Stopy procentowe NBP czerwiec 2023 - decyzja RPP z 6 czerwca! Czy stopy procentowe spadną? Prognozy

2023-06-06 16:52
Stopy procentowe czerwiec 2023
Autor: Getty Images Stopy procentowe - 6 czerwca 2023 ogłoszono decyzję w sprawie stóp procentowych

Stopy procentowe NBP w Polsce - 5 i 6 czerwca 2023 odbyło się kolejne posiedzenie RPP w sprawie wysokości stóp procentowych. Tym razem wysokość stóp procentowych również nie została zmieniona. Wciąż mamy poziom 6,75%. W artykule tabela z wyliczeniami jak mogą wzrosnąć raty kredytów jeżeli stopy jednak zostaną podniesione.

Spis treści

 1. Stopy procentowe czerwiec 2023 - prognozy
 2. Stopy procentowe maj 2023
 3. Jak mogą wzrosnąć raty kredytów po kolejnych podwyżkach stóp?
 4. Co mogą zrobić kredytobiorcy, którzy tracą płynność finansową?
 5. Jak wzrost inflacji wpływa na stopy procentowe?
 6. Kto najbardziej odczuje podwyżkę stóp procentowych?
 7. Przyczyny kolejnych wzrostów stóp procentowych NBP

Stopy procentowe czerwiec 2023 - prognozy

5-6 czerwca 2023 roku odbyło się kolejne posiedzenie RPP. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) ponownie zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie w stosunku do maja 2023. Stopy procentowe pozostały na poziomie 6,75%.

Zgodnie z decyzją RPP z 6 czerwca 2023 poziom stóp procentowych wynosi:

 • stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej
 • stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej
 • stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej
 • stopa redyskonta weksli 6,80% w skali rocznej
 • stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej

Przypomnijmy, że ostatnie podwyżki stóp procentowych odnotowaliśmy we wrześniu 2022 roku, kiedy RPP podniosła stopę referencyjną do poziomu 6,75 procent. Od tamtego momentu, pomimo wzrostu inflacji, stopy pozostają na niezmienionym poziomie. Kredytobiorcom przez ostatnie 8 miesięcy nie wzrosły raty, ale czy jest szansa na to, aby zaczęły one spadać?

Większość prognoz ekonomistów wskazuje na pierwsze obniżki stóp procentowych w pierwszych miesiącach 2024 roku. Wtedy będziemy mogli zauważyć realny spadek inflacji, a co za tym idzie, możliwość obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej i obniżenie rat kredytów -mówi Agnieszka Łuczak, ekspert kredytowy Lendi.

Szczyt inflacji odnotowaliśmy w lutym bieżącego roku – wyniosła ona wówczas 18,4 procent. Wstępne szacunki GUS wskazują, że w maju wzrost cen obniży się do 13 procent rok do roku, a część ekonomistów prognozuje, że pod koniec 2023 roku inflacja będzie jednocyfrowa. Widzimy, że ceny rosną już wolniej, więc możemy zadać sobie pytanie: czy nie ma nadziei na wcześniejsze obniżki stóp procentowych? Oczywiście inflacja jest jeszcze na tyle wysoka, że nie prognozujemy redukcji stóp procentowych, ale czy jest cień szansy na to, że po wakacjach, a przed wyborami parlamentarnymi, może pojawić się prezent dla kredytobiorców ze strony RPP?

Stopy procentowe maj 2023

W maju, marcu, lutym i kwietniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) również zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie w stosunku do stycznia 2023. Podobnie jak w grudniu i listopadzie. Ostatnie wzrosty stóp były we wrześniu 2022, kiedy to RPP po raz 11. podniosła stopy o 0,25 pkt. bazowych, właśnie do poziomu 6,75%.

Obszerny artykuł na temat przyczyn kolejnych wzrostów stóp TUTAJ.

Jak mogą wzrosnąć raty kredytów po kolejnych podwyżkach stóp?

Wysokość wybranych rat kredytu spłacanego w ratach równych (tzw. annuitetowych) wyrażona w walucie kredytu (zł) dla bieżącej wartości wskaźnika referencyjnego WIBOR 3M oraz dla następujących poziomów wartości wskaźnika referencyjnego, odpowiednio: 7,19%, 7,69%, 6,69%. Marża 1,69 %, okres spłat 30 lat. Przyjęte LTV 75%.

Kwota kredytu

WIBOR 3M

6,94% + marża

WIBOR 3M

6,94% + marża (+0,25%)

WIBOR 3M

6,94% + marża (+0,75%)

WIBOR 3M

6,94% + marża (-0,25%)

200.000

1.556

1.592 1.664 1.521

400.000

3.113 3.184 3.328 3.042

600.000

4.669 4.776 4.993 4.563

800.000

6.225 6.368 6.657 6.083

Co mogą zrobić kredytobiorcy, którzy tracą płynność finansową?

Jest kilka rozwiązań:

 • Refinansowanie kredytu, czyli przeniesienie go do innego banku oferującego lepsze warunki cenowe. Przy rosnących stopach procentowych banki obniżają marże. Warto skonsultować z ekspertem finansowym posiadane warunki kredytu z możliwymi do uzyskania w innym banku i przeliczyć potencjalne oszczędności.
 • Przejście z rat malejących na raty równe.
 • Zmiana oprocentowania zmiennego na stałe.
 • Konsolidacja bieżących zobowiązań. Scalenie wszystkich kredytów, debetów, kart kredytowych w jedno zobowiązanie z dłuższym okresem kredytowania.
 • Wakacje kredytowe.
 • Wydłużenie okresu spłaty kredytu. Dla przykładu wydłużając okres kredytowania z 20 na 30 lat rata spadnie o około 10 procent.
 • Warto skorzystać z pomocy doświadczonego eksperta kredytowego w celu znalezienia optymalnego rozwiązania, dostosowanego do indywidualnych możliwości finansowych.

Jak wzrost inflacji wpływa na stopy procentowe?

Trzeba mieć świadomość, że kolejne podwyżki stóp to pokłosie rosnącej inflacji.

Sytuacja w gospodarce mocno powiązana jest z sektorem bankowym, który dostarcza na rynek popularne rozwiązania kredytowe, jakimi są kredyty konsumpcyjne oparte o WIBOR 3M oraz 6M - informuje Natalia Bihun, ekspertka kredytowa Lendi. Stawka WIBOR wpływa na oprocentowanie kredytów hipotecznych i gotówkowych dla zmiennego oprocentowania, a takich instytucje finansowe udzielają na rynku najwięcej. Mówiąc obrazowo, WIBOR to stawka, po jakiej banki pożyczają sobie pieniądze. Serie podwyżek stóp procentowych zapoczątkowane na jesieni spowodowały znaczny wzrost rat kredytowych. Co gorsze – nic nie wskazuje na to, aby poziom inflacji się zatrzymał, a tym bardziej zaczął maleć.

Czytaj też:

Kto najbardziej odczuje podwyżkę stóp procentowych?

Skutki podwyżki odczują osoby spłacające kredyty zaciągnięte w polskim złotym oraz wszyscy, którzy złożyli wniosek i planują wziąć kredyt. Według głównego analityka BIK, perspektywy na rynku kredytów mieszkaniowych nie napawają optymizmem.

Grupą kredytobiorców, którzy najbardziej odczują podwyżkę są osoby, które zaciągnęły kredyt mieszkaniowy od końca maja 2020 roku do początku października 2021, czyli w okresie obowiązywania stopy referencyjnej na poziomie 0,1%, zaciągnęły go samodzielnie i jednocześnie spłacały inne zobowiązania kredytowe.

Takich klientów było 88 958. Zaciągnęli oni 90 863 kredytów mieszkaniowych na kwotę 25,6 mld zł. Średnia kwota ich kredytu wyniosła 281 741 zł. Wartość innych zobowiązań finansowych tych klientów to 1,8 mld zł, w tym głównie kredyty gotówkowe na 1,3 mld zł.

Podwyżka stóp procentowych, bezpośrednio wpłynie na spadek dostępności kredytów mieszkaniowych, ponieważ jeszcze bardziej ograniczy zdolność kredytową.

Kontynuacja podwyżek stóp – w połączeniu z dużą dozą niepewności i wysoką inflacją – będzie też kolejnym czynnikiem, który może w tym roku zniechęcić firmy do inwestowania. Do tego dochodzą rosnąca niepewność związana z wojną w Ukrainie, zakłócenia w handlu zagranicznym, drożejące szybko surowce, które napędzają inflację. 

Czytaj też:

Przyczyny kolejnych wzrostów stóp procentowych NBP

W komunikacie NBP czytamy, że "utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych".

Po rozpoczęciu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie wzrosła niepewność dotycząca dalszego kształtowania się sytuacji makroekonomicznej na świecie, w tym w Europie. Znalazło to odzwierciedlenie w istotnym pogorszeniu nastrojów na rynkach finansowych oraz deprecjacji części walut. Ponownie wzrosły ceny węgla, gazu ziemnego, ropy naftowej oraz części surowców rolnych. Jednocześnie przedłużają się zaburzenia w globalnych łańcuchach podaży, a ceny transportu międzynarodowego są nadal podwyższone. Przyczyni się to najprawdopodobniej do dalszego wzrostu inflacji na świecie, która w wielu krajach osiągała wysokie poziomy jeszcze przed rosyjską agresją zbrojną na Ukrainę.

Inflację w Polsce ogranicza jedynie obniżenie części stawek podatkowych w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej.

Czytaj też:

Źródło: komunikat NBP, Newseria

Raty kredytów wzrosną niezależnie od decyzji RPP?

Posłuchaj opinii ekonomisty.

Listen to "Raty kredytów i tak będą wyższe - ekonomista Bogusław Grabowski ostrzega. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej