EC Siekierki, Warszawa. Nastąpi rozbiórka jednego z najwyższych obiektów w stolicy. Ekolodzy ostrzegają

2024-03-08 9:11
Elektrociepłownia Siekierki w Warszawie
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Jeden z 200-metrowych kominów EC Siekierki w Warszawie czeka rozbiórka.

200-metrowy komin na terenie EC Siekierki w Warszawie to obecnie jeden z najwyższych obiektów w stolicy. Wkrótce jednak komin zostanie rozebrany i zastąpiony znacznie niższym. Mimo niepokojów ekologów spółka zarządzająca Elektrociepłownią Siekierki zapewnia, że ryzyka wzrostu zanieczyszczeń nie ma.

Pogad@ne. Zbudowane. #2 Fotowoltaika

Spis treści

  1. EC Siekierki planuje rozbiórkę 200-metrowego komina. Zastąpi go niższy
  2. Ekolodzy boją się o zanieczyszczenia emitowane przez Elektrociepłownię Siekierki
  3. EC Siekierki odzyska też ciepło z kotła. Będzie ogrzewać domy w stolicy

EC Siekierki planuje rozbiórkę 200-metrowego komina. Zastąpi go niższy

Największa w Polsce elektrociepłownia – EC Siekierki w Warszawie – planuje modernizację jednego z kominów. Jak dowiedział się serwis Sadyba24.pl, będzie ona dość nietypowa, bo ma polegać na rozbiórce istniejącego obiektu i zastąpieniu go znacznie niższym – wysokość komina zmniejszy się z 200 do 65 m. Podobnie jak poprzednik, nowy komin będzie obsługiwał kotły szczytowe K-8 i K-9. Termin przebudowy nie jest na razie pewny, ale może nastąpić wkrótce.

Co ciekawe, obniżany komin EC Siekierki jest dziś jednym z najwyższych obiektów w stolicy. Wraz z sąsiednim kominem, również mającym 200 m wysokości, znajdują się dziś one na szóstym miejscu listy najwyższych obiektów w Warszawie:

Oznacza to, że nawet po obniżeniu jednego z kominów elektrociepłownia na Siekierkach utrzyma swoje miejsce na liście, dopóki będzie istniał drugi z nich. Możliwe jednak, że i on zostanie w przyszłości przebudowany.

Ekolodzy boją się o zanieczyszczenia emitowane przez Elektrociepłownię Siekierki

Jak wspomniano, obecnie termin realizacji inwestycji jest niepewny, gdyż od zezwalającej na nią miejskiej decyzji odwołali się ekolodzy, a konkretnie fundacja „Grand Agro”. Przedstawiciele organizacji obawiają się bowiem, że obniżenie komina może doprowadzić do zwiększenia opadów pyłów na pobliskie osiedla. Fundacja domaga się skuteczniejszego monitorowania poziomu zanieczyszczeń, a sprawa sądowa dotycząca inwestycji wciąż się toczy.

Zarządzająca EC Siekierki firma PGNiG Termika stanowczo jednak twierdzi, że żadnego ryzyka ekologicznego nie ma, a w obiekcie nigdy nie doszło do przekroczenia norm emisji. Można to zresztą sprawdzić samodzielnie, gdyż zgodnie z przepisami spółka dwa razy w roku publikuje raporty z wynikami pomiarów. PGNiG Termika zapewnia, że nowy komin nie będzie bardziej szkodził środowisku, gdyż będzie obsługiwać te same kotły wodne, co poprzedni obiekt. Emisje pozostaną więc bez zmian, a obniżenie komina sprawi, że EC Siekierki będzie mniej dominować nad okoliczną przestrzenią.

EC Siekierki odzyska też ciepło z kotła. Będzie ogrzewać domy w stolicy

Warto dodać, że obniżenie komina to tylko jedna z modernizacji planowanych w EC Siekierki – kolejna już się szykuje. W grudniu 2023 r. firma PGNiG Termika uzyskała ponad 233 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zmiany w obiektach na Siekierkach i Żeraniu. W przypadku EC Siekierki inwestycja za przeszło 114 mln zł pozwoli odzyskiwać ciepło i przekazywać je do sieci ciepłowniczej miasta.

– Inwestycja w Siekierkach będzie polegać na wygenerowaniu nowego strumienia ciepła bez wykorzystania dodatkowego paliwa, poprzez odzysk ciepła odpadowego ze spalin kotła biomasowego i jego wykorzystanie w układzie sieci ciepłowniczej Warszawy – informuje NFOŚiGW.

Czy rozpoznasz te ulice w Warszawie po zdjęciach? Sprawdź się w quizie!

Pytanie 1 z 12
Na początek coś łatwego. To zdjęcie przedstawia ulicę...
puste ulice Warszawy
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czytaj więcej