Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń obchodzi 15-lecie

2018-05-11 15:25
SSO - spotkanie z okazji 15-lecia
Autor: SSO W jubileuszowym spotkaniu Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń wzięli udział prezesi, piastujący to stanowisko począwszy od 2005. Na zdjęciu od lewej: Wojciech Szczepański (2011-2013), Dariusz Czarny (lata 2005-2008), Jacek Michalak (obecny prezes od 2013 r.) i Jacek W. Kulig (2008-2011).

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń założyło w 2003 r. 5 firm. Obecnie organizacja zrzesza 30 podmiotów – producentów systemów ociepleń ETICS i ich komponentów oraz dwa stowarzyszenia branżowe producentów materiałów termoizolacyjnych.

Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń Jacek Michalak podkreśla, że jednoczy ono branżę wokół istotnych dla niej spraw. – Sukces naszej organizacji wiąże się z tym, że szukamy tego, co nas łączy, a nie tego, co nas dzieli. Nasza branża ma bardzo silną pozycję w Europie i jest niezwykle konkurencyjna, jednak gdy trzeba, mówimy jednym głosem – mówił Jacek Michalak na spotkaniu podsumowującym 15 lat działalności stowarzyszenia.

Działania Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Misją stowarzyszenia – co podkreślano wielokrotnie w czasie uroczystości jubileuszowej połączonej z V Międzynarodową Konferencją ETICS, która odbyła się w dniach 9-11 maja 2018 r. w Łochowie – jest propagowanie wiedzy na temat systemów ociepleń.

Kilkudziesięciu specjalistów z firm członkowskich tworzy Komisję Techniczną SSO, która opracowała kilka wydań wytycznych, instrukcji i zaleceń dla wykonawców i użytkowników systemów ETICS. Publikacje wydano dotąd w nakładzie ponad 50 tys. egz. Są one ogólnodostępne na stronie internetowej Stowarzyszenia, a od 2010 r. pobrano je ponad 80 tys. razy.

Ogromną popularność zyskał też przygotowany przez Komisję Techniczną SSO wzór umowy z wykonawcą ocieplenia, który w ciągu siedmiu miesięcy ściągnięto 17 tys. razy. Najnowsza inicjatywa Komisji to Kalkulator łączników SSO, nowatorski program określający liczbę niezbędnych łączników mechanicznych zależnie od siły oddziaływania wiatru na elewacje budynków. Program zaprojektowano w ramach współpracy SSO z Politechniką Poznańską.

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń uczestniczy bądź brało udział w pracach takich instytucji jak Rada Wyrobów Budowlanych przy Głównym Inspektorze Nadzoru Budowlanego, Polski Komitet Normalizacyjny (PKN/KT 179, 180, 211) i Polskie Centrum Akredytacji.

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń na arenie międzynarodowej

Stowarzyszenie współtworzyło w 2008 r. europejskie stowarzyszenie branży ociepleń – European Association for ETICS (EAE). Ponadto od 2014 r. Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń organizuje Międzynarodową Konferencję ETICS, która stała się głównym forum łączącym różne środowiska związane z branżą ociepleń i miejscem aktualnej debaty.

Łączna frekwencja na pięciu edycjach konferencji, łącznie z tegoroczną, to ok. 700 osób z 10 krajów. Wydarzenie stanowi też pomost między branżą a światem nauki i badań, ze względu na liczną reprezentację ośrodków badawczych, takich jak Instytut Techniki Budowlanej, Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, Politechnika Łódzka i Politechnika Poznańska.

W 2017 r. Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń było współorganizatorem i gospodarzem IV Europejskiego Forum ETICS w Warszawie, cyklicznej konferencji EAE, w której wzięło udział 270 osób z 24 krajów, najwięcej w dotychczasowej historii imprezy.

Kim są członkowie Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Do Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń należą: Asglatex, Atlas, Austrotherm, BASF Polska, Baumit, Bolix, Caparol Polska, Dow Polska, Dryvit Systems USA (Europe), Ejot Polska, Fabryka Styropianu Arbet, Greinplast, Henkel Polska, Hufgard Optolith Bauprodukte Polska, Klimas, Knauf, Koelner, Kreisel, Mapei Polska, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej, Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu, PPG Deco Polska, Saint-Gobain Construction Products Polska/Weber, Sto, Styropmin, Swisspor Polska, Termo Organika, TZ Amex, Wacker-Chemia Polska oraz Zakład Surowców Chemicznych i Mineralnych „Piotrowice II”.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej