Wakacje kredytowe 2024 – dla kogo? Kiedy wniosek i jakie warunki zawieszenia spłaty kredytu hipotecznego?

2023-11-30 8:55
Wakacje kredytowe 2024
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Z wakacji kredytowych 2024 skorzysta wielu kredytobiorców, ale zdecydowanie nie wszyscy.

Rozważasz wakacje kredytowe 2024? Dla kogo będą dostępne, a dla kogo nie? Sprawdź, co już wiadomo o kryterium dochodowym i innych zasadach nowych wakacji kredytowych. Kiedy wniosek będzie można złożyć i w jakiej formie? Sprawdź, co warto wiedzieć, mając kredyt hipoteczny.

Spis treści

  1. Wakacje kredytowe 2024 – dla kogo będą dostępne? Sprawdź kryteria
  2. Kwota kredytu wyższa niż 400 tys. zł? Wciąż masz szansę na wakacje kredytowe
  3. Wakacje kredytowe – ile miesięcy bez spłaty rat?
  4. Wakacje kredytowe 2024 – zasady zawieszenia spłaty kredytu
  5. Zawieszenie spłaty kredytów hipotecznych to znaczne koszty dla banków
Pieniądze to nie wszystko - Leszek Balcerowicz

Wakacje kredytowe 2024 – dla kogo będą dostępne? Sprawdź kryteria

Przedłużenie rządowych wakacji kredytowych na 2024 rok, wyczekiwane przez wielu, zostało wreszcie oficjalnie potwierdzone. 21 września ogłosił to premier Mateusz Morawiecki, dodając, że będzie obowiązywać kryterium dochodowe.

Ostatecznie jednak zdecydowano się na nieco inne rozwiązanie. Jak podano, z wakacji kredytowych w 2024 r. skorzystają osoby, u których kwota kapitału udzielonego kredytu to maksymalnie 400 tys. zł. Co ważne, wakacje przysługują tylko osobom, które zawarły złotówkową umowę kredytową po 1 lipca 2022 r., jest ona wciąż aktywna, a okres kredytowania kończy się minimum 6 miesięcy po 1 lipca 2022 r.

Pieniądze to nie wszystko - Leszek Balcerowicz

Kwota kredytu wyższa niż 400 tys. zł? Wciąż masz szansę na wakacje kredytowe

W projekcie ustawy wskazano jeszcze jedną grupę osób uprawnionych do skorzystania z wakacji kredytowych 2024. Chodzi o kredytobiorców, u których kwota kapitału to między 400 a 800 tys. zł. Jak podano:

  • część osób, u których kwota kapitału udzielonego kredytu jest wyższa niż 400 tys. zł, ale niższa niż 800 tys. zł również będzie mogła skorzystać z wakacji kredytowych 2024;
  • wśród kredytobiorców z taką kwotą kapitału uprawnione do wakacji kredytowych będą osoby, u których „stosunek wydatków związanych z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu do średniego miesięcznego dochodu jego gospodarstwa domowego przekracza 50 proc.”.

Jak widać, jest to swego rodzaju kryterium dochodowe, choć inne, niż wiele osób się spodziewało. Powyższe zasady mają na celu sprawienie, by z pomocy w postaci wakacji korzystały tylko osoby faktycznie tego potrzebujące. Warto pamiętać, że powyższe zasady również dotyczą tylko osób, które mają aktywną złotówkową umowę kredytową zawartą po 1 lipca 2022 r., której okres kredytowania kończy się minimum 6 miesięcy po tej dacie.

Warto dodać, że bank bada dochody z ostatnich 3 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o wakacje kredytowe.

Wakacje kredytowe – ile miesięcy bez spłaty rat?

Przypomnijmy, że ustawowe wakacje kredytowe wprowadzono w lipcu 2022 r. jako formę pomocy dla kredytobiorców, którzy z powodu wzrostu stóp procentowych mają problem ze spłatą zobowiązania. W praktyce jednak z wakacji w 2022 i 2023 r. mógł skorzystać każdy, kto spłacał złotówkowy kredyt hipoteczny, niezależnie od sytuacji finansowej. W 2023 r. przepisy umożliwiają zawieszenie spłaty jednej raty w każdym kwartale. W 2024 r., tak jak poprzednio, kredytobiorca będzie mógł zawiesić spłatę jednej raty na kwartał. Kredytobiorca sam decyduje, ile razy w ciągu roku skorzysta z wakacji.

– W okresie zawieszenia spłaty kredytu nie płacisz raty kapitałowo-odsetkowej (poza ewentualnymi opłatami z tytułu umowy ubezpieczenia kredytu) – podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. – Bank potwierdza przyjęcie wniosku w ciągu 21 dni od daty jego otrzymania. Brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie okresu zawieszenia.

Według danych Biura Informacji Kredytowej do 30 kwietnia 2023 r. z wakacji kredytowych skorzystali posiadacze 1,13 mln kredytów. Dla części osób było to wytchnienie w spłacie wysokich rat, dla innych – okazja do nadpłaty zobowiązania. Wbrew pozorom nie wszystkie osoby uprawnione zdecydowały się na skorzystanie ze wsparcia.

– Raport NBP o stabilności systemu finansowego wskazuje, że od października 2022 r. do lutego 2023 r. udział kredytobiorców korzystających z wakacji wynosił 65%–70% – podaje Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Wakacje kredytowe 2024 – zasady zawieszenia spłaty kredytu

Dokładne zasady wakacji kredytowych 2024 będą zbliżone do zasad obowiązujących w 2023 r. W projekcie ustawy zapisano: „proponuje się, aby zawieszenie spłaty na warunkach, jakie obowiązywały w roku 2023, było możliwe także w roku 2024”.

Kredytobiorca spełniający warunki będzie mógł zawiesić spłatę jednej raty na kwartał. O wakacje kredytowe będzie się wnioskowało tak samo, jak obecnie, czyli w swoim banku kredytującym – osobiście, w formie pisemnej lub elektronicznie.

Zawieszenie spłaty kredytów hipotecznych to znaczne koszty dla banków

Choć z osoby spłacające kredyty mieszkaniowe z pewnością ucieszą się z przedłużenia wakacji kredytowych, trzeba pamiętać, że ta ulga dla kredytobiorców to większe obciążenie finansowe dla banków. Jak wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego, w 2022 r. łączny koszt dla banków wyniósł aż 13,41 mld zł. Był on na tyle wysoki, że w ubiegłym roku osiem banków przekroczyło poziomy krytyczne wskaźników inicjujących plan naprawy (choć ostatecznie siedem z nich zdecydowało, że sobie poradzą i wstrzymały się z dalszymi krokami).

– Narodowy Bank Polski (…) zwraca uwagę, że koszt wakacji kredytowych dla banków okazał się nieproporcjonalnie wysoki w stosunku do redukcji kosztów ryzyka kredytowego. NBP obliczył, że sektor bankowy zapłacił za wstrzymanie rat tyle samo, co przy minimum pięciokrotnym wzroście sumy złotowych kredytów mieszkaniowych z utratą wartości – mówi ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Jednocześnie mimo tych dodatkowych kosztów banki zakończyły 2022 rok z zyskiem 12,4 mld zł, czyli ponad dwa razy większym niż w 2021 r.

QUIZ. 10 niby prostych pytań o bloki z wielkiej płyty. Na którym polegniesz?

Pytanie 1 z 10
Najwięcej bloków z wielkiej płyty powstało w Polsce...
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej