GUNB ostrzega: ponad połowa zbadanych wyrobów budowlanych z negatywnymi wynikami

2017-05-19 16:16
materiały budowlane
Autor: thinkstockphotos.com Deklaracja właściwości użytkowych dla wyrobów budowlanych

Na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wydłuża się lista skontrolowanych wyrobów budowlanych. Na ponad 250 próbek więcej niż połowa otrzymała ocenę negatywną.

Laboratorium ITB
Autor: ITB

A dokładnie jest obecnie 259 (stan na 19 maja 2017) wyników badań pobranych próbek wyrobów budowlanych i systematycznie ich przybywa. Jak podaje Jacek Szer, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, najwięcej nieprawidłowych wyników otrzymano w grupach wyrobów do izolacji cieplnej (chodzi przede wszystkim o styropian), membran (folie i papy), cementów, okien i drzwi oraz grzejników.

Skoro połowa zbadanych przez nadzór budowlanych próbek wyrobów budowlanych nie trzyma deklarowanych przez producenta parametrów, może pojawić się niepokój, o jakość produktów znajdujących się na rynku. Po pierwsze trzeba pamiętać, że wyrobów budowlanych jest bardzo dużo, jest więc w czym wybierać, szczególnie gdy kierujemy się marką producenta a nie ceną. Po drugie, w większości przypadków organy nadzoru budowlanego pobierają do badań próbki wyrobów, gdy zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, że będą one złe. Wyroby budowlane są typowane do kontroli dzięki informacjom uzyskiwanym z rynku, od inwestorów, swoją wiedzę mają organy nadzoru budowlanego, jak nas zapewniał kiedyś szef GUNB, tzw. donosy obywatelskie też mają w kontrolach swój udział.

Strona internetowa, gdzie GUNB zamieszcza wyniki kontroli wyrobów budowlanych, do dzisiaj zanotowała 781 156 odwiedzin. Biorąc pod uwagę skalę rynku, nie jest to dużo. Między innymi dlatego Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego zaapelował listami do władz Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (PIIB) oraz Izby Architektów RP (IARP), by jak najszerzej rozpropagować listę kontrolowanych wyrobów budowlanych wśród członków obu tych samorządowych organizacji. Izba inżynierów budownictwa ma ponad 100 tys. członków, izba acrhitektów ponad 10 tys., zatem wiedza o wyrobach budowlanych, które nie trzymają parametrów deklarowanych przez producentów (a przecież na tychże właśnie parametrach architekci opierają swoje projekty, a inżynierowie budownictwa wprowadzają je w życie), naprawdę „pójdzie w świat”. To jeszcze bardziej powinno zmotywować nierzetelnych producentów i niesumiennych dystrybutorów do podniesienia standardów jakości.

- Sądzę, że upowszechnianie wiedzy o tych wynikach będzie korzystne z perspektywy każdego uczestnika procesu inwestycyjnego – uważa Jacek Szer, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Wykaz skontrolowanych przez nadzór budowlany wyrobów wraz z wynikami badań >>

Przypomnijmy, że na ujawnianie przez GUNB wyników badań wyrobów budowlanych wraz z nazwą i adresem producenta pozwalana znowelizowana ustawa o wyrobach budowlanych, a przepisy obowiązują od stycznia 2016. Badania popranych próbek są wykonywane przez wyspecjalizowane, akredytowane laboratoria na zlecenie organów nadzoru budowlanego.

Sygnatariusze_loga
Autor: Muratorplus.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej