Gdzie się podziało budownictwo? Znamy odpowiedź

2018-01-15 12:53
Chcemy uczciwego budownictwa konferencja Muratorplus.pl
Autor: Magdalena Niezabitowska-Krogulec/MURATOR Od lewej: Marek Niechciał, prezes UOKiK; Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa

9 stycznia 2018 r. w miejsce Ministerstw: Infrastruktury i Budownictwa oraz Rozwoju powstały: Ministerstwo Infrastruktury oraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Przez cztery dni nie było jednak wiadomo, który z tych resortów będzie się zajmował budownictwem, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym oraz mieszkalnictwem.

Ostatecznie reorganizacja obu ministerstw skończyła się tylko na zmianie ich nazw. 12 stycznia 2018 r. w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów „w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury”, w którym czytamy, że kieruje on następującymi działami administracji rządowej: budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo; łączność; transport. Podległe ministrowi infrastruktury lub przez niego nadzorowane są: Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad; Główny Geodeta Kraju; Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego; Główny Inspektor Transportu Drogowego; Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Patrz też: Nie ma już Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa>>

Rozporządzenie w sprawie kompetencji ministra infrastruktury
Autor: RCL

Przypomnijmy, że nie ma chyba takiej dziedziny, której – podobnie jak budownictwa – dotyczyłoby tak wiele gruntownych reorganizacji w administracji rządowej. Ministerstwo Infrastruktury zajmowało się już budownictwem i mieszkaniówką przed dojściem PiS do władzy w październiku… 2005 r. Wtedy to reaktywowano resort budownictwa po dziewięciu latach od likwidacji. Ówczesny minister transportu i budownictwa Jerzy Polaczek zapewniał, że rozwój budownictwa mieszkaniowego będzie jednym z priorytetów nowego rządu. W maju 2006 r. - w wyniku podpisania umowy koalicyjnej pomiędzy PiS, Samoobroną i LPR - Ministerstwo Transportu i Budownictwa podzielono na: Ministerstwo Transportu, Ministerstwo Budownictwa oraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej. W listopadzie 2007 r. rząd PO ponownie ustanowił Ministerstwo Infrastruktury. Ale cztery lata później przekształcił je w Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, a w listopadzie 2013 r. – w Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Kolejna reorganizacja miała miejsce w grudniu 2015 r. po wygranych przez PiS wyborach. Utworzono wówczas Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. I właśnie z nazwy tego resortu wypadło słowo „budownictwa”. Dodajmy, że ministrem infrastruktury został Andrzej Adamczyk, który wcześniej był ministrem infrastruktury i budownictwa. Natomiast na czele Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju stanął Jerzy Kwieciński, który wcześniej sprawował funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, czyli był zastępcą Mateusza Morawieckiego w tym resorcie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej