Autostrada A2. Szczeliny w nawierzchni. GDDKiA bada sprawę

2012-02-23 15:45
Autostrada A2 - szczeliny w asfaltowej podbudowie
Autor: GDDKiA Autostrada A2. Szczeliny w asfaltowej podbudowie.

Autostrada A2 z Łodzi do Warszawy ma popękaną nawierzchnię. W asfaltowej podbudowie, pojawiły się szczeliny. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) bada sprawę i nie wstrzymuje budowy.

Budowana Autostrada A2 z Łodzi do Warszawy ma szczeliny w asfaltowej podbudowie. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wstępnie ustaliła, że przyczną popękanej nawierzchni są ostanie mrozy.

Przeczytaj również: Niektóre drogi i autostrady będą kończone po EURO 2012

Autostrada A2 a szczeliny w podbudowie

Jak informuje GDDKiA szczeliny prawdopodobnie są wynikiem ostatnich mrozów, kiedy temepratura w nocy, przy gruncie spadała do - 30°. Technolodzy przeprowadzili odwierty w miejscach gdzie pojawiły się szczeliny, by stwierdzić, że autostrada popękała wyłącznie z powodu niskich temperatur oraz w celu ustalenia, czy w niższych warstwach konstrukcji drogi nie doszło do pęknięć. Szczelin wystąpiły na tzw. szwach technologicznych, czyli w miejscach asfaltowej podbudowy. Przeprowadzone przez GDDKiA badania wykazały, że szczeliny pojawiły się we fragmentach roboczych i nie są zagrożeniem dla trwałości nawierzchni. W czasie dużych mrozów często zdarza się, że nawierzchnia asfaltowa dróg pęka. Badania odwiertów bedą prowadzone do 4 marca, po czym wykonawca będzie musiał uszczelnić popękaną podbudowę.

Stanowisko GDDKiA

Autostrada A2 budowana jest w systemie Projektuj i Buduj, zatem za dobór rozwiazań technicznych i technologicznych odpowiada wykonawca. GDDKiA jako instytucja kontrolna i inwestor publiczny, nakazała wykonawcom, że miejsca gdzie wystąpiły szczeliny muszą zostać odpowiednio zabezpieczone. W tym celu, zostaną prawidłowo wykonane połączenia robocze lub szczeliny zostaną wypełnione specjalnym rodzajem masy termoskurczalnej, zachowującej sprężystość także w niskich temperaturach. Wykonawcy autostrady A2 zobowiązani są w ciągu 7 dni przekazać do GDDKiA program naprawczy dla pęknięć w nawierzchni. Naprawy zostaną przeprowadzone na koszt wykonawcy.

Autostrada A2 z Łodzi do Warszawy

Autostrady A2 z Łodzi do Warszawy (odcinek Stryków-Konotopa) budowana jest w pięciu etapach - każdy przez innegio wykonawcę. Termin zakończenia budowy trzech z nich, został określony na 5 czerwca 2012 roku. Odcinki A i C, które początkowo budowało chińskie konsorcjum Covec, mają zostać ukończone do 15 października 2012, ale dla kierowców mają być przejezdne w maju - przed mistrzostwami EURO 2012. Autostrada między Łodzią, a Warszawą będzie miała ok. 91 kilometrów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej