Nadpłata kredytu hipotecznego - czy warto nadpłacić kredyt w obecnej sytuacji?

2022-04-25 15:02
Nadpłata kredytu hipotecznego
Autor: Getty Images Nadpłata kredytu hipotecznego oznacza częściową wcześniejszą spłatę pożyczonej kwoty

Nadpłata kredytu mieszkaniowego - czy i kiedy się opłaca? Aktualnie mamy rekordowo wysokie stopy procentowe, a mogą być jeszcze wyższe. Raty kredytów rosną w zastraszającym tempie. Można powiedzieć, że sytuacja zaskoczyła kredytobiorców. Wielu z nich zastanawia się jak obniżyć ratę kredytu. Jednym z pomysłów jest zainwestowanie nadwyżki gotówki we wcześniejszą spłatę kredytu. Czy nadpłata kredytu hipotecznego w obecnej sytuacji to dobry pomysł?

Spis treści

  1. Czy warto nadpłacać kredyt kiedy rośnie inflacja i stopy?
  2. Co daje nadpłata kredytu hipotecznego?
  3. Czy nadpłata kredytu może być dobrą inwestycją?
  4. Jak nadpłacić kredyt przed terminem?

Czy warto nadpłacać kredyt kiedy rośnie inflacja i stopy?

Jeśli posiadamy na to środki, to warto nadpłacać kredyt w sytuacji gdy koszty jego obsługi rosną w szybkim tempie - chyba, że mamy możliwość pomnożenia kapitału z większym zyskiem niż rosnący koszt kredytu. Od jesieni 2021 znacząco wzrosły stopy procentowe. Stopa referencyjna NBP na dziś (21.04) wynosi 4,5%, a WIBOR 3M (najczęstsza baza oprocentowania kredytów ze zmienną stopą) przekracza 5,5%. Średnio raty kredytów ze zmienną stopą od tego czasu wzrosły o ok. 60%. Widzimy zatem, że koszty kredytów znacząco rosną, a to jeszcze nie koniec tych wzrostów - informuje Leszek Zięba, ekspert Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, mFinanse.

Pomnażanie naszych środków na ewentualnej lokacie, pomniejszone jeszcze o podatek od zysków kapitałowych, nie przyniesie spektakularnego zysku, ponieważ zostanie on zniwelowany przez istniejącą inflację. W efekcie wartość naszych depozytów (nawet oprocentowanych) maleje, a koszty kredytów rosną, więc racjonalne wydaje się w obecnym czasie nadpłacanie kredytu - dodaje.

Mniejsze zobowiązania spłacane miesięcznie pozwolą nam tym samym „złapać oddech” w dysponowaniu domowym budżetem.

Czytaj też:

Co daje nadpłata kredytu hipotecznego?

Jeśli kredyt hipoteczny zostanie nadpłacony przed terminem, kredytobiorca zapłaci odsetki wyłącznie za okres, w którym korzystał z pieniędzy. W zależności od kwoty kredytu, okresu spłaty i momentu przerwania umowy, można zaoszczędzić na takiej operacji od kilkudziesięciu, aż do kilkuset tysięcy złotych.

Obecnie nadpłata to idealne rozwiązanie, bo mamy ogromną różnicę między oprocentowaniem kont oszczędnościowych i lokat, a oprocentowaniem kredytów. Jeśli mamy oszczędności, których część możemy przeznaczyć na nadpłatę kredytu hipotecznego, to warto to zrobić. Pamiętajmy jednak, że warto zostawić sobie poduszkę finansową w tych "niepewnych" czasach.

Czy nadpłata kredytu może być dobrą inwestycją?

Zdecydowanie tak. Możemy nadpłatę traktować jako inwestycję, gdzie wkładem jest wpłacana dziś kwota, a stopą zysku to, ile łącznie zaoszczędzimy na kolejnych ratach. Okazuje się, że obecnie możemy w ten sposób zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent, a to zdecydowanie dobra inwestycja.

Jak nadpłacić kredyt przed terminem?

Jak wygląda wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego? Należy wysłać do banku wniosek o wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego lub całkowitą spłatę kredytu (wzór znajduje się na stronie internetowej banku). Aby wypełnić dokument potrzebne są dane osobowe, informacja o planowanym terminie spłaty i numerze rachunku, na który bank powinien przekazać ewentualną nadpłatę.

Źródło: Leszek Zięba, ekspert Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, mFinanse, redakcja

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej