Opłata paliwowa w górę od 1 stycznia 2024. Jakie nowe stawki? W których kierowców uderzy najbardziej?

2023-12-29 12:26
stacja bezynowa
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator W 2024 opłata paliwowa idzie w górę

Od 1 stycznia 2024 opłata paliwowa idzie w górę o 13,3%. Stawki opłaty paliwowej wzrastają dla wszystkich rodzajów paliw. Kogo dotyczy opłata paliwowa? Jak wzrost opłaty paliwowej przełoży się na ceny paliw na stacjach? Których kierowców dotknie najbardziej?

Pogadane Zbudowane. Jak płacić mniejsze rachunki dzięki inwestowaniu w ekologię?

Spis treści

  1. Co kryje się w cenie paliwa? To m.in. opłata paliwowa
  2. Czym jest opłata paliwowa?
  3. Jakie nowe stawki opłaty paliwowej dla kierowców?
  4. Kto na podwyżce straci najbardziej?

Co kryje się w cenie paliwa? To m.in. opłata paliwowa

Cena ropy naftowej na światowych rynkach oczywiście ma duży wpływ na ostateczną cenę paliwa w dystrybutorze, ale to tylko jedna ze składowych. Najczęściej bardziej odczuwamy w naszych kieszeniach zwyżkę na światowych giełdach niż późniejsze obniżki. Dlaczego tak się dzieje? Po prostu w cenie benzyny, oleju napędowego i gazu upchanych jest wiele dodatkowych opłat, na które giełdy wpływu nie mają. Do ceny paliwa, którą dystrybutorzy płacą w rafinerii doliczane są:

  • marża
  • akcyza
  • VAT
  • opłata paliwowa
  • opłata emisyjna

Cztery ostatnie na liście trafiają do kasy państwowej. Podejście do daniny na rzecz państwa w różnych krajach jest inne. Stąd niższe lub wyższe ceny w różnych krajach pomimo tych samych cen za ropę.

Czym jest opłata paliwowa?

To należność pobierana w Polsce za wprowadzenie na rynek paliwa od producentów i importerów paliw oraz innych podmiotów obracających produktami paliwowymi. Jej wysokość jest ogłaszana przez ministra odpowiedzialnego za sprawy transportu, obecnie jest nim Minister Infrastruktury. Stawka opłaty paliwowej ustalana jest za 1000 l wprowadzonego na rynek paliwa. Wpływy z opłaty paliwowej zasilają w 80% Fundusz Drogowy a w 20% Fundusz Kolejowy, które mają przyczyniać się do dofinansowania prac modernizacyjnych infrastruktury komunikacyjnej.

Jakie nowe stawki opłaty paliwowej dla kierowców?

W najnowszym obwieszczeniu Ministra Infrastruktury podana jest informacja o podwyżce opłaty paliwowej w 2024 r. o 13,2%.

Oznacza to że za wprowadzenie na rynek 1000 l benzyny silnikowej lub jej mieszanek z biokomponentami dystrybutorzy zapłacą 195,74 zł zamiast 172,91 zł. Odpowiednio za olej napędowy opłata za tę samą ilość paliwa wzrasta z 372,90 zł do 422,13 zł, a za skroplony (LNG) i sprężony (CNG) gaz ziemny z 211,11 zł do 238,98 zł.

Kto na podwyżce straci najbardziej?

Chociaż procentowo podwyżka dla wszystkich paliw jest taka sama, to największą kwotę podwyżki zapłacą posiadacze pojazdów z silnikiem diesla. Olej napędowy jest głównym źródłem energii transportu i budownictwa, a jeśli wzrosną koszty, należy spodziewać się dalszego wzrostu cen towarów i usług.

Zobacz uszkodzony wiadukt na S3! Wjechała w niego ciężarówka ze śmigłem wiatraka. Oddanie S3 zagrożone?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany

Czytaj więcej