Niemal 2 tys. inwestycji w infrastrukturę Warszawy

2011-02-04 11:21
Warszawa: ulica Marsa
Autor: ZMID

Do 2015 r. Warszawa planuje zrealizować ponad 7 tys. remontów i inwestycji. Spośród nich, a dokładnie 1834, już trwają - bądź będą rozpoczęte w 2011 r. Komunikacyjnie będzie wyjątkowo ciężko. Budowa metra wejdzie do centrum, most Łazienkowski najprawdopodobniej w wakacje przez miesiąc będzie wyłączony z ruchu, Zarząd Dróg Miejskich tradycyjnie już zaserwuje warszawiakom porcję weekendowych frezowań ulic, a Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej spotkają się latem ze swoimi robotami na ul. Belwederskiej. I tam także w ostatnim dniu lipca pojawią się kolarze w wyścigu Tour de Pologne...

Metro wkroczy do centrum

Kontynuowane będą prace przy budowie centralnego odcinka II linii metra. Złożone zostały wnioski o wydanie pozwoleń na budowę wszystkich stacji, a w dwóch miejscach trwa już budowa szybów startowych (Rondo Daszyńskiego i Powiśle). Wykonawca centralnego odcinka opracowuje w tej chwili projekty organizacji ruchu na czas budowy stacji Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat, Stadion, Dworzec Wileński.
Wśród 106 inwestycji i remontów wszystkich branż, które powinny się zakończyć przez rozpoczęciem budowy centralnego odcinka II linii metra, tak aby nie ograniczały ruchu drogowego na ulicach w pobliżu budowanych stacji podziemnej kolejki - niemal wszystkie zostały wykonane, pozostały jedynie te, które będą realizowane tuż przed lub w trakcie budowy metra. Wspomnieć można tu np. o przebudowie magistrali ciepłowniczej w ul. Świętokrzyskiej czy łącznika tramwajowego al. Solidarności – Jagiellońska.

W końcu roku pierwsi kierowcy przejadą mostem Północnym na druga stronę Wisły

W tym roku zakończy się kilka dużych warszawskich inwestycji: węzeł Łopuszańska, połączenie Cybernetyki -17 Stycznia, budowa wiaduktów Andersa - Mickiewicza, budowa wiaduktów nad Kanałem Żerańskim. Rozpoczną się - w terenie budowy ul. Nowolazurowej (od Alej Jerozolimskich do ul. Chrościckiego), wiaduktów na ul. Marsa nad torami kolejowymi (od ul. Naddnieprzańskiej do ul. Żołnierskiej), odcinka ul. Górczewskiej przy granicy miasta.

Zobacz koniecznie: 374,6 mln zł na budowę Trasy Mostu Północnego

Czajka kopie kanał-tunel pod rzeką

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji będzie kontynuowało rozbudowę Oczyszczalni Ścieków „Czajka” i kolektorów przesyłowych ścieków z Bielan na Białołękę. Już niebawem rozpocznie się drążenie tunelu - kanału pod Wisłą. Będzie przy nim pracowała tarcza drążąca podobna do tej, jakie będą drążyły tunele centralnego odcinka II linii metra. W kwietniu maszyna rozpocznie drążenie tunelu – w ciągu doby pokona ok. 12-15 metrów. Cały tunel będzie miał długość 1300 m i zakończy się na Bielanach, przy ul. Farysa.

Zobacz koniecznie: Największa w Europie eko-inwestycja: warszawska oczyszczalnia ścieków Czajka

Wodociągowcy i ciepłownicy w akcji

Latem wodociągowcy przejdą przez ul. Gagarina przed skrzyżowaniem z ul. Belwederską po 31 lipca, a na czas wyścigu Tour de Pologne tak zorganizują prace w chodniku, aby nie utrudniać oglądania kolarzy. SPEC planuje wymianę płyt stropowych komór i kanału ciepłowniczego na skrzyżowaniu ulic Gagarina, Belwederskiej, Spacerowej i w samej ul. Belwederskiej od ul. Gagarina w kierunku ul. Dolnej (jezdnia zachodnia).
Planowany harmonogram zakłada, że w maju i czerwcu ciepłownicy będą pracowali w dwóch miejscach jednocześnie: w ul. Gagarina przed skrzyżowaniem z ul. Belwederską, na ul. Spacerowej w rejonie skrzyżowania z ul. Goworka i Klonową. W tym czasie ruch na tych ulicach będzie utrzymany, wprowadzone zostaną zwężenia jezdni. Przejście pod ul. Belwederską zostanie wykonane metodą bezwykopową. Następnie, przez lipiec remontowana będzie komora ciepłownicza pod południową jezdnią ul. Spacerowej przed skrzyżowaniem z ul. Belwederską oraz – do końca sierpnia – kanał pod zachodnią jezdnią ul. Belwederskiej. Wszystkie te prace wiążą się dużymi utrudnieniami w ruchu, w tej chwili SPEC jest w trakcie opracowywania czasowej organizacji ruchu.
Na ul. Świętokrzyskiej SPEC dostosował terminy swoich robót do budowy metra. Ciepłownicy między kwietniem a sierpniem będą wymieniali magistralę wzdłuż ul. Świętokrzyskiej – pod chodnikiem po północnej stronie jezdni – od ul. Czackiego do ul. Jasnej, z przejściem poprzecznym przez ul. Mazowiecką i ul. Świętokrzyską na wysokości pl. Powstańców Warszawy.
Podczas narad koordynacyjnych ustalono, że przekop przez ul. Mazowiecką nie zbiegnie się w czasie z zamknięciem dla ruchu ul. Marszałkowskiej na czas budowy stacji metra; przejście przez ul. Świętokrzyską natomiast wykonane zostanie w czasie zamknięcia jezdni z powodu budowy stacji. Dodatkowe ustalenie jest także takie, że przebudowa sieci ciepłowniczej przez budowniczych metra w ramach likwidacji kolizji, która będzie polegała na (wyprzedzającej) budowie sieci tymczasowej i wymaga zamknięcia przejazdu ul. Jasną, również nie może się nałożyć na zamknięcie ul. Marszałkowskiej.

Tramwaje na topie

Tramwaje Warszawskie swój sezon remontowo-inwestycyjny rozpoczną z początkiem wiosny – w marcu zakończyć ma się przebudowa trasy tramwajowej na Boernerowo. Zaraz potem ekipy TW wchodzą do centrum – remontowany będzie odcinek torów na placu Unii Lubelskiej (wraz z przejazdami drogowymi przez tory). Podczas tych robót wyłączony będzie ruch tramwajowy od ul. Woronicza do pl. Zbawiciela. 
Od 2 kwietnia 2011 r. rozpocznie się remont ul. Nowowiejskiej i fragmentu skrzyżowania ulic Nowowiejska/al. Niepodległości. Ruch tramwajowy zostanie wyłączony na ul. Nowowiejskiej (pl. Zbawiciela – al. Niepodległości) do 29 maja oraz – do 8 maja – w al. Niepodległości, ul. Chałubińskiego, al. Jana Pawła II (do al. Solidarności); tu tramwaje pojadą jedynie z al. Niepodległości w kierunku pl. Narutowicza (i w przeciwnym kierunku). Podczas tego zamknięcia Tramwaje Warszawskie zajmą się także torowiskiem na odcinku do ronda ONZ (wymiana skrzyżowania torów na wyspie centralnej skrzyżowania Alej Jerozolimskich i ul. Chałubińskiego planowana jest na okres świąt Bożego Ciała), a Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wymieni magistralę wodociągową wzdłuż al. Niepodległości. Jest to także czas, który mogą wykorzystać wykonawcy centralnego odcinka II linii metra na roboty przy likwidacji kolizji i przebudowach koniecznych do wprowadzenia czasowej organizacji ruchu na rondzie ONZ. Budowana będzie także zupełnie nowa trasa tramwajowa w ul. Powstańców Śląskich od ul. Górczewskiej do ul. Radiowej, przebudowane tory na trasie mostu Północnego (roboty w ramach kontraktu ZMID) w ul. Zgrupowania AK „Kampinos” od ul. Marymonckiej do węzła Młociny. Te prace podzielone są na dwie części – tramwaje do ul. Encyklopedycznej od ul. Marymonckiej zaczną dojeżdżać od 1 lipca i dopiero wtedy ruszy remont odcinka od ul. Encyklopedycznej do węzła Młociny. Taka organizacja prac jest konieczna ze względu na dojazd do zajezdni Żoliborz.
Tramwaje Warszawskie chcą także wyremontować torowisko na ul. Mickiewicza wykorzystując wyłączenie ruchu z powodu budowy wiaduktów przy dworcu Gdańskim; węzeł tramwajowy na skrzyżowaniu ulic Wołoskiej i Woronicza a także torowisko na ul. Marszałkowskiej (podczas wyłączenia ruchu z powodu budowy stacji metra Świętokrzyska).
Niezwykle precyzyjnie muszą być rozplanowane remonty tramwajowe na Pradze. W marcu rozpocznie się budowa połączenia torowego al. Solidarności z ul. Jagiellońską przez pętlę ZOO potrzebnego do objazdów na czas budowy centralnego odcinka II linii metra.
Zmodernizowana zostanie trasa Dworzec Wileński – Stadion Narodowy – rondo Waszyngtona. Te prace podzielone będą kilka etapów, tak aby nie odciąć dojazdu do zajezdni Praga i utrzymać ruch tramwajowy na ul. Targowej. W tej chwili trwają konsultacje pomiędzy TW a Zarządem Transportu Miejskiego na temat organizacji ruchu komunikacji miejskiej w czasie tych prac. Dokładne daty poszczególnych odcinków uzależnione od terminu rozpoczęcia prac przy budowie stacji metra Dworzec Wileński.
Warto tu wspomnieć, że węzeł tramwajowy na skrzyżowaniu ulic Kijowskiej i Targowej zostanie przebudowany zgodnie z projektem planowanej Trasy Świętokrzyskiej.

I weekendowe frezowanie ulic...

Na rok 2011 zaplanowano wymianę nawierzchni na 67 odcinkach ulic. Jest to plan maksimum - lista ta może jeszcze ulec zmianie po wiosennym przeglądzie ulic ZDM będzie ją uaktualniał. Nowością tegorocznej koordynacji jest włączenie do niej remontów chodników (27 odcinków), zatok autobusowych (14 sztuk) i ścieżek rowerowych (9 odcinków).

Trudne miesiące na moście

Zarząd Dróg Miejskich przygotowuje także trzy duże, trudne dla warszawiaków przedsięwzięcia: remonty dwóch wiaduktów – w ciągu ul. Traktorzystów nad ul. Cierlicką i w ciągu ul. Łopuszańskiej nad torami kolejki WKD oraz remont dylatacji i wymiana nawierzchni na moście Łazienkowskim. Remont wiaduktu w Ursusie został przełożony z zeszłego roku ze względu na roboty kolejowe przy przejściach podziemnych we Włochach i Ursusie. Prace rozpoczną się w lipcu i potrwają ok. 3 miesięcy. Remont wiaduktu będzie polegał na zdemontowaniu konstrukcji starego i budowie nowego obiektu. Podczas prac zamknięta dla ruchu będzie ul. Traktorzystów, natomiast utrzymany będzie ruch ul. Cierlicką – związane z odbudową wiaduktu ewentualne zamknięcia przejazdu będą możliwe jedynie w nocy lub w weekendy.
Wiadukt na ul. Łopuszańskiej nie zostanie całkowicie zamknięty – budowla składa się z dwóch niezależnych konstrukcji, dlatego też każda z nich może być remontowana oddzielnie. Podczas prac samochody będą jeździły w obydwu kierunkach po jednym wiadukcie, na drugim będą trwały roboty. Całość zajmie ok. 2 miesięcy, przed otwarciem węzła Łopuszańska.
Prace na moście Łazienkowskim lokowane są w wakacje. Wymagają one zamknięcia przeprawy dla ruchu. Rozważane są dwa scenariusze – całkowite wyłączenie ruchu na moście (ok. 1 miesiąca) lub roboty prowadzone połówkami przy utrzymaniu ruchu w dwóch kierunkach na połowie mostu (ok. 2 miesięcy). Decydujący głos będzie miał tu Inżynier Ruchu m. st. Warszawy.

Inni też budują

Kontynuowane będą budowy obwodnic ekspresowych: Trasy Toruńskiej (pomiędzy Markami a ul. Modlińską), Południowej Obwodnicy Warszawy (między ul. Puławską a Konotopą), drogi ekspresowej S79 (od węzła Lotnisko do ul. Marynarskiej). Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpocznie budowę fragmentu trasy Salomea - Wolica, czyli odcinka od Alej Jerozolimskich do węzła Opacz. Dla miasta jest to odcinek szczególnie ważny, gdyż węzeł Salomea umożliwia włączenie w sieć dróg ekspresowych węzła Łopuszańska oraz ulicy Nowolazurowej, której budowa rozpocznie się w tym roku.
Ponadto w tym samym miejscu swoje inwestycje zaplanowały dwie miejskie spółki – SPEC magistralę ciepłowniczą, a MPWiK kanał ściekowy i wodociąg. Także w tym roku GDDKiA zacznie budowę wiaduktu nad torami kolejowymi w Gołąbkach, w ciągu ul. Gierdziejewskiego.
Do października 2011 r. potrwa budowa przez PKP PLK dwóch wiaduktów kolejowych nad linią E-65 (Warszawa -  Gdynia), czyli obiektów w ciągu ul. Mehoffera i ul. Klasyków. Prace te zostały skoordynowane z planowanymi robotami MPWiK (kanalizacja i wodociągi, aż 21 odcinków), tak aby wyłączenia lokalnych ulic z ruchu z tego powodu nie nakładały się na objazdy i utrudnienia wywołane pracami PKP PLK.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany