Koniunktura w budownictwie – optymizm wystarczył na krótko

2017-05-24 15:10
wykonawcy budowa drog koparka spychacz
Autor: http://thinkstockphotos.com/ Operatorem ładowarki można zostać po ukończeniu specjalnego kursu

Przed miesiącem donosiliśmy o historycznym wydarzeniu dla koniunktury w budownictwie, która od marca do kwietnia wzrosła o 4,1 punktu i w końcu po kilku latach znalazła się w plusowym polu z wynikiem 2,7. Koniunktura wykazała się wówczas dużą dynamiką wzrostu i wobec zapowiedzi licznych inwestycji budowlanych, szczególnie w infrastrukturze, w maju liczyliśmy na podobny skok w górę. A tu niespodzianka...

Koniunktura w budownictwie w maju 2017
Autor: GUS Ogólny klimat koniunktury w budownictwie, maj 2017

Kwiecień 2017 nie tylko dla koniunktury w budownictwie był korzystny.
Według danych GUS, w produkcji budowlano-montażowej również odnotowano wzrost o 4,3% w stosunku do marca. Natomiast w okresie od stycznia do kwietnia była ona wyższa o 2,3% wyższa niż o tej samej porze przed rokiem, kiedy notowano spadek o 13,1%.
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa od lutego niemal codziennie informuje o kolejnych nowych inwestycjach drogowych i kolejowych.
Niedawno podano, że w I kwartale 2017 PKB (niewyrównany sezonowo, w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 4% w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Czyli same dobre sygnały płynące do budownictwa. W każdym bądź razie w kwietniu, wskaźnikiem 2,7 koniunktura w budownictwie potwierdzała optymizm w branży.

Jednak na krótko. W maju zaczęło ubywać optymistów (z 19,6 do 18,9%), czego efektem jest spadek koniunktury w budownictwie do poziomu 2,5 punktu. Trzeba tu dodać, że według GUS w maju troszeczkę ubyło też pesymistów co do ogólnej sytuacji gospodarczej w Polsce i kondycji finansowej firm budowlanych (z 16,9 do 16,4%).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej