Kolejne etapy rozwoju BIM – relacja z Autodesk BIM DAYS 2021

2021-11-15 11:02
BIM Days 2021 Autodesk
Autor: Autodesk BIM Days 2021 już po raz kolejny odbyły się wyłącznie online

Zakończyła się szósta edycja Autodesk BIM DAYS 2021 | Cyfrowa współpraca. Trzydniowe wydarzenie zgromadziło online blisko 800 osób. Na konferencję złożyło się blisko 40 sesji z udziałem międzynarodowych prelegentów.

Tegoroczna odsłona Autodesk BIM DAYS 2021 | Cyfrowa współpraca koncentrowała się wokół kwestii istotnych dla wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego – architektów, konstruktorów i instalatorów, wykonawców oraz inwestorów prywatnych i publicznych. Przewodnimi tematami spotkania były:

  • zrównoważony rozwój,
  • cyfryzacja w branży oraz
  • współpraca w oparciu o jeden inteligentny model.

Konferencję, prezentacją „Zrozumieć cyfrową transformację w branży architektoniczno-budowlanej”, otworzył Paul Fleming, dyrektor AEC w regionie EMEA. W wystąpieniu podkreślił rolę BIM w kompleksowej cyfryzacji firm. Wskazał też na przyspieszenie adopcji rozwiązań chmurowych, między innymi ze względu na zmianę metod pracy spowodowaną przez Covid.

BIM DAYS 2021 i zrównoważony rozwój

Podczas BIM DAYS 2021 swoją premierę miał raport „Zrównoważony rozwój cyfrowy w Polsce”. Elementy zrównoważonego rozwoju już dzisiaj znajdują swoje odzwierciedlenie w strategiach firm.

„Budynki – patrząc zarówno na proces budowania, jak i utrzymania – odpowiedzialne są za około 40% emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Jako branża architektoniczno-budowlana mamy więc ogromny potencjał do jej ograniczenia. Jednocześnie cyfryzacja, nowoczesne technologie pomagają już na wczesnym etapie przewidzieć, jaki będzie wpływ danej inwestycji na środowisko i optymalizować powstające budynki pod tym kątem – skomentowała Agnieszka Kalinowska-Sołtys, architekt, partner i członek zarządu APA Wojciechowski Architekci prowadzonej przez Przemysława Nogaja, AEC Territory Sales Executive, Autodesk.

BIM DAYS 2021 i najlepsze praktyki

Od kilku już lat BIM DAYS są miejscem wymiany doświadczeń. W 2021 roku swoim know-how podzieliło się kilkanaście firm, w tym: Adamietz, Aluprof SA, APA Wojciechowski, Blubim, Buro Happold, DEPHOS Group, Erbud Group, Fort Polska, Grupa 5 Architekci, K&L SMART DESIGN Grzegorz Krychowski, Murapol SA, PM Group, Sanidraft, Spravia, Trzop Architekci, Warbud SA i Zarząd Morskiego Portu Gdynia.

Zagadnienia związane z BIM prezentowane były z różnych punktów widzenia – projektantów, wykonawców, a także inwestorów i deweloperów. Tematy obejmowały zarówno praktyki związane z wdrożeniem BIM w firmach, w tym niezwykle ważne aspekty miękkie, jak i efektywnym wykorzystaniem rozwiązań Autodesk, włączając elementy automatyzacji. Poruszono również wątek zastosowania BIM w przypadku obiektów już istniejących – skanowanie i tworzenie modeli BIM z chmury punktów.

„BIM jest dla dużych? Sprawdzam!” – to temat rozmowy, którą przeprowadziła Renata Szafran, Territory Sales Representative Poland, Autodesk z Marią Magdaleną Krychowską, asesorką BREEAM i menedżerką pracowni projektowej K&L Smart Design z Sopotu i Tomaszem Pilżysem, pracującym jako BIM modeller w Sanidraft.

„Nasz zespół to kilkunastu projektantów wewnątrz firmy, uzupełnianych przez kilkudziesięciu projektantów branżowych. Dążymy do tego, aby nasi klienci otrzymywali produkt najwyższej klasy. Przy tak postawionych celach biznesowych wdrożenie oprogramowania do projektowania BIM było naturalnym krokiem. Kolejnym, niezwykle istotnym aspektem jest skrócenie oraz pewna automatyzacja procesu projektowania, a także możliwość generowania obszernych zestawień – niezwykle cennych dla naszych inwestorów ” – tak wejście w BIM argumentowała Maria Magdalena Krychowska.

„Przejście do BIM oznacza całkowite przestawienie myślenia, inną koncepcję tworzenia modelu. Jeżeli miałbym zaczynać jeszcze raz, zacząłbym od przygotowania bardzo dobrego szablonu, korzystając z pomocy dostępnych materiałów czy też wsparcia profesjonalistów w tym obszarze” – ocenia Tomasz Pilżys.

BIM DAYS 2021 i cyfryzacja branży budowlanej

Jak podejść do cyfryzacji w budownictwie? Od czego zacząć? Jak przeprowadzić taki proces? Dwie perspektywy – konsultanta zewnętrznego oraz lidera wewnątrz firmy – zaprezentowano podczas dyskusji w drugim dniu konferencji. Rozmowę, w której udział wzięli Jakub Pękala, BIM Lead, Erbud Group oraz Aleksander Szerner, prezes Stowarzyszenia BIM, poprowadził Przemysław Nogaj.

„Transformacja cyfrowa to nie tylko technologia. Potrzebna jest zmiana mentalności, zmiana sposobu myślenia wszystkich osób, które uczestniczą w procesie zmiany. To nie jest krótkoterminowy proces, to jest ewolucja, która musi być przeprowadzona bezpiecznie dla całej organizacji” – zauważył Aleksander Szerner.

„Na samym początku zdefiniowaliśmy obszary, w których chcemy przejść przez transformację cyfrową. Koncentrowaliśmy się na 5 polach: klient, innowacje, budowanie wartości dodanej, dane i konkurencja” – tłumaczył z kolei Jakub Pękala. „Stworzyliśmy zupełnie nowe procesy w oparciu o standardy i cele wdrożenia i z tym zestawem ruszyliśmy na nasze budowy”.

Nowości Autodesk – automatyzacja

BIM jest coraz powszechniej stosowany. Korzyści wynikające z lepszej współpracy w ramach inteligentnego modelu są widoczne dla wszystkich uczestników procesu architektoniczno-budowlanego. Co dalej? Autodesk zaprezentował kierunki rozwoju oprogramowania i liczne nowości. Wśród nich znalazły się rozwiązania chmurowe dające możliwość:

  • usprawnienia współpracy na placu budowy,
  • przechowywania nieograniczonej ilości danych na jednej platformie,
  • przeglądania projektów oraz ich bieżącej aktualizacji.

Ważne miejsce zajęły nowe trendy:

  • sztuczna inteligencja,
  • projektowanie generatywne,
  • rozwiązania takie jak Spacemaker, Tandem, Innovyze, GroundForces, Autodesk Construction Cloud, Upachin.

Wypełniają one „cyfrowe luki” w procesie realizacji inwestycji: od koncepcji poprzez rozruch aż do eksploatacji.

Nagrania z konferencji można obejrzeć na stronie pokonferencyjnej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany