Pozwolenia na budowę: będzie więcej zleceń w mieszkaniówce

2017-06-20 11:12
Budowa domu
Autor: Andrzej T. Papliński Budowę domu poprzedza wybór działki, wybór projektu i uzyskanie pozwolenia na budowę

W I kwartale 2017 r. rozpoczęto budowę przeszło 44,2 tys. mieszkań, czyli o ok. 29% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem – podał GUS. Odnotował on także wzrost liczby mieszkań, na które wydano pozwolenia na budowę lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. Niestety, równocześnie pogorszyły się statystyki dotyczące pozwoleń na budowę i zgłoszeń nowych budynków niemieszkalnych. Sprawdziliśmy, w których powiatach firmy mogą liczyć na zlecenia i większą sprzedaż wyrobów budowlanych, a gdzie się ona najprawdopodobniej zmniejszy.

Budowa domu
Autor: MultiComfort Gotowe ściany prefabrykowane, zewnętrzne i wewnętrzne, dźwig transportuje na miejsce montażu

Najpewniej nic tak nie cieszy przedsiębiorców budowlanych jak rosnąca liczba pozwoleń na budowę i zgłoszeń z projektem budowlanym. Problem w tym, że nie wszędzie w kraju poprawia się koniunktura.

Pozwolenia na budowę mieszkań w powiatach

Optymizmem napawają dane dotyczące pozwoleń na budowę oraz zgłoszeń z projektem budowlanym w skali całego kraju. GUS poinformował, że w pierwszym kwartale tego roku objęły one ponad 60,7 tys. mieszkań, z czego niemal 58,5 tys. powstanie w ok. 2,3 tys. nowych budynkach mieszkalnych. Dodajmy, że rok temu w analogicznym okresie GUS mówił o niespełna 41,1 tys. nowych mieszkań.

Widać więc ewidentną poprawę koniunktury. Jednak statystyki dotyczące poszczególnych powiatów wskazują, że są też i takie, w których koniunktura najpewniej się pogorszy. Np. w powiecie kutnowskim tegoroczne pozwolenia na budowę i zgłoszenia objęły 54 mieszkania, podczas gdy przed rokiem – 166.

Powody do zmartwienia mogą mieć także przedsiębiorcy działający w Rzeszowie, Świnoujściu, Wałbrzychu, Opolu oraz w powiatach m.in.: gdańskim, lubelskim, jeleniogórskim, krośnieńskim, garwolińskim, tarnogórskim, myszkowskim, bialskim, biłgorajskim, białostockim, gorzowskim, słubickim, świebodzińskim, jarocińskim, ostrowskim, gnieźnieńskim, kościańskim, obornickim, szamotulskim, oławskim i trzebnickim. W niektórych powiatach pozwolenia na budowę i zgłoszenia dotyczyły zaledwie kilka mieszkań.

Znaczącą poprawę widać natomiast m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Katowicach, Poznaniu, Szczecinie, Olsztynie, Bydgoszczy, Toruniu, Radomiu, Płocku, Bielsku Białej, Świętochłowicach, Tychach, Białymstoku, Koszalinie, Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze, a także w powiatach: poznańskim, wielickim, bielskim, ciechanowskim, mławskim, mińskim, grójeckim, piaseczyńskim, ostrowieckim, wrzesińskim, kołobrzeskim, gryfickim, puckim, wejherowskim, giżyckim czy legionowskim. Najwięcej pozwoleń na budowę i zgłoszeń GUS odnotował w Warszawie – ok. 5,6 tys. mieszkań. Dodajmy, że przed rokiem było ich ok. 4,1 tys.

GUS - pozwolenia na budowę I kw. 2017
Autor: brak danych
GUS - pozwolenia na budowę I kw. 2017
Autor: brak danych
GUS - pozwolenia na budowę I kw. 2017
Autor: brak danych
GUS - pozwolenia na budowę I kw. 2017
Autor: brak danych
GUS - pozwolenia na budowę I kw. 2017
Autor: brak danych
GUS - pozwolenia na budowę I kw. 2017
Autor: brak danych
GUS - pozwolenia na budowę I kw. 2017
Autor: brak danych
GUS - pozwolenia na budowę I kw. 2017
Autor: brak danych
GUS - pozwolenia na budowę I kw. 2017
Autor: GUS

Pozwolenia na budowę budynków niemieszkalnych

Mniej optymistyczne dane GUS dotyczą pozwoleń na budowę i zgłoszeń budowy nowych budynków niemieszkalnych. W całym kraju inwestorzy uzyskali w pierwszym kwartale 2017 r. ponad 6,3 tys. pozwoleń na budowę prawie 8,3 tys. takich budynków o łącznej powierzchni ok. 4,8 mln m2. Najbardziej wzrosła ich liczba w województwach: zachodniopomorskim – o 39,2% (do 543 budynków), dolnośląskim – o 26,7% (do 422) i małopolskim – o 23,5% (do 579 budynków).

Z kolei największy spadek liczby nowych budynków niemieszkalnych, na które wydano pozwolenia na budowę lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym odnotowano w województwach: śląskim – o 35,5% (do 599 budynków), podlaskim – o 26,4% (do 307) oraz warmińsko-mazurskim – o 25,3% (do 352 budynków).

GUS - pozwolenia na budowę I kw. 2017
Autor: GUS

Ceny materiałów budowlanych
na fali wznoszącej

Dodajmy, że dla inwestorów poprawiająca się koniunktura może oznaczać wzrost cen niektórych materiałów budowlanych.

Według Grupy PSB, która jest największą w kraju siecią składów i hurtowni materiałów budowlanych, po pięciu miesiącach tego roku wciąż tańsze niż przed rokiem są jedynie wyroby z grup: otoczenie domu (o 1,3%) oraz elektryka, oświetlenie (o 0,6%). Natomiast w 18 grupach asortymentowych Grupa PSB odnotowała wzrost. Najbardziej podrożały izolacje termiczne (o 7,7%), dachy i rynny (o 4,9%), sucha zabudowa (o 4,2%), płytki, łazienki i kuchnie (o 3,5%) oraz cement i wapno (o 3%). Najmniejsze podwyżki cen objęły chemię budowlaną (o 1%) oraz wykończenia ścian i podłogi (o 0,7%).

Dodajmy, że tylko w maju ceny dachów i rynien poszły w górę o 2,4%. Natomiast izolacje termiczne potaniały o 3,3%.

PSB - trendy cenowe materiałów budowlanych
Autor: Grupa PSB
PSB_ceny materiałów_V2017
Autor: Grupa PSB
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej