Nadpłata kredytu hipotecznego - czy warto nadpłacić kredyt w obecnej sytuacji?

2022-04-25 15:02
Nadpłata kredytu hipotecznego
Autor: Getty Images Nadpłata kredytu hipotecznego oznacza częściową wcześniejszą spłatę pożyczonej kwoty

Nadpłata kredytu mieszkaniowego - czy i kiedy się opłaca? Aktualnie mamy rekordowo wysokie stopy procentowe, a mogą być jeszcze wyższe. Raty kredytów rosną w zastraszającym tempie. Można powiedzieć, że sytuacja zaskoczyła kredytobiorców. Wielu z nich zastanawia się jak obniżyć ratę kredytu. Jednym z pomysłów jest zainwestowanie nadwyżki gotówki we wcześniejszą spłatę kredytu. Czy nadpłata kredytu hipotecznego w obecnej sytuacji to dobry pomysł?

Spis treści

  1. Czy warto nadpłacać kredyt kiedy rośnie inflacja i stopy?
  2. Co daje nadpłata kredytu hipotecznego?
  3. Czy nadpłata kredytu może być dobrą inwestycją?
  4. Jak nadpłacić kredyt przed terminem?

Czy warto nadpłacać kredyt kiedy rośnie inflacja i stopy?

Jeśli posiadamy na to środki, to warto nadpłacać kredyt w sytuacji gdy koszty jego obsługi rosną w szybkim tempie - chyba, że mamy możliwość pomnożenia kapitału z większym zyskiem niż rosnący koszt kredytu. Od jesieni 2021 znacząco wzrosły stopy procentowe. Stopa referencyjna NBP na dziś (21.04) wynosi 4,5%, a WIBOR 3M (najczęstsza baza oprocentowania kredytów ze zmienną stopą) przekracza 5,5%. Średnio raty kredytów ze zmienną stopą od tego czasu wzrosły o ok. 60%. Widzimy zatem, że koszty kredytów znacząco rosną, a to jeszcze nie koniec tych wzrostów - informuje Leszek Zięba, ekspert Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, mFinanse.

Pomnażanie naszych środków na ewentualnej lokacie, pomniejszone jeszcze o podatek od zysków kapitałowych, nie przyniesie spektakularnego zysku, ponieważ zostanie on zniwelowany przez istniejącą inflację. W efekcie wartość naszych depozytów (nawet oprocentowanych) maleje, a koszty kredytów rosną, więc racjonalne wydaje się w obecnym czasie nadpłacanie kredytu - dodaje.

Mniejsze zobowiązania spłacane miesięcznie pozwolą nam tym samym „złapać oddech” w dysponowaniu domowym budżetem.

Czytaj też:

Co daje nadpłata kredytu hipotecznego?

Jeśli kredyt hipoteczny zostanie nadpłacony przed terminem, kredytobiorca zapłaci odsetki wyłącznie za okres, w którym korzystał z pieniędzy. W zależności od kwoty kredytu, okresu spłaty i momentu przerwania umowy, można zaoszczędzić na takiej operacji od kilkudziesięciu, aż do kilkuset tysięcy złotych.

Obecnie nadpłata to idealne rozwiązanie, bo mamy ogromną różnicę między oprocentowaniem kont oszczędnościowych i lokat, a oprocentowaniem kredytów. Jeśli mamy oszczędności, których część możemy przeznaczyć na nadpłatę kredytu hipotecznego, to warto to zrobić. Pamiętajmy jednak, że warto zostawić sobie poduszkę finansową w tych "niepewnych" czasach.

Czy nadpłata kredytu może być dobrą inwestycją?

Zdecydowanie tak. Możemy nadpłatę traktować jako inwestycję, gdzie wkładem jest wpłacana dziś kwota, a stopą zysku to, ile łącznie zaoszczędzimy na kolejnych ratach. Okazuje się, że obecnie możemy w ten sposób zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent, a to zdecydowanie dobra inwestycja.

Jak nadpłacić kredyt przed terminem?

Jak wygląda wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego? Należy wysłać do banku wniosek o wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego lub całkowitą spłatę kredytu (wzór znajduje się na stronie internetowej banku). Aby wypełnić dokument potrzebne są dane osobowe, informacja o planowanym terminie spłaty i numerze rachunku, na który bank powinien przekazać ewentualną nadpłatę.

Źródło: Leszek Zięba, ekspert Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, mFinanse, redakcja

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej