Złoto, szkło i aluminium. Oto dawna siedziba Amber Gold w Gdańsku

2024-04-19 12:57

Poznajecie? To dawna siedziba Amber Gold w Gdańsku, ikona lat 90. To była dywersja przeciwko kubistom, inaczej powstałyby tam wieżowce, wyjaśniał architekt Stanisław Michel. Obecnie kompleks przy ul. Długie Ogrody należy do firmy Alides Polska, która zapowiada, że chce przebudować obiekt. - Myślimy o handlu, biurach i mieszkaniach z widokiem na wodę - mówią. Zdjęcia

Spis treści

  1. Złote kamienice przy Długich Ogrodach
  2. Artus Park, symbol lat 90.
  3. Kto zaprojektował ten kompleks?
  4. Alides Polska kupuje dawną siedzibę Amber Gold i ma wielkie plany
Anna Cymer: architektura lat 90. była kiczowata, ale nasza

Złote kamienice przy Długich Ogrodach

Architektoniczny kicz. "Gdański Solpol". Dawny Artus Park, dziś - Waterfront - jest najbardziej kojarzony jako stara siedziba Amber Gold w Gdańsku przy ulicy Długie Ogrody. Nawet architekt miasta w Gdańsku mówi o nich dyplomatycznie: dyskusyjne kamienice.

Obecnie to własność firmy Alides, która kilka miesięcy temu zdradziła, że chce postawić tu całkiem nowy obiekt. Na jednym końcu budynku jest ING Bank, a na drugim Biedronka. Jest tu też hostel. A przed laty rzeczywiście mieściła się tu siedziba piramidy finansowej - parabanku Amber Gold.

Artus Park, symbol lat 90.

To kompleks pięciu budynków, który powstał pod koniec lat 90. Stąd jego charakterystyczny wygląd, przyciemniane szyby, mieniące się kolory, błysk na elewacji, wieża w narożniku. Ma cztery naziemne kondygnacje i poddasze. Na jednym piętrze jest ok. 1500 mkw powierzchni biurowej.

Wedle plotek, jakie krążyły na mieście, w środku miały być złote klamki, marmury. Prawdą okazało się tylko to, że na ścianach wisiały plazmowe telewizory, co w latach 90. to nie było codziennością!

Za wynajem 3600 metrów kwadratowych przy ul. Długie Ogrody Amber Gold płaciło miesięcznie 200 - 300 tys. złotych. W remont włożyli szacunkowo 8 mln.

- Wystrój wnętrza jest raczej minimalistyczny, ale gustowny. Barwy: czekoladowy brąz, kawa z mlekiem, odcienie szarości. Nie jest tu zbyt chłodno, ale też nie ma nic, co byłoby zbędne - opisywał w 2012 roku wnętrza Tomasz Słomczyński z Dziennika Bałtyckiego. W gabinecie prezesa: biurko, skórzany fotel, skórzane krzesła przy stole. Właśnie wtedy Amber Gold postawiono w stan upadłości. Ludzie stracili pieniądze. 

Kto zaprojektował ten kompleks?

Stanisław Michel, architekt współodpowiedzialny za plany odbudowy śródmieścia Gdańska po wojnie (zmarł w lipcu 2020). Oraz Barbara Sawic, wówczas jego uczennica.

  • arch. Barbara Sawic
  • arch. Stanisław Michel
  • Konstrukcja: Ryszard Jahimczuk, Jan Moroz
  • Lata Realizacji: 1998-2000

- To była dywersja przeciwko kubistom, inaczej powstałyby tam wieżowce - opowiadał w rozmowie "Człowiek, który odbudował Mariacką" z portalem gdanskstrefa.com architekt Stanisław Michel.

I przypomniał, jak zdobył zgodę władz na zabudowanie narożnika ulic Długie Ogrody i Szopy. - Z moją uczennicą Barbarą z technikum budowlanego dostaliśmy cały ten kwartał. Ja zająłem dwa narożniki, a jej dałem środek, by mogła tworzyć zgodnie ze swoją fantazją. Bardziej mi się podoba ta jej fantazja od tego, co ja zrobiłem, ale pokazaliśmy, że można coś innego zrobić, w miarę nowocześnie - opowiadał w rozmowie z 2017 roku.

Alides Polska kupuje dawną siedzibę Amber Gold i ma wielkie plany

Obecnie właścicielem złotych kamienicy przy Długim Targu jest Alides. To spółka, która w 2017 roku wraz ze Spółką Revive nabyła teren dawnej Stoczni Cesarskiej - 16 hektarów terenów postoczniowych w Gdańsku. A na początku 2021 - budynek Waterside przy ulicy Długie Ogrody. - Unikalna lokalizacja stwarza nieocenione możliwości wkomponowania się w historyczny obszar i potencjał Gdańska - ocenili nowi właściciele. I dodali: Lokalizacja idealnie odpowiada naszym ambicjom.

Alides REIM SA to rodzinna firma działająca na rynku nieruchomości, część Gandawskiej Group Maes, założonej w 1892. Jest obecna w Belgii, Luksemburgu i w Polsce.

Po kupnie kompleksu Waterfront pojawiły się informacje, że nowy właściciel może chcieć obiekty wyburzyć.

- (Naszym) zamiarem jest przebudowa nieruchomości w perspektywie średnioterminowej na projekt o mieszanym przeznaczeniu, który spełnia potrzeby i cechy otaczającej okolicy. Myślimy o handlu, biurach i mieszkaniach z widokiem na wodę, które znajdują się blisko historycznego centrum Gdańska - ogłosili. Ich zdaniem, obecny budynek jest przestarzały, a miejsce - reprezentacyjne.

Kilka miesięcy temu przedstawili pierwsze koncepcje nowego kompleksu, jaki może tu stanąć, z niemal 30-metrową dominantą.

- Nie jest to ostateczna koncepcja przyszłego zagospodarowania nieruchomości, a efekt analiz, które inwestor wciąż kontynuuje w celu uzyskania jak najlepszego projektu i nowej, wysokiej jakości architektury dla tego miejsca - mówili przedstawiciele inwestora, cytowani przez portal trojmiasto.pl

Jednak w planach miasta w tym miejscu nie ma możliwości budowania tak wysokiego budynku. Na razie złote kamienice w Gdańsku stoją na swoim miejscu.

Czytaj też: Stocznia cesarska w Gdańsku. "To miejsce rozsławi miasto"

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej