Hala Arena Poznań - nie będzie wyburzenia. Prezydent chce demontażu dachu, Konserwator się nie zgadza

2024-01-24 14:24

Dyskusja wokół poznańskiej Hali Arena nie cichnie. Poprosiliśmy więc Konserwator Miejską o jednoznaczne stanowisko w sprawie statusu hali, zmian w bryle i przyszłości wizytówki miasta. Odpowiedź dostaliśmy od rzecznika Prezydenta Miasta. Nie ma możliwości wyburzenia budynku, ale nie ma też porozumienia między Prezydentem a Miejskim Konserwatorem.

Spis treści

  1. Hala Arena Poznań - remont i unieważniony przetarg
  2. Hala Arena Poznań zostaje. Zabytek pod pełną ochroną konserwatorską
  3. MTP i Prezydent chcą demontażu dachu Hali Arena, Konserwator się nie zgadza
  4. Jacek Jaśkowiak nie wyklucza likwidacji jednostki Miejskiego Konserwatora Zabytków

Hala Arena Poznań - remont i unieważniony przetarg

Od kiedy unieważniono przetarg na wykonawcę remontu Hali Arena Poznań, o czym pisaliśmy w tym artykule, nie kończą się spekulacje dotyczące przyszłości ikonicznego obiektu wybudowanego w 1974 roku według projektu Jerzego Turzenieckiego i Jerzego Wujca. Międzynarodowe Targi Poznańskie, operator budynku, nie ma pieniędzy na remont, który w czasie opóźnień inwestycji znacznie zdrożał. By sfinansować najtańszą ofertę zgłoszoną do przetargu, w budżecie spółki brakuje aż 100 milionów złotych.

Projekt CDF Architekci trafił więc do "zamrażarki", a MTP poprosiło miasto o pomoc finansową. Jak podało Radio Poznań, Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak odmówił podjęcia decyzji w tej sprawie argumentując, że należy ona do nowych władz miasta wybranych w nadchodzących kwietniowych wyborach. Zaznaczył też, że jeśli zostanie ponowne wybrany, będzie chciał remont Areny przeprowadzić.

Najbardziej nietypowe domy w Polsce

Hala Arena Poznań zostaje. Zabytek pod pełną ochroną konserwatorską

Mimo że sama Arena nie widnieje w rejestrze zabytków, a jedynie w Gminnej Ewidencji Zabytków, jest częścią zespołów urbanistyczno-architektonicznych najstarszych dzielnic Poznania wpisanych do rejestru zabytków pod numerem A 239 (decyzja z 6 października 1982 r.).

[...] obiekt podlega pełnej ochronie konserwatorskiej i nie ma możliwości jego wyburzenia, a wszelkie planowane w nim prace wymagają uzyskania pozwolenia konserwatorskiego - informuje nas Joanna Żabierek, rzecznik prasowy Prezydenta Poznania i Urzędu Miasta.

4 lata temu, w 2019 roku, takie pozwolenie otrzymały Międzynarodowe Targi Poznańskie dla projektu CDF Architekci, zakładającego szereg zmian, jednak bez naruszenia oryginalnej tkanki budynku (zagospodarowanie terenu, budowa kondygnacji podziemnej, przebudowę trybun, montaż balustrad, zmiany w komunikacji wewnętrznej z zachowaniem oryginalnej konstrukcji żelbetowej i przepór, wymianę przeszklenia fasady z zachowaniem podziałów, a także wymianę pokrycia kopuły i opierzeń; później dobudowy podziemnego garażu i budynku biurowo-usługowego).

Zapytaliśmy, czy projekt ten uwzględniał również zachowanie malowideł zdobiących foyer Hali Arena i otrzymaliśmy potwierdzenie: 

W ramach inwestycji miał zostać zachowany i wyeksponowany wystrój plastyczny wnętrza.

Hala Arena Poznań - zobacz zdjęcia historycznego budynku z niepewną przyszłością
Autor: Julia Dragović

MTP i Prezydent chcą demontażu dachu Hali Arena, Konserwator się nie zgadza

Z przesłanego nam oświadczenia dowiadujemy się, że Międzynarodowe Targi Poznańskie złożyły wniosek do Miejskiego Konserwatora Zabytków o demontaż kopuły Hali Arena w celu obniżenia kosztów remontu o prawie 90 milionów złotych. Urząd Konserwatora wniosek zaopiniował negatywnie.

W swojej argumentacji MKZ podkreślał, że zgodnie z doktrynami konserwatorskimi nie ma możliwości wyburzenia i odbudowy obiektów zabytkowych w formie nawiązującej do oryginału - informuje rzeczniczka.

Propozycję idącą o krok dalej - wyburzenia Hali Arena i postawienie jej na nowo według oryginalnego projektu - wysunął ostatnio na Facebooku poznański Przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz. 

Jak dodaje rzeczniczka Prezydenta, Jacek Jaśkowiak jest zdania, że w sprawie pomysłu o demontażu dachu należy "szukać porozumienia", a priorytetem powinno być zachowanie zabytkowej Hali Arena oraz udostępnienie jej mieszkańcom, by mogła znów pełnić swoją funkcję.

Zmiany, o które wnioskuje MTP, nie są duże. Nie chodzi o wyburzenie obiektu i zbudowanie go od nowa, a jedynie o demontaż dachu, co umożliwiłoby zastosowanie znacznie mniej kosztownych i technologicznie mniej skomplikowanych rozwiązań. Redukcja kosztów o tak znaczną kwotę przybliży realizację inwestycji, na czym prezydentowi, a także mieszkańcom bardzo zależy - czytamy w oświadczeniu.

Jacek Jaśkowiak nie wyklucza likwidacji jednostki Miejskiego Konserwatora Zabytków

Z oświadczenia dowiadujemy się także, że jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia w sprawie demontażu kopuły, Prezydent jest gotów rozwiązać jednostkę Miejskiego Konserwatora Zabytków, by do remontu doprowadzić.

[Prezydent Miasta Poznania - przyp. red.] jest zdeterminowany, by remont Areny przeprowadzić, a redukcja kosztów jest tutaj kwestią kluczową. Zdaniem prezydenta kompromis w zakresie sposobu realizacji tej inwestycji jest możliwy, a priorytetem stron zaangażowanych powinno być ocalenie niewątpliwej ikony Poznania przed ruiną i udostępnienie obiektu na powrót mieszkańcom. Jeśli nie uda się go jednak osiągnąć, nie wyklucza również takich rozwiązań jak we Wrocławiu, czyli likwidacji jednostki Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Wciąż nie mamy zatem jasnego obrazu przyszłości Hali Arena Poznań. Wiemy natomiast, że prawo nie pozwala na jej wyburzenie, a jeśli projekt uda się zrealizować, zostaną zachowane najważniejsze elementy wnętrza. Co stanie się z najbardziej charakterystyczną częścią budynku - kopułą - czas pokaże.

Zobacz także: Najpiękniejsze stacje kolejowe Warszawy. Sprawdź, na które PRL-owskie i modernistyczne obiekty warto zwrócić uwagę

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej