Szczeliny na A1 i A2. Pierwsze analizy GDDKiA. Są kolejne plany naprawcze

2012-03-09 10:10
Autostrada A2 - szczeliny w asfaltowej podbudowie
Autor: GDDKiA Autostrada A2. Szczeliny w asfaltowej podbudowie.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podaje pierwsze analizy spękań na A1 i A2. Kolejni wykonawcy autostrad składają propozycje naprawy szczelin.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) 6 marca ogłosiła, że zidentyfikowane jak dotąd szczeliny na autostradzie A1 i A2 wystąpiły w spoinach technologicznych, na działkach roboczych, powstały w wyniku uchybień i złego prowadzenia robót przez wykonawców. Pęknięcia pojawiły się, m.in. w wyniku innych uszkodzeń mechanicznych przez wykonawców.

Szczeliny na A1 i A2 - więcej >>

Szczeliny. Analiza GDDKiA

Przeprowadzone wstępne analizy wykazały, że szczeliny są rozszczelnieniami dwóch przylegających do siebie działek roboczych i nie są typowymi pęknięciami. Budulec, z którego została ułożona warstwa nie jest rozerwany, a rozsunięty. GDDKiA czeka aż wszyscy wykonawcy autostrady A1, A2 i A4 złożą plan naprawczy. Przypomnijmy, że jak dotąd plan naprawczy przedstawiły firmy: dwóch wykonawców A1: SRB CIVIL Engineering (wykonawca odcinka Kowal – Sójki) i Sando Budownictwo Polska (wykonawca odcinka Kotliska – Piątek), DSS (Dolnosląskie Surowce Skalne) budująca odcinek C na A2 oraz budujący odcinek E autostrady A2 Budimex, który według GDDKiA złożył program naprawy 7 marca (rzecznik prasowy Budimexu oznajmił, że firma złożyła plan naprawczy w pierwszym terminie, czyli przed 4 marca). Więcej >>

Złożona przez DSS propozycja naprawy spękań została już sprawdzona przez GDDKiA. Plan spełnia wymagania kontraktowe i tym samym wykonawca potwierdził utrzymanie gwarancji na nawierzchnię.
GDDKiA poda końcowy wynik przyczyn powstania spękań, po wykonaniu wszystkich badań mieszanek mineralno - asfaltowych w miejscach szczelin (zawartość asfaltu, uziarnienie, zawartość wolnych przestrzeni i połączenie międzywarstwowe). Wszystkie badania jakościowe, zarówno planowych jak i doraźnych Generalna Dyrekcja przedstawi do 20 marca.

Szczeliny na autostradzie. Analiza GDDKiA
Autor: GDDKiA
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej