Największa w Europie eko-inwestycja: warszawska oczyszczalnia ścieków Czajka

2013-03-18 10:18
Oczyszczalnia Czajka
Autor: Kacper Kowalski, aeromedia.pl Oczyszczalnia ścieków Czajka po rozbudowie

Zakończenie rozbudowy warszawskiej oczyszczalni ścieków Czajka zakończyło się w 2012 roku. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji m.st. Warszawy (MPWiK), przy współudziale finansowym Unii Europejskiej, zrealizowało strategiczny dla stolicy projekt: "Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie”. Jednym z najważniejszych zadań inwestycyjnych realizowanych w ramach przedsięwzięcia była budowa układu przesyłowego ścieków z Warszawy lewobrzeżnej do oczyszczalni ścieków Czajka, położonej na prawym brzegu rzeki.

Wszystkie ścieki Warszawy będą oczyszczone

Zaprojektowana na początku lat 70. XX wieku Oczyszczalnia Ścieków Czajka została oddana do eksploatacji w 1991 r. Zakład położony jest w północno-wschodniej części Warszawy i zajmuje obszar o powierzchni 52,7 ha. Obecnie do oczyszczalni dopływają ścieki komunalne z prawobrzeżnej części stolicy oraz okolicznych gmin: Legionowa i Ząbek, części Marek, Jabłonnej i Zieloni, a także osady powstałe w procesie uzdatniania wody w Zakładzie Wodociągu Północnego w Wieliszewie.

Ścieki z centralnej i północnej części lewobrzeżnej Warszawy trafiały nieczyszczone do Wisły. Ten problem rozwiązała budowa układu przesyłowego, który przejął nieczystości i doprowadził je syfonem pod Wisłą oraz kolektorem biegnącym przez Białołękę do zmodernizowanej oczyszczalni Czajka.

Budowa układu przesyłowego ścieków była realizowana w dwóch etapach. Etap I - o długości ok. 5,7 km, wykonany był w całości na terenie dzielnicy Białołęka. Trasa kolektora o średnicy wewnętrznej 2800 mm przebiegała wzdłuż ulic Myśliborskiej, Światowida, Produkcyjnej, Modlińskiej oraz planowanej ulicy Mehoffera-Bis do Oczyszczalni Ścieków "Czajka”.

Etap II - o długości ok. 2,5 km, rozpoczyna się na terenie lewobrzeżnej Warszawy (Bielany) i przechodzi 600 - metrowym tunelem pod Wisłą. Dalej trasa przesyłu biegnie na terenie dzielnicy Białołęka do połączenia z kolektorem budowanym w ramach etapu I (w rejonie skrzyżowania ulic: Myśliborskiej, Świderskiej i Obrazkowej).

Rozbudowa oczyszczalni ścieków, budowa zakładu spalania odpadów oraz ułożenie kilkukilometrowego systemu rur dostarczających ścieki (w tym wydrążenie tunelu pod dnem Wisły) kosztowały około 3,7 mld zł

Termiczna utylizacja osadów

Zmodernizowana i rozbudowana Oczyszczalnia Ścieków "Czajka" będzie mogła przyjąć aż 435 300 m3 ścieków na dobę. Wykorzystanie w pełni mocy przerobowych zakładu oznacza, że w ciągu doby może powstać około 500 ton osadów. W skali roku byłoby to więc ok. 180 tys. ton osadów i dodatkowo około 8 tys. ton odpadów technologicznych, czyli skratek, piasku i materiału z odtłuszczaczy. Żeby wywieźć tak ogromną ilość odpadów potrzebne byłoby 8 tys. samochodów ciężarowych, co oznacza, że dziennie z terenu oczyszczalni musiałyby wyjeżdżać 22 duże samochody ciężarowe z naczepą. Aby ograniczyć ruch samochodów ciężarowych na terenie dzielnicy Białołęka, powstała Stacja Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych (STUOŚ).

Wybrana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. technologia spalania w złożu fluidalnym, powszechnie stosowana na świecie, jest najbardziej skuteczną metodą termicznego przekształcania osadów ściekowych. W Japonii utylizowana jest w ten sposób ponad połowa masy osadów ściekowych (55%), w Danii i w Szwajcarii 40 %, we Francji, Niemczech i USA po ok. 30%.

Stacja Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych jest jedyną w Polsce instalacją z zastosowaniem skojarzonej produkcji energii cieplnej i elektrycznej (w turbinie parowej) zaliczanych do źródeł tzw. zielonej energii. Funkcjonowanie stacji termicznej utylizacji osadów (STUOŚ) pozwoli na 10-krotne zmniejszenie ilości odpadów - z ok. 200 tys. ton/rok (osad ściekowy i odpady technologiczne) do ok. 20 tys. ton/rok (popioły i pozostałości z procesu oczyszczania spalin).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej