Pozwolenie na budowę w półtora miesiąca od zakupu działki? To możliwe w… Edynburgu!

2017-06-26 19:39
plac budowy
Autor: Warbud

Na początku stycznia 2017 r. Grupa Murapol kupiła w stolicy Szkocji dwie działki budowlane. Już w maju polski deweloper złożył do tamtejszego urzędu wniosek o pozwolenie na budowę i właśnie je dostał. Prezes Murapolu Michał Sapota jest zszokowany tempem załatwiania formalności.

Murapol w Berlinie
Autor: Murapol SA Tak mają wygladać budynki mieszkalne, które Murapol chce wybudować w Berlinie.

- Patrząc przez pryzmat kilkunastu lat doświadczeń ze współpracy z polską administracją trudno nam uwierzyć, że szkockim urzędnikom wystarczyło nieco ponad półtora miesiąca, aby wnikliwie przeanalizować szczegółową dokumentację dotyczącą naszego projektu mieszkaniowego i ocenić, że jest ona zgodna z obowiązującymi w ich kraju przepisami budowlanymi – mówi prezes Grupy Murapol Michał Sapota.

Pozwolenie na budowę po szkocku

- Pokazuje to, jak sprawnie i dobrze zorganizowana ścieżka procedowania może tworzyć przyjazne warunki do prowadzenia biznesu, co niewątpliwie przyciąga kapitał. Życzylibyśmy sobie, aby choć kilka dobrych praktyk z tego obszaru zostało przeniesionych na polski grunt prawny. Na pewno skorzystałby na tym nie tylko biznes, ale i cała gospodarka – dodaje ten deweloper z Bielska Białej, który buduje mieszkania m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Katowicach, a w planach ma inwestycje w Edynburgu przy Ferry Road i London Road oraz w Berlinie i Zossen.

Michał Sapota podkreśla, że dużą rolę w sprawnym regulowaniu procedur administracyjnych związanych z inwestycją w stolicy Szkocji odegrali miejscowi partnerzy.

– Ich bogate doświadczenie na tamtejszym rynku nieruchomościowym dało się wyczuć już podczas naszego pierwszego spotkania – przyznaje Michał Sapota. I dodaje, że aby rozpocząć prace budowlane musi jeszcze dostarczyć szczegółowe informacje dotyczące przygotowywanej inwestycji, w tym m.in. jej nazwy marketingowej i specyfikacji materiałów jakie zostaną wykorzystane do elewacji budynku.

Pozwolenie na budowę po polsku

Dodajmy, że u nas urzędy mają 65 dni na wydanie pozwolenia na budowę. Ale jeśli działki, na której ma być realizowana inwestycja, nie obejmuje plan zagospodarowania przestrzennego, inwestor musi wcześniej uzyskać decyzję o warunkach zabudowy (WZ). Teoretycznie na jej wydanie urzędnicy mają 60 dni. W praktyce często oba te terminy nie są przez nich dotrzymywane. Patrz grafiki poniżej.

Z danych Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) za 2015 r. wynika, że w 18 największych miastach tylko czterech na 10 inwestorów otrzymywało WZ-etkę w ustawowym terminie (np. w Katowicach ani jeden). 10 deweloperów czekało na tę decyzję do pół roku, a pozostali – nawet powyżej roku. Z pozwoleniami na budowę sytuacja wygląda dużo lepiej, bo osiem na dziesięć było wydanych w terminie 65 dni. Wciąż zdarza się jednak, choć są to sporadyczne przypadki, że ta formalność trwa ponad rok. W PZFD zwracają przy tym uwagę na bardzo uciążliwe i długotrwałe procedury poprzedzające złożenie wniosku o pozwolenie na budowę, np. uzyskanie decyzji środowiskowych może trwać wiele miesięcy, a czasem nawet lat.

Edynburg a potem Berlin i Zossen

Inwestycja przy Ferry Road, w której powstanie 25 mieszkań, jest pierwszym, ale nie jedynym projektem nieruchomościowym Grupy Murapol w Edynburgu. Przygotowuje tam również realizację nieco większej inwestycji, bo składającej się z 35 mieszkań przy London Road. Ponadto deweloper finalizuje procedury urzędowe związane z planowaną inwestycją w Berlinie, gdzie w dziewięciu budynkach zaoferuje 120 mieszkań.

- Zakładamy, że prace budowlane oraz komercjalizację inwestycji rozpoczniemy w ciągu najbliższych miesięcy – mówi prezes spółki. I dodaje, że jej czwarta zagraniczna inwestycja planowana jest w niemieckim Zossen, gdzie Murapol kupił działkę o powierzchni 2 ha. Ma na niej powstać 15 budynków z 230 mieszkaniami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej