EC Siekierki, Warszawa. Nastąpi rozbiórka jednego z najwyższych obiektów w stolicy. Ekolodzy ostrzegają

2024-03-08 9:11
Elektrociepłownia Siekierki w Warszawie
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Jeden z 200-metrowych kominów EC Siekierki w Warszawie czeka rozbiórka.

200-metrowy komin na terenie EC Siekierki w Warszawie to obecnie jeden z najwyższych obiektów w stolicy. Wkrótce jednak komin zostanie rozebrany i zastąpiony znacznie niższym. Mimo niepokojów ekologów spółka zarządzająca Elektrociepłownią Siekierki zapewnia, że ryzyka wzrostu zanieczyszczeń nie ma.

Pogad@ne. Zbudowane. #2 Fotowoltaika

Spis treści

  1. EC Siekierki planuje rozbiórkę 200-metrowego komina. Zastąpi go niższy
  2. Ekolodzy boją się o zanieczyszczenia emitowane przez Elektrociepłownię Siekierki
  3. EC Siekierki odzyska też ciepło z kotła. Będzie ogrzewać domy w stolicy

EC Siekierki planuje rozbiórkę 200-metrowego komina. Zastąpi go niższy

Największa w Polsce elektrociepłownia – EC Siekierki w Warszawie – planuje modernizację jednego z kominów. Jak dowiedział się serwis Sadyba24.pl, będzie ona dość nietypowa, bo ma polegać na rozbiórce istniejącego obiektu i zastąpieniu go znacznie niższym – wysokość komina zmniejszy się z 200 do 65 m. Podobnie jak poprzednik, nowy komin będzie obsługiwał kotły szczytowe K-8 i K-9. Termin przebudowy nie jest na razie pewny, ale może nastąpić wkrótce.

Co ciekawe, obniżany komin EC Siekierki jest dziś jednym z najwyższych obiektów w stolicy. Wraz z sąsiednim kominem, również mającym 200 m wysokości, znajdują się dziś one na szóstym miejscu listy najwyższych obiektów w Warszawie:

Oznacza to, że nawet po obniżeniu jednego z kominów elektrociepłownia na Siekierkach utrzyma swoje miejsce na liście, dopóki będzie istniał drugi z nich. Możliwe jednak, że i on zostanie w przyszłości przebudowany.

Ekolodzy boją się o zanieczyszczenia emitowane przez Elektrociepłownię Siekierki

Jak wspomniano, obecnie termin realizacji inwestycji jest niepewny, gdyż od zezwalającej na nią miejskiej decyzji odwołali się ekolodzy, a konkretnie fundacja „Grand Agro”. Przedstawiciele organizacji obawiają się bowiem, że obniżenie komina może doprowadzić do zwiększenia opadów pyłów na pobliskie osiedla. Fundacja domaga się skuteczniejszego monitorowania poziomu zanieczyszczeń, a sprawa sądowa dotycząca inwestycji wciąż się toczy.

Zarządzająca EC Siekierki firma PGNiG Termika stanowczo jednak twierdzi, że żadnego ryzyka ekologicznego nie ma, a w obiekcie nigdy nie doszło do przekroczenia norm emisji. Można to zresztą sprawdzić samodzielnie, gdyż zgodnie z przepisami spółka dwa razy w roku publikuje raporty z wynikami pomiarów. PGNiG Termika zapewnia, że nowy komin nie będzie bardziej szkodził środowisku, gdyż będzie obsługiwać te same kotły wodne, co poprzedni obiekt. Emisje pozostaną więc bez zmian, a obniżenie komina sprawi, że EC Siekierki będzie mniej dominować nad okoliczną przestrzenią.

EC Siekierki odzyska też ciepło z kotła. Będzie ogrzewać domy w stolicy

Warto dodać, że obniżenie komina to tylko jedna z modernizacji planowanych w EC Siekierki – kolejna już się szykuje. W grudniu 2023 r. firma PGNiG Termika uzyskała ponad 233 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zmiany w obiektach na Siekierkach i Żeraniu. W przypadku EC Siekierki inwestycja za przeszło 114 mln zł pozwoli odzyskiwać ciepło i przekazywać je do sieci ciepłowniczej miasta.

– Inwestycja w Siekierkach będzie polegać na wygenerowaniu nowego strumienia ciepła bez wykorzystania dodatkowego paliwa, poprzez odzysk ciepła odpadowego ze spalin kotła biomasowego i jego wykorzystanie w układzie sieci ciepłowniczej Warszawy – informuje NFOŚiGW.

Czy rozpoznasz te ulice w Warszawie po zdjęciach? Sprawdź się w quizie!

Pytanie 1 z 12
Na początek coś łatwego. To zdjęcie przedstawia ulicę...
puste ulice Warszawy
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej