Zielone światło dla budowy największej elektrowni gazowej w Polsce

2010-12-17 12:30
Siedziba Energi (Gdańsk,  widok od strony ul. Reja)
Autor: ENERGA S.A. Siedziba Energi (Gdańsk,  widok od strony ul. Reja).

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wydał Energa Invest i ESB International zgodę na utworzenie wspólnego przedsiębiorstwa w formie spółki kapitałowej. Decyzja ta umożliwi powołanie spółki celowej, której zadaniem będzie budowa i późniejsza eksploatacja na terenie Grudziądza elektrowni gazowo-parowej o mocy ok. 860 MW.

Zgoda udzielona przez UOKiK na założenie spółki dwóm firmom energetycznym: krajowej Enerdze i działającej w skali międzynarodowej ESB International otwiera przed wspólnikami możliwości kontynuowania prac nad projektem największej elektrowni gazowej w Polsce.

Zobacz koniecznie: ENERGA złożyła wniosek o pozwolenie na budowę elektrowni w Ostrołęce

Do 2015 r.

To kolejny ważny krok na drodze realizacji jednej ze strategicznych inwestycji Grupy Energa. Kilka dni temu spółka otrzymała od PSE-Operator warunki przyłączenia tej elektrowni do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Zgodnie z nimi nowe źródło wytwarzania energii zostanie przyłączone do rozbudowywanej stacji 400 kV Grudziądz-Węgrowo. Zarówno budowa elektrowni, jak i rozbudowa stacji energetycznej jest realizowana planowo i ma zakończyć się w 2015 r.

Największa elektrownia gazowa w Polsce

Grudziądzka elektrownia gazowa ma być największą tego typu inwestycją w Polsce. Ilość wyprodukowanej tam w ciągu roku energii przekroczy 6 mln MWh. Roczne zużycie gazu potrzebnego do wyprodukowania tej ilości szacowane jest na ok. 1,2 mld m³. Planowane nowoczesne rozwiązania technologiczne będą charakteryzowały się niskimi wskaźnikami wpływu na środowisko. Emisja dwutlenku węgla dla tego obiektu będzie o 40 % niższa w porównaniu do jednostki węglowej o takiej samej mocy i skali produkcji.

- Lokalizacja inwestycji będzie miała korzystny wpływ na cały Krajowy System Elektroenergetyczny, gdyż poprawi jakość i pewność zasilania w ubogiej w źródła wytwórcze Polsce północnej - ocenia Marcin Szpak, prezes Energa Invest S.A.

Grupa Energa przygotowuje projekt budowy elektrowni gazowej z irlandzką spółką ESB International. ESBI zrealizowała w 115 krajach na całym świecie różne projekty doradcze, zarządzania firmami energetycznymi w tym elektrowniami oraz inwestycyjne, w ramach których wybudowała elektrownie o łącznej mocy około 6000 MW.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej