Cepelia Warszawa. Remont na finiszu. Znamy datę otwarcia salonu Empik Marszałkowska

2024-12-02 14:52

Remont pawilonu Cepelii w Warszawie jest już praktycznie zakończony. Wiemy już, kiedy w PRL-owskim zabytku otworzy się sklep sieci Empik. Sprawdź, jak zmienił się słynny pawilon z lat 60. w pobliżu ronda Dmowskiego i kiedy otworzy się salon Empik Marszałkowska.

30 lat Architektury-murator. Gala w Bibliotece Narodowej, 21.11.2024

Spis treści

  1. Kiedyś pawilon Cepelii, teraz Empik Marszałkowska. Kiedy otwarcie?
  2. Remont Cepelii na finiszu. Co się zmieniło?
  3. Historia pawilonu Cepelii w Warszawie. Mógł tu powstać McDonald’s

Kiedyś pawilon Cepelii, teraz Empik Marszałkowska. Kiedy otwarcie?

Przez ostatnie lata okolice niszczejącego pawilonu Cepelii były jednym z najbrzydszych miejsc w Warszawie. Zaniedbana, nieużytkowana budowla z lat 60., oblepiona gęsto reklamami i z wielkim ekranem zamontowanym na dachu po prostu szpeciła stolicę. A mowa o zabytkowej budowli w samym sercu Śródmieścia – tuż obok znajdują się m.in. rondo Dmowskiego oraz Pałac Kultury i Nauki.

31 stycznia 2024 r. ruszyły w końcu prace remontowe przy zabytku, a w maju ujawniono, że do obiektu wprowadzi się sieć Empik. Według zapowiedzi salon Empik Marszałkowska otworzy się dla klientów 13 grudnia 2024 r. Przypomnijmy, że za projekt renowacji pawilonu Cepelii odpowiada pracownia „Bernatek Architekci”, a inwestorem i wykonawcą jest spółka Sienna 111 (właściciel obiektu).

– Będzie to najnowocześniejszy flagowy salon o powierzchni 1300 m², zlokalizowany na trzech poziomach. Empik Marszałkowska wyróżni się strefą muzyki z gadżetami dla fanów, najszerszym wyborem płyt winylowych - również w kolekcjonerskich, unikatowych wydaniach, a także zagranicznymi edycjami książek i albumów, niedostępnymi w innych lokalizacjach. Odwiedzający będą tu mogli ponadto korzystać z czytelni z wyjątkowym widokiem na centrum Warszawy oraz z Klubu Empik – miejsca wydarzeń kulturalnych: spotkań autorskich, sesji autografów czy koncertów – podano w informacji prasowej.

Przypomnijmy, że pod koniec stycznia 2024 r. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał właścicielowi dawnego pawilonu Cepelii niezwłoczne przeprowadzenie prac konserwatorskich i robót budowlanych.

– Ich wykonanie jest konieczne ze względu na zagrożenie zniszczeniem lub istotnym uszkodzeniem zabytku. Decyzji nakazowej nadano rygor natychmiastowej wykonalności – poinformował konserwator Jakub Lewicki w mediach społecznościowych.

Remont Cepelii na finiszu. Co się zmieniło?

Spółka Sienna 111 Sp. z o.o. przeprowadziła częściową rozbudowę i przebudowę pawilonu na podstawie pozwolenia na budowę z grudnia 2022 r. Remont z elementami przebudowy miał na celu:

  • przywrócenie pawilonowi oryginalnych gabarytów oraz walorów architektonicznych,
  • powiększenie części podziemnej do obrysu działki i jej pogłębienie,
  • częściowe odtworzenie pierwotnego zagospodarowania terenu wokół pawilonu (istniały tu dwa klomby oraz fontanna),
  • przywrócenie budynkowi funkcji handlowej.

Jak widać po efektach remontu, budynek odzyskał w znacznej mierze pierwotny wygląd. Co więcej, po długiej przerwie znów będzie miejscem handlu. Jak bowiem wspomniano, nowym najemcą po zakończeniu remontu została firma Empik. W nowym salonie sieci znajdą się m.in.:

  • przestrzeń handlowa na trzech poziomach (1300 m²) – m.in. książki, płyty CD i winyle, prasa i produkty papiernicze,
  • mała czytelnia,
  • scena na spotkania autorskie.

Firma Empik zapowiada bogaty program wydarzeń kulturalnych, które mają zachęcać do odwiedzin w odnowionym pawilonie.

Historia pawilonu Cepelii w Warszawie. Mógł tu powstać McDonald’s

Przypomnijmy, że modernistyczny, przeszklony pawilon Cepelii powstał w 1966 r. u zbiegu ul. Marszałkowskiej i Nowogrodzkiej, tuż obok ronda Dmowskiego. Stanowił część założenia architektonicznego Ściany Wschodniej i pełnił funkcję handlową. W ramach 9 stoisk sprzedawano tu wyroby rzemieślnicze nawiązujące do kultury ludowej, m.in. meble, ceramikę, tkaniny, rzeźby oraz wyroby z wikliny i słomy. Projektantami obiektu byli Andrzej Milewski i Zbigniew Stępiński, zaś konstruktorem Aleksander Haweman.

– Stopniową rozbiórkę zlokalizowanych w tym miejscu kamienic przeprowadzono głównie w pierwszej połowie lat 50. XX wieku, co przy jednoczesnym poszerzeniu ulicy Marszałkowskiej stworzyło przestrzeń dla nowego opracowania architektonicznego. W intencji architekta wielka płaszczyzna elewacji równolegle projektowanego Hotelu „Metropol” stanowić miała tło dla lekkiej bryły filigranowego pawilonu – opisuje budynek konserwator zabytków.

Od lat 90. elewacja pawilonu zaczęła coraz gęściej pokrywać się reklamami, z czasem pojawił się też telebim reklamowy na dachu. W 2018 r. w obiekcie zorganizowano wystawę w ramach cyklu „Warszawa w budowie”. W tym samym roku pawilon przeszedł w ręce spółki, która włada nim do dziś. W 2019 r. obiekt wpisano do rejestru zabytków.

Nowy właściciel chciał udostępnić budynek sieci McDonald’s, która zamierzała otworzyć w środku jedną ze swoich restauracji. W 2019 r. na takie wykorzystanie pawilonu nie zgodził się jednak konserwator zabytków – jego zdaniem byłaby to „znaczna ingerencja w zabytkową substancję budynku”. Ostatecznie McDonald’s wycofał się z planów. W 2022 r. spółka Sienna 111 Sp. z o.o. uzyskała z kolei pozwolenie na remont z elementami przebudowy i rozbudowy pawilonu, którego efekty można podziwiać dziś.

– Budynek wzniesiono w lekkiej konstrukcji stalowej na siatce słupów z dachem zaopatrzonym w świetlik, opartym na dźwigarach kratowych. W większości konstrukcję wypełniono szklanymi ścianami kurtynowymi (...). Surową architekturę pawilonu w narożniku północno-zachodnim ożywia kompozycja ceramiczna opracowana prawdopodobnie przez Stanisława Kucharskiego, wykonana z barwionych na lazurowy błękit, szkliwionych kafli (...). Każda z ręcznie wykonanych płytek zyskała unikatowy odcień i fakturę – podkreśla konserwator zabytków.

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej