Program Mieszkanie Plus pod nadzorem premiera

2018-01-19 13:38
Mateusz Morawiecki
Autor: KPRM Posiedzenie rządu Mateusza Morawieckiego.

Premier ma określać cele i środki polityki mieszkaniowej państwa oraz nadzorować ich realizację – proponuje rząd w projekcie nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej. To nie jedyne uszczuplenie kompetencji ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

Przypomnijmy, że – zgodnie z obowiązującym od 9 stycznia 2018 r. rozporządzeniem „w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury” – Andrzej Adamczyk odpowiada za budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo.

 

Patrz też: gdzie się podziało budownictwo? Znamy odpowiedź

 

Mieszkanie Plus - Andrzej Adamczyk
Autor: MIB Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Mieszkanie Plus priorytetem rządu

Jednak z przygotowywanego przez rząd projektu ustawy o działach administracji rządowej ustawy wynika, że premier Mateusz Morawiecki postanowił „odciążyć” min. Adamczyka z części obowiązków. To premier miałby decydować o celach i środkach polityki mieszkaniowej państwa oraz nadzorować ich realizację. Chodzi przede wszystkim o rządowy program Mieszkanie Plus.

- Ten program jest na najbliższe 10 lat sztandarowym zadaniem rządu Rzeczpospolitej – zapewniał w exposé premier Mateusz Morawiecki. I przypomniał, że Polska zajmuje przedostatnie miejsce w Europie, jeśli chodzi o liczbę mieszkań w stosunku do liczby mieszkańców.

Dodajmy, że w przyjętej w 2016 r. uchwale w sprawie Narodowego Programu Mieszkaniowego, rząd postawił sobie za cel, że do 2030 r. liczba mieszkań przypadająca na tysiąc mieszkańców wzrośnie z 363 do 435, czyli osiągnie obecną średnią unijną. W ostatnich latach powstawało w naszym kraju ok. 150 tys. nowych mieszkań i domów. Trzeba ich więc budować przynajmniej o 50 tys. więcej. Politycy PiS zdają sobie sprawę, że sukces programu Mieszkanie Plus może zapewnić im utrzymanie się przy władzy na dłużej. Natomiast klęska programu Mieszkania Plus pogrzebałaby szanse PiS na zwycięstwo w następnych wyborach.

Patrz też: Mieszkanie Plus – dla każdego?

Mieszkanie Plus - Mirosław Barszcz
Autor: BGKN Prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz.

Minister infrastruktury straci pracowników

Konsekwencją zmian w ustawie o działach administracji rządowej jest przejęcie przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów 14 pracowników z Ministerstwa Infrastruktury. Ponadto – zgodnie z ustawą o Radzie Ministrów – premier mógłby „w celu realizacji zadań określonych ustawą powołać organy pomocnicze”. Najprawdopodobniej mianuje swojego pełnomocnika, który odpowiadałby za program Mieszkanie Plus. Z naszych informacji wynika, że jednym z kandydatów może być Mirosław Barszcz. W 2007 r. był on ministrem budownictwa w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, a obecnie jest prezesem spółki BGK Nieruchomości, która zarządza częścią komercyjną programu Mieszkanie Plus. BGK Nieruchomości realizuje inwestycje m.in. w Gdyni, Białej Podlaskiej, Jarocinie, Wałbrzychu, Kępnie i Katowicach. Łącznie w budowie jest ok. 1,7 tys. mieszkań, a ok. 15 tys. jest w przygotowaniu.

Patrz też: inwestorzy giełdowi sfinansują Mieszkanie Plus?

Mieszkanie Plus - Tomasz Żuchowski
Autor: Marek Wielgo Podpisanie umowy inwestycyjnej. Od lewej: prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, wiceministr infrastruktury Tomasz Żuchowski oraz pełnomocnik ds. organizacji Krajowego Zasobu Nieruchomosci Tomasz Tomala.

W tej sytuacji funkcję „pełnomocnika Rządu do spraw budowy mieszkań w zakresie Krajowego Zasobu Nieruchomości” może stracić wiceminister infrastruktury Tomasz Żuchowski, który w resorcie odpowiada także za budownictwo oraz planowanie i zagospodarowanie przestrzenne. To min. Żuchowskiemu podlega obecnie Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN), który ma gromadzić nieruchomości należące do państwa i zarządzać nimi tak, aby zwiększyć dostępność mieszkań, zwłaszcza na wynajem z docelowym przeniesieniem własności.

Problem w tym, że budowa banku ziemi nie posuwa się tak szybko, jak oczekiwał tego rząd. Min. Żuchowski przyznaje, że do tej pory tylko 199 z 380 starostw dostarczyło do KZN informację o gruntach państwowych. Dopiero z nich KZN wybrałby takie, które mogłyby być wykorzystana pod budowę czynszówek. Grunty mają pochodzić także od państwowych spółek. Np. PKP wytypowała dotychczas do rządowego programu 238 działek o łącznej powierzchni prawie 600 ha (ich szacunkowa wartość wynosi ok. 1,3 mld), zaś Poczta Polska – 208 działek. W Ministerstwie Infrastruktury wyjaśniają, że jeśli KZN zainteresuje się, którąś z tych działek, wówczas odkupi ją od PKP czy Poczty Polskiej.

Współpracę z KZN deklarują także gminy. Władze Łomży, Szerzyn i Zakliczyna zawarły w grudniu 2017 r. porozumienie z KZN dotyczące finansowania inwestycji. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski deklarował, że spółka powołana przez miasto i KZN wybuduje na działce miejskiej co najmniej dwa bloki ze 115 mieszkaniami. Ponadto KZN podpisało też listy intencyjne z 77 samorządami na budowę łącznie ok. 6 tys. mieszkań.

Patrz też: powstanie bank ziemi na potrzeby programu Mieszkanie Plus

Który minister od architektury?

W projekcie ustawy o działach administracji rządowej rząd proponuje także zmiany kompetencyjne dotyczące architektury. Ministrowi infrastruktury nowa ustawa pozostawi nadzór nad samorządem zawodowym architektów oraz inżynierów budownictwa. Natomiast za sprawy architektury w zakresie estetyki przestrzeni publicznej będzie odpowiadał minister kultury i dziedzictwa narodowego.

„Pozwoli to na intensyfikację działań w obszarze dbałości o estetykę przestrzeni publicznej jako elementu polityki kulturalnej Państwa. Będzie to stanowić jeden z elementów szerszego celu, jakim jest ochrona krajobrazu” – czytamy w piśmie kierującym projekt ustawy o działach administracji rządowej do uzgodnień międzyresortowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej