Stara Cegielnia w Krakowie. Obok osiedla Strefa Cegielnia powstanie pasaż handlowy, gastronomia, hotel

2024-03-20 13:24

Stara Cegielnia w Krakowie będzie ciekawym kompleksem handlowo-usługowo-eventowym, który powstanie tuż przy budowanym osiedlu Strefa Cegielnia. Budynki dawnej cegielni w Zesławicach zmienią się m.in. w biura, restauracje, bary oraz czterogwiazdkowy hotel. Inwestycja jest coraz bliżej realizacji.

Szkoła Budowania: Instalacja grzewcza

Spis treści

  1. Stara Cegielnia w Krakowie, czyli nowy kompleks mixed-use przy osiedlu Strefa Cegielnia
  2. Stara Cegielnia, Kraków – co powstanie na Wzgórzach Krzesławickich?

Stara Cegielnia w Krakowie, czyli nowy kompleks mixed-use przy osiedlu Strefa Cegielnia

Przy ul. Gustawa Morcinka w Krakowie (Wzgórza Krzesławickie), na dawnych terenach poprzemysłowych firma ATAL buduje w kilku etapach duże osiedle Strefa Cegielnia. Na tym jednak nie koniec zmian w tej okolicy, gdyż wielką metamorfozę przejdą wkrótce znajdujące się tuż obok pozostałości dawnych Zakładów Ceramicznych w Zesławicach w Krakowie. To zespół budynków poprzemysłowych z czasów PRL-u, zbudowanych w latach 50., obejmujący m.in. okrągłą „Rotundę”, wieżę ciśnień i halę z przewiązką.

Obecnie właściciel terenu, firma PBHT Edmund Leś, jest w trakcie pozyskiwania dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji (uzyskano już decyzję środowiskową). Za koncepcję projektu odpowiada pracownia Archi-Vision Studio Architektury i Wnętrz. W obiektach dawnej cegielni Zesławice powstać ma kompleks mixed-use obejmujący obiekty gastronomiczne, hotelowe, handlowe, mieszkalne, biurowe i widowiskowo-eventowe. Kompleks będzie pełnił rolę funkcjonalnego zaplecza dla osiedla Strefa Cegielnia – mieszkańcy będą mogli tu pracować, spotykać się ze znajomymi przy posiłku czy wybrać się tu na zakupy.

– Obecną halę pod kopułą planujemy wykorzystać na jedyny w swoim rodzaju pasaż handlowy. Wieczorami pod kopułą będą odbywały by się koncerty i wesela. Po wydarzeniach będzie można przejechać się wagonikiem po skośnej rampie na piętro hali tylnej gdzie planuje się urządzić restauracje i bary – informował w 2023 r. inwestor. – Parter hali tylnej kreujemy jako gastronomiczną przestrzeń open space, coś na wzór Hali Koszyki w Warszawie gdzie centralnie położone bary będą obsługiwać gości i wydawać napoje oraz posiłki.

Jeśli chodzi o terminy, to obecnie wiadomo tylko tyle, że inwestycja powinna być realizowana w najbliższych latach. Inwestor zapowiada, że budowa Starej Cegielni zakończy się równocześnie ze sprzedażą ostatnich mieszkań na osiedlu Strefa Cegielnia.

Stara Cegielnia, Kraków – co powstanie na Wzgórzach Krzesławickich?

Inwestycja polegać będzie na przebudowie istniejących obiektów przemysłowych, dobudowie nowych budynków oraz zagospodarowaniu na nowo przestrzeni wokół kompleksu. Plany firmy PBHT Edmund Leś na pierwszy etap inwestycji obejmują następujące działania:

  • przebudowę dawnej wieży ciśnień na obiekt gastronomiczny,
  • dobudowę do „Rotundy” dwóch nowych skrzydeł bocznych z przewiązkami, w sposób nawiązujący do układu pierwotnego (w miejscu istniejących dziś baraków),
  • przebudowę obiektów poprzemysłowych (w tym „Rotundy” i hali z przewiązką) na obiekty usługowe o różnych funkcjach,
  • budowę pod obiektami usługowymi 3 garaży podziemnych na ok. 230 miejsc.

W lewym dobudowanym skrzydle znajdzie się czterogwiazdkowy hotel z małym spa, salami konferencyjnymi i autonomiczną restauracją. W skrzydle prawym zaplanowano market spożywczy oraz biura na wynajem. Jeśli chodzi o obiekty przebudowywane, to w „Rotundzie” znajdzie się pasaż handlowy oraz przestrzeń do eventów takich jak np. wieczorne koncerty. W hali tylnej oraz w wieży ciśnień zaplanowano gastronomię. Na działce zaplanowano też kilka lekkich pawilonów, a w nich m.in. pijalnię wód, bary czy sklepy z rękodziełem.

Jak informuje serwis lovekrakow.pl, drugi etap inwestycji obejmie budowę mieszkań. W planach jest do 9 bloków mieszkalnych z usługami w parterach oraz garażami podziemnymi (bloki do 16,5 m wysokości). Trzeci etap inwestycji również będzie mieszkaniowy i obejmie budowę maksymalnie 13 bloków z garażami podziemnymi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej