Analytics
 5. Ceny mieszkań Łódź, rynek wtórny – przegląd Muratora
 6. Ceny mieszkań z rynku wtórnego w województwie łódzkim
Pogad@ne.Zbudowane #25. Inwestowanie w nieruchomości - czy to się opłaca?
Materiał sponsorowany

Ceny mieszkań Łódź – rynek wtórny. Jak się zmieniały?

Na rynku wtórnym w Łodzi sytuacja jest interesująca: mimo wzrostu cen w ogłoszeniach kupujący mają powody do radości, gdyż ceny transakcyjne lekko spadły. Przybliżony koszt zakupu typowego mieszkania używanego w Łodzi to dziś 6,3–7,5 tys. zł/m². Jak podają specjaliści NBP, od poprzedniego kwartału:

 • średnie ceny ofertowe urosły o 153 zł/m2,
 • średnie ceny transakcyjne spadły o 213 zł/m2.

W ocenie ekspertów w kolejnych kwartałach trudno przewidzieć, jak zachowa się rynek wtórny w Łodzi. Ceny transakcyjne powinny jednak pozostać stosunkowo stabilne w krótkim terminie.

Ceny mieszkań w Łodzi według Narodowego Banku Polskiego

NBP analizuje ceny mieszkań i publikuje wyniki w cyklu kwartalnym, czyli co 3 miesiące. Najświeższe dane, jakie udostępniono, pochodzą z II kwartału 2023 r. Jak informuje NBP, średnia cena mieszkania z rynku wtórnego w Łodzi wynosi teraz:

 • cena ofertowa – 7526 zł/m²,
 • cena transakcyjna – 6366 zł/m².

Jak widać, rozbieżność pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi jest w Łodzi stosunkowo duża. Jeśli chodzi o zmiany cen w czasie, to w I kwartale 2023 r. według NBP sprzedający żądali za M przeciętnie 7373 zł/m², zaś kupujący płacili za lokal średnio 6579 zł/m².

Ceny mieszkań z drugiej ręki w Łodzi według PKO BP

Co kwartał swoją własną analizę cen w największych miastach przedstawia bank PKO BP. Eksperci ostatnio podzielili się danymi za I kwartał 2023 r. Jak wynika z danych tej instytucji finansowej, średnia cena używanego mieszkania w Poznaniu to:

 • cena ofertowa – 7151 zł/m²,
 • cena transakcyjna – 6699 zł/m².

– Spodziewamy się, że ceny mieszkań pozostaną w trendzie wzrostowym w średnim okresie, z wyraźnym wzrostem ich rocznej dynamiki w 2h23 – podaje bank PKO BP.

Ceny mieszkań używanych w Łodzi według Otodom Analytics

Eksperci Otodom Analytics analizują średnie ceny mieszkań w cyklu miesięcznym, korzystając z danych z ogłoszeń, przy czym najbardziej aktualne dane dotyczą sierpnia 2023 r. Jak wynika z najnowszego raportu, aktualna średnia cena ofertowa za mieszkanie z drugiej ręki w Łodzi to 7786 zł/m².

Warto pamiętać o zróżnicowaniu przeciętnych cen na rynku wtórnym w Łodzi w zależności od powierzchni lokum:

 • mieszkanie do 40 m² – 8106 zł/m²,
 • mieszkanie 40–59 m² – 7552 zł/m²,
 • mieszkanie 60–89 m² – 7918 zł/m²,
 • mieszkanie powyżej 90 m² – 7456 zł/m².
Ważne

Według Otodom Analytics Łódź znajduje się daleko poza czołówką najdroższych miast – w rankingu wylądowała na 17. miejscu.

Zobacz też: CPK – wizualizacja. Zobacz, jak będzie wyglądał Centralny Port Komunikacyjny w Baranowie

Ceny mieszkań Łódź, rynek wtórny – przegląd Muratora

Łódź jest dziś jednym z tańszych dużych miast – wystarczy spojrzeć na to, jak daleko jest temu miastu do granicy cenowej 10–11 tys. zł/m², która dawno już została przekroczona we Wrocławiu czy Krakowie. Jednocześnie ceny na rynku wtórnym tymczasowo się ustabilizowały, co powinni wykorzystać kupujący. Nie ma bowiem wątpliwości, że w dalszej perspektywie koszt zakupu M będzie się zwiększał.

Oferty w popularnych serwisach ogłoszeniowych pokazują spore zróżnicowanie cenowe w zależności od tego, jak daleko od centrum chce zamieszkać potencjalny nabywca. Przykłady z ogłoszeń to m.in.:

 • mieszkanie dwupokojowe (Stare Miasto) za 340 tys. zł (55 m²),
 • rozkładowe mieszkanie z dwoma pokojami (Stare Polesie) za 343 tys. zł (47 m²),
 • mieszkanie czteropokojowe (Górna) za 650 tys. zł (58 m²),
 • mieszkanie dwupokojowe (Koziny) za 480 tys. zł (55 m²),
 • mieszkanie dwupokojowe (Fabryczna) za 535 tys. zł (41,5 m²).

Kupno mieszkania z rynku wtórnego w Łodzi może być łatwiejsze dla osób, które przystąpią do programu Pierwsze Mieszkanie 2023. Bezpieczny Kredyt 2 procent z dopłatami od państwa dostępny jest dla osób do 45. roku życia, które nie posiadają nieruchomości.

– Sierpień był drugim miesiącem funkcjonowania programu „Bezpieczny kredyt 2%”. Preferencyjny kredyt pozwolił na zakup mieszkania wielu osobom, które wcześniej nie miały zdolności kredytowej lub dla których zwykłe kredyty hipoteczne były po prostu zbyt drogie. W krótkim czasie uwolniony został ogromny popyt, który kumulował się przez niemal rok – podają eksperci Expandera i Rentier.io.

Ceny mieszkań z rynku wtórnego w województwie łódzkim

Na ceny mieszkań w Łodzi warto spojrzeć w kontekście całego regionu – w innych miastach jest zdecydowanie taniej. To szansa na większe lokum dla osób, które dopuszczają możliwość zamieszkania poza Łodzią. Dla przykładu prezentujemy wybrane oferty zakupu lokali mieszkalnych o powierzchni 40–60 m² z rynku wtórnego:

 • Radomsko – 256 tys. zł za mieszkanie dwupokojowe (48 m²),
 • Pabianice – 249 tys. zł za mieszkanie trzypokojowe (48 m²),
 • Piotrków Trybunalski – 275 tys. zł za lokal trzypokojowy (48 m²),
 • Tomaszów Mazowiecki – 295 tys. zł za mieszkanie dwupokojowe z ogródkiem (56 m²),
 • Zgierz – 300 tys. zł za lokal trzypokojowy (60 m²).

Tradycyjnie dobrym miejscem na tanie zakupy są też mniejsze miejscowości położone tuż poza granicami większych miast – różnica w cenie potrafi być naprawdę znacząca.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej