Stopy procentowe NBP 2022 - nie będzie 12. podwyżki! Tak zdecydowała 5 października RPP! Raty kredytów nie wzrosną!

2022-10-06 10:29
Stopy procentowe październik 2022
Autor: Getty Images Stopy procentowe - 5 października 2022 odbyło się kolejne posiedzenie RPP. Stopy procentowe pozostają na poziomie 6,75%

Stopy procentowe NBP w październiku bez zmian! 5 października 2022 Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. To ważna decyzja dla kredytobiorców. Co dalej ze stopami procentowymi w 2022 roku? W artykule tabela z wyliczeniami jak mogą wzrosnąć raty kredytów jeżeli stopy będą podniesione np. za miesiąc. Kolejne posiedzenie RPP odbędzie się 9 listopada 2022.

Spis treści

 1. Stopy procentowe w październiku 2022 bez zmian!
 2. Stopy procentowe 2022/2023 - prognozy m.in. dla Polski i Czech - wykres
 3. Jak mogą jeszcze wzrosnąć raty kredytów?
 4. Jak wzrost inflacji wpływa na stopy procentowe?
 5. Kto najbardziej odczuje podwyżkę stóp procentowych?
 6. Przyczyny kolejnych wzrostów stóp procentowych NBP

Stopy procentowe w październiku 2022 bez zmian!

Rada Polityki Pieniężnej 5 października 2022 zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie w stosunku do września. Większość ekspertów spodziewała się podwyżki o 25 punktów bazowych. Stopy procentowe w październiku zostają na poziomie 6,75%.

Przypomnijmy, że Rada Polityki Pieniężnej na wrześniowym posiedzeniu po raz 11. podniosła stopy procentowe o 0,25 pkt. bazowych, do poziomu 6,75%.

Obszerny artykuł na temat przyczyn kolejnych wzrostów stóp TUTAJ.

Zgodnie z decyzją RPP z 5 października 2022 poziom stóp procentowych wynosi:

 • stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej
 • stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej
 • stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej
 • stopa redyskonta weksli 6,80% w skali rocznej
 • stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej

Poziom stóp procentowych od 7 lipca 2022

 • stopa referencyjna 6,5% w skali rocznej
 • stopa lombardowa 7,0% w skali rocznej
 • stopa depozytowa 6,0% w skali rocznej
 • stopa redyskonta weksli 6,55% w skali rocznej
 • stopa dyskontowa weksli 6,0% w skali rocznej

Poziom stóp procentowych od 8 czerwca 2022

 • stopa referencyjna 6% w skali rocznej
 • stopa lombardowa 6,5% w skali rocznej
 • stopa depozytowa 5,5% w skali rocznej
 • stopa redyskonta weksli 6,05% w skali rocznej
 • stopa dyskontowa weksli 6,1% w skali rocznej

Poziom stóp procentowych od 6 maja 2022

 • stopa referencyjna 5,25 proc. w skali rocznej
 • stopa lombardowa 5,75% w skali rocznej
 • stopa depozytowa 4,75% w skali rocznej
 • stopa redyskonta weksli 5,30% w skali rocznej
 • stopa dyskontowa weksli 5,35% w skali rocznej

Stopy procentowe 2022/2023 - prognozy m.in. dla Polski i Czech - wykres

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Główna stopa NBP wynosi obecnie 6,75%. To pierwsze posiedzenie bez podwyżki od roku. Łącznie stopy wzrosły o 6,65 pkt. proc. Przerywana linia na wykresie to konsensus prognoz analityków ankietowanych przez Focus Economics.

Jak mogą jeszcze wzrosnąć raty kredytów?

Poniższej przykład prognozowanego wzrostu rat w kilku wariantach tj. podwyżki o 0,25 p.p., 0,5 p.p. i 1 p.p.

Wyliczenia dla kredytu o wartości 300 tys. zł, zaciąganym na okres 30 lat kredytowania, przy marży banku 2,2 p.p. oraz 20% wkładzie własnym. Przykład dotyczy mBanku, którego oferta dostępna jest dla osób osiągających dochody min. 7 tys. zł/mies netto. Poniższe symulacje dotyczą samych rat i nie uwzględniają produktów dodatkowych takich jak np. ubezpieczenie na życie.

Aktualna stawka WIBOR 3M mBanku to 7,10% plus marża banku 2,2 p.p. daje oprocentowanie w wysokości 9,30%. Każdy wzrost oprocentowania względem obecnego np. o 1 % podwyższa poziom miesięcznej raty o niecałe 250 zł/mies., liczonego dla przykładu 300 tys. zł. Inaczej mówiąc przy powyższych założeniach podwyżka o 1% to około 70-75 zł większa rata za każde 100 000 kredyt.

Poniższa tabela przedstawia, jak może zmienić się rata kredytu względem następnych podwyżek stóp procentowych o 0,25%, 0,5% i 1% jeśli RPP zdecyduje się na kolejne podwyżki na w najbliższych miesiącach.

Raty kredytow po 5 października
Autor: Lendi Raty kredytow po 5 października 2022 - symulacja Link: Kliknij i powiększ

Jak wzrost inflacji wpływa na stopy procentowe?

Trzeba mieć świadomość, że kolejne podwyżki stóp to pokłosie rosnącej inflacji.

Sytuacja w gospodarce mocno powiązana jest z sektorem bankowym, który dostarcza na rynek popularne rozwiązania kredytowe, jakimi są kredyty konsumpcyjne oparte o WIBOR 3M oraz 6M - informuje Natalia Bihun, ekspertka kredytowa Lendi. Stawka WIBOR wpływa na oprocentowanie kredytów hipotecznych i gotówkowych dla zmiennego oprocentowania, a takich instytucje finansowe udzielają na rynku najwięcej. Mówiąc obrazowo, WIBOR to stawka, po jakiej banki pożyczają sobie pieniądze. Serie podwyżek stóp procentowych zapoczątkowane na jesieni spowodowały znaczny wzrost rat kredytowych. Co gorsze – nic nie wskazuje na to, aby poziom inflacji się zatrzymał, a tym bardziej zaczął maleć.

Czytaj też:

Kto najbardziej odczuje podwyżkę stóp procentowych?

Skutki podwyżki odczują osoby spłacające kredyty zaciągnięte w polskim złotym oraz wszyscy, którzy złożyli wniosek i planują wziąć kredyt. Według głównego analityka BIK, perspektywy na rynku kredytów mieszkaniowych nie napawają optymizmem.

Grupą kredytobiorców, którzy najbardziej odczują podwyżkę są osoby, które zaciągnęły kredyt mieszkaniowy od końca maja 2020 roku do początku października 2021, czyli w okresie obowiązywania stopy referencyjnej na poziomie 0,1%, zaciągnęły go samodzielnie i jednocześnie spłacały inne zobowiązania kredytowe.

Takich klientów było 88 958. Zaciągnęli oni 90 863 kredytów mieszkaniowych na kwotę 25,6 mld zł. Średnia kwota ich kredytu wyniosła 281 741 zł. Wartość innych zobowiązań finansowych tych klientów to 1,8 mld zł, w tym głównie kredyty gotówkowe na 1,3 mld zł.

Podwyżka stóp procentowych, bezpośrednio wpłynie na spadek dostępności kredytów mieszkaniowych, ponieważ jeszcze bardziej ograniczy zdolność kredytową.

Kontynuacja podwyżek stóp – w połączeniu z dużą dozą niepewności i wysoką inflacją – będzie też kolejnym czynnikiem, który może w tym roku zniechęcić firmy do inwestowania. Do tego dochodzą rosnąca niepewność związana z wojną w Ukrainie, zakłócenia w handlu zagranicznym, drożejące szybko surowce, które napędzają inflację. 

Czytaj też:

Przyczyny kolejnych wzrostów stóp procentowych NBP

W komunikacie NBP czytamy, że "utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych".

Po rozpoczęciu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie wzrosła niepewność dotycząca dalszego kształtowania się sytuacji makroekonomicznej na świecie, w tym w Europie. Znalazło to odzwierciedlenie w istotnym pogorszeniu nastrojów na rynkach finansowych oraz deprecjacji części walut. Ponownie wzrosły ceny węgla, gazu ziemnego, ropy naftowej oraz części surowców rolnych. Jednocześnie przedłużają się zaburzenia w globalnych łańcuchach podaży, a ceny transportu międzynarodowego są nadal podwyższone. Przyczyni się to najprawdopodobniej do dalszego wzrostu inflacji na świecie, która w wielu krajach osiągała wysokie poziomy jeszcze przed rosyjską agresją zbrojną na Ukrainę.

Inflację w Polsce ogranicza jedynie obniżenie części stawek podatkowych w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej.

Czytaj też:

Źródło: komunikat NBP, Newseria

Na jakim poziomie zatrzyma się inflacja? Jak mocno wpłynie na stopy procentowe?

Posłuchaj podcastu i dowiedz się więcej!

Listen to "Tak źle było ostatnio w 1997 r. Co dalej z inflacją?" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej