Co-living - czym jest? Czy trend przyjmie się w Polsce?

2023-03-02 21:15
Czym jest co-living? Czy trend przyjmie się w Polsce?
Autor: DMDmodular Ciekawym przykładem co-livingu są prywatne akademiki

Termin co-living jest stosunkowo nowy i określa koncepcję planowania mieszkań pod wynajem. Wynajmuje się w pełni wyposażone mieszkania wraz z dostępem do rozległych przestrzeni wspólnych. Jednym z przykładów co-livingu są prywatne akademiki. Ale nie tylko. Co-living jest coraz częściej ofertą dla młodych rodziców czy seniorów.

Spis treści

  1. Czym jest co-living?
  2. Prywatne akademiki jako przykład co-livingu
  3. Co-living dla młodych rodziców
  4. Co-living dla singli
  5. Co-living dla seniorów

Sytuacja rynkowa wymusiła przyspieszenie rozwoju segmentu profesjonalnego najmu długoterminowego PRS (Professional Rental Sector). Ograniczenie dostępności kredytów hipotecznych spowodowało wzrost zainteresowania najmem lokali od profesjonalnie działających podmiotów. Jednym z ciekawszych wariantów rynku PRS są co-livingi.

Czym jest co-living?

Co-livingi, czyli osiedla złożone z domów lub apartamentów obsługiwanych przez jednego operatora, których oferta rozbudowywana jest o dodatkowe usługi w zależności od grupy do jakiej taka oferta jest kierowana. Wynajmowane mieszkania są w pełni wyposażone, na takim osiedlu zapewnia się dostęp do rozległych przestrzeni wspólnych, których funkcja ma na celu stworzenie społeczności wśród mieszkańców. Przestrzenie wspólne są tak zaaranżowane i wyposażone, aby w pełni realizować swoją funkcję – wypoczynku, wspólnego spędzania czasu i integracji oraz animowania społeczności. Ponadto w strukturze co-living powinny pojawić się usługi dodatkowe np. sprzątanie pobytowe, pomoc techniczna czy recepcja.

Prywatne akademiki jako przykład co-livingu

W Polsce tylko co dziesiąty student może liczyć na miejsce w stosunkowo tanim, publicznym akademiku. Do tego 20-30% studentów mieszka wraz z rodzicami (dane REAS). Dlatego ciekawym segmentem rynku profesjonalnego najmu jest równie dynamicznie rozwijający się sektor prywatnych akademików, który opiera się na bardzo zbliżonych założeniach.

Na polskim rynku prekursorem tego segmentu jest gdańska spółka Silver Rock, która już 3 lata temu oddała do użytku prywatny akademik Collegia, przyjmującym pod swój dach polskich, ale też zagranicznych studentów Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, których do Collegii przyciągają m.in liczne usługi dodatkowe. Na terenie Collegii studenci mają dostęp do profesjonalnej sali fitness, sali muzycznej wyposażonej w instrumenty oraz duży, ogólnodostępny foodcourt, w którym można także organizować eventy. Studenci mają do dyspozycji także playroomy, w których są ogólnodostępne konsole do gier, kanapy i stoły do ping ponad i piłkarzyki.

Przez ostatnie 3 lata prywatne akademiki powstały właściwie we wszystkich miastach, w których znajdują się wyższe uczelnie: Kraków, Warszawa, Wrocław, Poznań czy Łódź.

Warto wspomnieć jeszcze o budownictwie modułowym w kontekście inwestycji co-living. Inwestycje realizowane w tradycyjnej technologii oddawane są do użytku najszybciej za 2,5-3 lata. Budownictwo modułowe pozwala skrócić ten czas nawet o połowę, co dla inwestorów oznacza również znacznie szybszą możliwość czerpania przychodów z najmu. Firma, która z powodzeniem realizuje prywatne akademiki w technologii modułowej to DMDmodular.

Co-living dla młodych rodziców

Kolejnym przykładem colivingu są obiekty przeznaczone dla młodych rodziców. Colivingi skierowane do tej grupy zapewniają przede wszystkim opiekę nad dziećmi. Takie rozwiązanie umożliwia wszystkim rodzicom mieszkającym kompleksie dzielenie się jej kosztami: w specjalnie zaaranżowanych salach zabaw czy klubach opieki opiekunki zajmują się kilkorgiem dzieci. Jest to więc rozwiązanie łączące w sobie opiekę domową i kameralne przedszkole, pozwalające dzieciom na integrację z rówieśnikami w pobliżu domu.

Rozwiązanie to całkowicie eliminuje konieczność dowożenia dzieci do żłobków czy przedszkoli, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, szczególnie w czasie, gdy rodzice wykonują pracę z domu i nie odwożą już dzieci do przedszkola w drodze do pracy. Dzieci mają opiekę zapewnioną na miejscu, w przestrzeniach które znają, a rodzice mogą liczyć na znacznie niższe koszty i wyższy komfort.

Co-living dla singli

Kolejnym segmentem rynku PRS są obiekty przeznaczone dla singli. Budynki przygotowane dla tej grupy docelowej mogą obejmować np. różnego rodzaju kluby hobbystyczne, muzyczne czy sportowe dostosowane do specyficznych potrzeb tej grupy i służące integracji lokalnej społeczności. 

Co-living dla seniorów

Dla opieki nad seniorami ciekawym rozwiązaniem mogą być np. osiedla domów jednorodzinnych zlokalizowane z dala od centrów miast, gdzie dostępna jest również pełna infrastruktura towarzysząca, przygotowana w osobnych, przeznaczonych do tego budynkach. Pozwala to zapewnić intymny charakter życia w podmiejskich willach, przy jednoczesnym zapewnieniu profesjonalnej opieki na terenie kompleksu.

Co-livingi dla seniorów od lat działają w zachodniej Europie, a oferowana w nich oferta najmu apartamentów lub domów uzupełniona jest o stały dostęp do opieki medycznej (pielęgniarek, fizjoterapeutów, rehabilitantów) oraz osób specjalizujących się w aktywizacji i animacji ich czasu wolnego czy też pomocy przy bieżących codziennych sprawach jak np. zakupy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej